Dnes je 22. ledna 2020, svátek má Slavomír, zítra Zdeněk.
  • Vánoční strom i celá výzdoba byly odstraněny.
  • Skvělou hru Chvála bláznovství nabídl meziříčským divákům v pondělí večer Jupiter club. V hlavních rolích se představili Martin Hofmann a Filip Blažek.
  • Chystá se odstranění vánočního stromu i celé výzdoby.
  • Katovna se dnes již popáté otevřela veřejnosti. Čeká zde na vás mnoho dobrého a zajímavého. Přijďte.
  • Jedna z dalších mnoha nehod na obchvatu na Třebíč u obce Oslavice.

Hlavní zásady při čerpání dovolené

SERIÁLY - OBČANSKÁ PORADNA - 3. 3. 2014 - komentářů 0

Dovolená v kalendářním roce činí nejméně čtyři týdny. Pokud jste státním zaměstnancem, máte právo na pět týdnů dovolené.


Dva týdny dovolené v kuse

Jako pedagogický či akademický pracovník dostanete 8 týdnů dovolené. Zaměstnavatel by vám měl umožnit čerpat dovolenou vcelku, má také možnost rozdělit ji do menších částí. Alespoň jedna část však musí činit nejméně dva týdny v kuse. Toto pravidlo neplatí, pokud se spolu se zaměstnavatelem dohodnete na jiné délce.

 

Kdy vzniká nárok na dovolenou

Nárok na dovolenou získáte, pokud odpracujete u téhož zaměstnavatele minimálně 60 dnů v roce v nepřetržitém pracovním poměru. Na dovolenou  máte nárok, i když jste nesplnili tyto podmínky. Zákoník práce stanoví, že v takovém případě zaměstnanci přísluší dovolená za odpracované dny, konkrétně jedna dvanáctina za každých 21 odpracovaných dnů.

 

Konečné slovo k dovolené má zaměstnavatel

V zásadě platí, že zaměstnavatel určuje, kdy si budete moci dny dovolené vybrat. Platí ovšem výjimky, například při dovolené bezprostředně navazující na mateřskou dovolenou, nebo když nevyčerpáte dovolenou za předešlý kalendářní rok do konce června. Konkrétní termín volna je zaměstnanec povinen písemně oznámit alespoň 14 dnů předem, pokud se nedohodne se zaměstnavatelem jinak. Stejně tak vám musí nadřízený písemně oznámit přidělený termín alespoň 14 dnů předem. I tato doba může být upravena dohodou mezi oběma stranami.

 

Odvolání z dovolené

Zaměstnavatel vás z dovolené může odvolat. V takovém případě je povinen nahradit náklady, které vám z důvodu přerušeného volna vznikly a které doložíte. 

 

Nevyčerpaná dovolená

Zaměstnavatel musí stanovit dovolenou tak, aby si ji zaměstnanec mohl v kalendářním roce vybrat. Tomu mohou zabránit určité překážky na straně zaměstnance, například dočasná pracovní neschopnost nebo naléhavé provozní důvody zaměstnavatele. Pokud si ji nemůžete vybrat ani do konce následujícího roku, protože jste byli dočasně v pracovní neschopnosti, nebo jste čerpali mateřskou či rodičovskou dovolenou, musí zaměstnavatel termín dovolené určit po vašem návratu do práce. Nevyčerpané dny dovolené jsou převedeny do následujícího kalendářního roku. Zaměstnavatel nemůže v žádném případě tuto dovolenou zrušit. Pokud máte nevyčerpané volno z předchozího kalendářního roku a zaměstnavatel nestanoví termín dovolené do 30. června následujícího roku, můžete si jej určit sami, bez jeho souhlasu. Stačí tento termín nadřízenému oznámit alespoň 14 dnů předem. Zaměstnanci přísluší náhrada mzdy nebo platu za nevyčerpanou dovolenou pouze v případě skončení pracovního poměru.

 

Zákoník práce myslí i na situace, kdy je zaměstnanec v době výplat na dovolené. Tehdy máte právo dožadovat se výplaty mzdy před výplatním termínem.


Autor: JUDr. Dagmar Čížková, Občanská poradna Žďár nad Sázavou

Publikoval: -kas-

Čtěte takéKomentáře ke článku

Prozatím nebyl vložen žádný komentář.

Diskuse uzavřena.

Facebook Twitter g+ Youtube
Nejnovější Nejdiskutovanější Nejčtenější

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.


Vytvořil Zdeněk Málek - Tvorba webových stránek | SEO by: Optimalizace pro vyhledávače

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

MCM company: Hledáme zaměstnance
TOPlist