Dnes je 18. října 2019, svátek má Lukáš, zítra Michaela.
  • Ulice Pod Strání je již osazena značkou ZÁKAZ VJEZDU.
  • Omezení pod viaduktem skončilo. Přechod je hotov.
  • Svah před katovnou se mění.
  • Divadlo Járy Cimrmana zavítalo ve středu večer do Velkého Meziříčí. S velkým úspěchem uvedlo hru Záskok.
  • Přechod pro chodce pod viaduktem je již označen.

Nakupuju, nakupuješ, nakupujeme…

OSTATNÍ - OD VÁS - 13. 4. 2014 - komentářů 0

Martin Klement.
Martin Klement.
foto: Jiří Michlíček

Na začátku let devadesátých minulého století, byl jsem jeden z těch, kteří vítali prognózu, jak u nás budou vznikat a prosperovat rodinné obchůdky. Těšil jsem se na to, jak nás budou živnostníci zásobovat křupavými rohlíčky, kvalitní zeleninou i drogistickým zbožím. Kdeže ty tehdejší prognózy jsou…


Iluze náměstí, plného příjemných obchůdků vzala brzy zasvé. Velké zahraniční obchodní řetězce k nám vtrhly a bez jakékoli regulace obsadily naše města, Velké Meziříčí nevyjímaje. Jejich konkurenci nemohou malí živnostníci ustát a tak jich v celé republice stále ubývá, ročně jich mizí téměř tisícovka a ze zbylých jich více než čtvrtinu vlastní naši asijští spoluobčané.

 

Za likvidaci rodinných obchůdků však nemohou pouze zahraniční řetězce, ale i životní úroveň obyvatel České republiky. Lidé musí čím dál více šetřit, podle výsledků výzkumu společnosti KPMG přibývá lidí, kteří uvádějí cenu jako hlavní kritérium při výběru potravin i ve skupině lidí s platem nad 25 000 korun. Jen v loňském roce jich přibyli téměř tři čtvrtiny.

 

V příštím roce bude zřejmě ještě hůře a to při pohledu na následující čísla. Od 2015 bude uzákoněna minimální hodinová mzda: Německo 8,50 EU, Lucembursko 8,69 EU, Francie 8,03 EU, Nizozemsko 7,96 EU, Irsko 7,65 EU, Belgie 7,48 EU, Británie 7,36 EU, Řecko 3,86 EU, Španělsko 3,78 EU, Malta 3,35 EU, Slovinsko 3,03 EU, Portugalsko 2,62 EU, Česko 1,58 EU. A to můžeme vzít v úvahu i další čísla, týkající se celé EU. Z více než 504 milionů lidí, které má Evropská unie, je na 124 milionů postižených chudobou. Mezi nimi je 23 milionů dětí a mladých lidí do 16 let.

 

V dohledné době vyroste ve Velkém Meziříčí další supermarket a asi bude jen otázkou, kdy u nás zmizí i poslední obchůdky. Osobně nakupuji nejraději v naší Kotvičce s krásným českým názvem COOP, ale bude i ona schopna konkurovat další konkurenci, zvláště v době, kdy je cena pro nakupující důležitější než kvalita, či země původu?

 

V posledních dnech se v našem městě rozpoutala debata o stánkovém prodeji květin a sazenic. Držím palce těm, u kterých nakupuji od doby, kdy udržím nákupní tašku a je mi trochu smutno z toho, jak se obyvatelé našeho města vyjadřují o prodejcích, kteří jim donedávna byli dobří. V prostorách u Kauflandu vyrostou i jiné obchůdky a tak se lze domnívat, že budou v obležení našich občanů, nakupujících levně a nově. Já bych byl raději, kdybych sehnal obchůdek, kde bych mohl nakoupit dobrý český salám, kvalitní jogurt a pečivo, které by neslo kvalitu výrobků doby nedávné, když ještě výrobci byli nuceni vyrábět kvalitně, podle ČSN.


Autor: Martin Klement

Publikoval: -kas-

Čtěte také

13. 8. 2019 - Postřeh čtenáře: Nedávno nákladně opravená dálnice se znovu demoluje

Před necelými deseti lety kus opravené dálnice u Mc Donalda směr Brno se opět bourá kvůli modernizaci.

21. 5. 2019 - Členové apoštolské církve se tradičně zapojili do potravinové sbírky

V sobotu 18.5. proběhla po celé republice sbírka potravin pro potřebné, kterou pořádala Česká federace potravinových bank ve spolupráci s potravinovými řetězci.

10. 3. 2019 - Reakce občana na článek k protestům žáků středních škol

Přinášíme vám reakci občana Velkého Meziříčí na předešlý článek **2**Ekocentrum Chaloupky k protestům žáků středních škol....**2**

16. 4. 2019 - Názor občana: Dopravní situace na ulici Družstevní

Jsem obyvatelkou ulice Třebíčská, maminkou dvou dětí 4 a 2 roky. Starší syn 4 roky chodí na MŠ Velox. Každý den absolvujeme pešky trasu po ulici Družstevní ráno do školky, a ve...


Komentáře ke článku

Počet komentářů 30.

[1] Vložil: prodavač květin , 13.4.2014, 21:31:29
Tak si ten obchod otevřete, když vám chybí. Kdyby jste v osmačtyřicátém neukradli všechno i s těmi rodinnými firmami, mohli jste mít všeho habaděj. Nejdřív způsobíte pohromu a pak lomíte rukama. Jako s těmi národními podniky. Odstřihnutí od západní konkurence se už prostě nevzpamatovaly, stačí srovnat kvalitu Německa a například herky z AZNP Mladá Boleslav. Za první republiky funkční hospodářství, republika ve všech ukazatelích 10. - 15. na světě, po čtyřicetileté vládě ignorantů 45., dnes 33. Blábolení o tom, že jsme byli na špici, je pro snílky. Ano, uměli jsme vyrobit jadernou elektrárnu, převezli jsme kostel o kilometr vedle, ale stačilo to na předehnaní Západu?
[2] Vložil: Martin K., 13.4.2014, 22:19:26
Kvalitní šunku a salámy mají v Bille a u nového Penny, mléčné výrobky v Agru a v kotvičce, pečivo ve dvou Elisových prodejnách. Do devíti hodin každý den se dá nakoupit ve večerce nad gymplem. Má vyrůst nový Kaufland. Náměstí je plné obchodů (ne-potraviny). Jako zákazník si chrochtám blahem. _FAKT_NEROZUMÍM_V_ČEM_VIDÍTE_PROBLÉM_
[3] Vložil: vladka, 13.4.2014, 22:19:34
když nejsou peníze těžko si můžeme vybírat co nebo kde nakupovat taky mě to mrzí ale i u nás v podniku se snižují výplaty tak asi brzy půjdu na louku se napást
[4] Vložil: Tom, 14.4.2014, 07:46:32
Já vám nevím, ale ten článek si nějak vzájemně odporuje téměř odstavec po odstavci.
Třeba když tak oslavujete rodinné obchůdky a pranýřujete konkurenci. Měl jsem za to, že komunisti nebyli nikdy přátelé soukromého podnikání, jinak by těžko dopustili zestátnění kdečeho.
Pak zas chvíli nemáte rád drobné asijské obchodníky, kteří jsou ochotní v těch malých krámcích sedět dlouho do noci, přičemž jste nad osudem jejich neasijských spoluobčanů v předchozím odstavci ronil slzy. V čem je asijský spoluobčan horší oproti neasijskému spoluobčanovi?
Aby toho nebylo málo, namísto podpory nějakého malého prodejce uděláte reklamu řetězci COOP (netvrdím, že to je v zásadě špatně, jen že je to zvláštní rozpor).
A závěrem pěkná tečka - postavíte proti sobě obchodníka z kamenného obchodu se stánkařem s tím, že fandíte obchodníkovi z kamenného obchodu. Co je špatného na stánkařích, že jsou najednou trnem v oku. Já je na náměstí pamatuju odmalička a nevšiml jsem si, že by všichni ostatní prodejci ve městě kvůli nim krachli. Co vidím, je naopak nabídka z většího počtu obchodů různého zaměření, která se s časem rapidně k horšímu nemění. Na výběr máte z různých cen příslušné kvality a přístup ke zboží prakticky každý den - i ve svátek.

Nevím, nerozumím smyslu tohoto článku, chybí mi nějaké jednoznačné sdělení, co chtěl autor konkrétního říct.
[5] Vložil: Hlinišťanda, 14.4.2014, 14:24:53
Tome máte pravdu , a jak jsem už psala jinde, ještě jsem nezapsala, že by se podařilo, jednomu, či dvěma stánkařům, zlikvidovat drobného prodejce. Je zajímavé, že zelenina nikomu na náměstí nevadí. On si kde kdo myslí, že dělat stánkaře je kdoví jaké terno. Ale pokud není místní, započte si k nákladům cest, pronájem stánku....Patřím k zastáncům maloprodejen, zatím jsem u nich spokojenější než v kde jakém supermarketu, ale když mě někdo nabídne lepší zboží (nemusí vždy být nejlevnější), půjdu za lepší nabídkou. Nebo snad někdo bude dobrovolně nakupovat horší kvalitu, jen aby nešlápl místním na bebínko?
[6] Vložil: M.Klement, 16.4.2014, 08:32:36
Tome, vy jste opravdový génius. Jak vy dokážete číst mezi řádky...dokonce i to, co autor nikdy neřek... Ten, kdo není líný či úplně pitomý a zajímá ho komunistický pohled na svět, aby o něm mohl polemizovat, ten odpovědi na své otázky celkem jednoduše nalezne na stránkách KSČM. A neposuzujte ostatní podle sebe, když vám vadí asiaté, tak to neházejte na mě. Domnívám se, že v kontextu všeho o čem zde již nějaký pátek píšu, pochopí každý trochu vzdělaný člověk, že obhajuju každý český řetězec ať je to COOP, Teta nebo Benzina, protože jejich daně zůstávají u nás a nekončí v zahraničí.
[7] Vložil: Pepča, 16.4.2014, 18:25:52
Mě osobně zarazila pasáž, že cenu řeší i lidé s platem nad 25 tisíc. Proč by neměli? Upřímně v již zmiňované Kotvičce jsem zkusil jeden měsíc nakupovat,jelikož nemám rád přeplněné supermarkety. Světe div se, za základní potraviny (nepočítal jsem nekaždoměsíční nákup jako prací prášek,jar apod.) jsem nechal za měsíc za jídlo o 1500,- za dospělou osobu víc. Kombinace Billa, Penny, Novák, Teta mi ušetří 3 tisíce měsíčně. A i když mi chodí pravidelně na účet 30 tisíc, můžu říct, že si dokážu představit spoustu jiných věcí, jak se zbavit 3 tisíc, než podporou českých prodejců Ke konci bych jen rád poznamenal, že je pravda, že lidé sežerou i ten nejnemasitější párek, ale pořád je to hmota a osobně si nedokážu představit, jak musí být lidem, kterým chodí 2x10 tisíc měsíčně a z toho živí sebe, děti, šatí sebe i děti. Klobouk dolů před nimi, vždyť jim nikdo nemůže vyčítat, že berou nejlevnější nabídku ... zajímalo by mě, kolik bere autor měsíčně, že tak rád nakupuje v COOPu
[8] Vložil: Vlasta, 17.4.2014, 07:45:27
Pepča: No vidíš, a já zase v Kotvičce ušetřil, je tam všechno na jednom fleku, jenom pro maso musíš skočit na náměstí. A nemusím cajdat autem přecpaným městem, tam a zpátky. Počítám, že tebou zmiňované obchody neobrážíš pěšky. V Kotvičce maj drahý rohlíky, to jo, ale zbytek je srovnatelný i lepší, v Penny nemají žádný pořádný výběr a Billa je drahá, když neberu akce. Navíc stát dost často frontu u jedný jedoucí pokladny je tam taky super.
[9] Vložil: Ela, 18.4.2014, 09:23:07
To: 6
Myslím, že nejsem líná ani pitomá, ale opravdu mě nezjímá komunistický pohled na svět....
[10] Vložil: Tony, 18.4.2014, 18:59:06
To:9
Naprosto přesně.
[11] Vložil: chřestýš, 19.4.2014, 08:33:22
To:9
O tom dost pochybuju, když takhle reaguješ na větu- Ten, kdo není líný či úplně pitomý /A/ zajímá ho kumunistický pohled na svět... Jseš si jistá, že těmito slovy autor oslovoval zrovna tebe? Na tebe to platí taky Tony.
[12] Vložil: J. M., 19.4.2014, 18:34:04
Vlasta: Jo, a ze zeleniny by se v kotve zblil.
Chřestýš: Zvrácený komunistický pohled na svět skrze brýle závisti snad zajímá jen šašky z komsomolu a olizovačku bot vraha Gottwalda Semelovou.
[13] Vložil: kája, 20.4.2014, 11:13:45
K 12: Já bych nechal Gottwalda spát v urně, jiný prezident musel mít urny 3. Nepostřehl jsem, že 9 a 10 nabídla jiný pohled na současný svět. A pokud se mi nelíbí stav třeba zeleniny, proč se neobrátit na nějakou inspekci? A nebo již tam nebudu nakupovat. Šéf Jednoty VM rád věc prošetří.
[14] Vložil: rejpal, 20.4.2014, 11:14:38
12.Já myslel,že když jdu do obchodu,vidím zboží.Komsomolce a olizovačku bot jsem neviděl.Ve kterém obchodě je to k vidění?
[15] Vložil: Martin, 20.4.2014, 11:15:16
Tak dvě ponaučení si z toho odnést můžeme. 1. Evropa je bohatá, ale málo solidární 2. Nevolit komunisty (To s tím obyvatelstvem s platem nad 25 000 je taková malá ukázka nenávistné závisti, jak jinak, čím srdce přetéká, to ústa mluví, resp. klávesnice datluje). Jděte raději plakat nad oligarchy s platem od 25 000 000 měsíčně, tam to možná bude mít smysl. Taky jsem myslel, že zrovna u komunistů by neměla hnědá národovecká témata rezonovat - viz asijské prodejce. Nechcete si příště šťouchnout taky do židů? Schválně, udělejte něco s těmi Rusáky, kteří nás drží nesmyslnými cenami energií v šachu všechny a budu vás možná příště i volit. Do té doby sorry ...
[16] Vložil: Martin K., 21.4.2014, 10:20:42
OK pane Klemente, mezi řádky, jak velice přesně čte Tom [4], tvrdíte že se máme čím dál hůř a že za totáče s ČSN normami bylo líp a nemáte pravdu, ale to nechme stranou, vezměme pouze to, co píšete "v řádcích".

Píšete "Těšil jsem se na to, jak nás budou živnostníci zásobovat ... i drogistickým zbožím. Kdeže ty tehdejší prognózy jsou…"

a v komentáři

"... obhajuju každý český řetězec ať je to ... Teta nebo ..., protože jejich daně zůstávají u nás a nekončí v zahraničí."

Ve V.M. jsou co vím 4 drogerie, z nichž 3 jsou v řetězci Teta, z nich 2 provozují místní (chcete-li rodinné) firmy a jednu přímo český řetězec Teta.

To znamená minimálně co se týká drogistického zboží, tehdejší prognózy se splnily a sám si ve své chronické nespokojenosti protiřečíte.

PS: "Ohrožen chudobou" a "postižen chudobou" - každý autor článku, který není líný či úplně pitomý, by významový rozdíl těch dvou slov respektoval.
[17] Vložil: Ela, 22.4.2014, 08:55:24
To: 11
Jistě, že neoslovuje mě, podle zákona výrokové logiky nesplňuji zároveň obě podmínky . Znamená to tedy, že ho pracovití a chytří nezajímají, pokud je zároveň nezajímá komunistický pohled na svět? Tohle jste asi chtěl říct... Mě jen fascinuje ta dokonalá neúcta k jiným názorům, které tu pan autor prezentuje....Na to, že je v městském zastupitelstvu, je to docela síla.
[18] Vložil: Tom, 22.4.2014, 12:21:04
Pane Klemente, kdybych měl ještě navíc k tomuhle slohovému cvičení číst mezi řádky, nestíhal bych ani chodit do práce. Bohatě postačí sledovat, co píšete a porovnat se základními myšlenkami komunistické ideologie. To, co jsem psal, vysvětlovat nebudu, je to víc než srozumitelné. Snad jen zareaguji na další váš rozpor s komunistickými idejemi - obhajobu českých řetězců oproti zahraničním. Od kdy je KSČM takhle nacionálně zaměřená? Tohle je poměrně zásadní otázka, protože je to jeden ze znaků, které odlišují komunistickou ideologii od nacistické.
Ještě drobná poznámka - když vám tedy asiaté nevadí, s jakým záměrem jste uvedl, že čtvrtinu maloobchodů vlastní právě oni? Co jste tím tedy chtěl říct? Věřím, že ani komunisté neplácají jen tak zbůhdarma, takže to logicky bylo napsáno cíleně. Ostatně k tomu jazyk slouží, ke sdělování nějaké informace ať už přímo nebo nepřímo.
[19] Vložil: J. M., 22.4.2014, 16:49:11
18: Nacismus je zkratkové slovo znamenající nacionální = národní socialismus. S mezinárodním socialismem mají společný základ. Socialismus je totiž systém, který nadřazuje jednu skupinu obyvatel podle jistého klíče (rasa, třída) a říká, že tato skupina má nárok na absolutní moc. Ostatní názory jsou potlačovány, a to širokou škálou perzekucí - od znepříjemnění života po vraždu odpůrce. Nacionální socialismus se tedy od internacionálního liší pouze předponou. O podobnosti obou ideologií svědčí i pronásledování Žídů Stalinem v SSSR. Projevem tohoto pronásledování byl v ČSR např. i Proces s Rudolfem Slánským, který byl židovského původu. Podobnost ilustrují takřka stejné nápisy na branách koncentračních/pracovních táborů: Arbeit macht frei/Prací ke svobodě.

Autor mi bude jistě oponovat, možná mě označí za nesvéprávného, či mě jinak urazí (a když ne on, někteří ostatní jistě), neboť jsem stejně jako někteří politologové přesvědčen, že národní socialismus není krajně pravicovou, nýbrž v podstatě krajně levicovou ideologií. Představa lineárního rozdělení politického spektra je totiž zavádějící. Podobá se spíš ciferníku hodin. Horní polovina je demokracie, spodní totalita, levá levicová, pravá pravicová. Většina stran se nachází kolem dvanáctky, někdy více vlevo, někdy v pravo. Strany hnědé a rudé mají místo v oblasti šestky - vpravo či vlevo, to je jedno. Ale jsou si velice blízko. Lidé ražení MK si tohle ovšem nikdy nepřipustí.
[20] Vložil: Tom, 22.4.2014, 20:27:39
No, tohle zrovna je takový obecně rozšířený omyl. Ty ideologie mají podobný základ, ale nacismus se postupně od komunismu odpoutal. A to i v ekonomickém hledisku. Protože zatímco komunismus neuznává soukromé vlastnictví, nacismus ano. Dokonce ani vedení firem nezbavuje původních vlastníků, pouze dodává navíc státní dohled tvrdě podřízený vůdci. Obyvatele země nedělí podle nějakých majetkových kritérií, ale podle rasových a národnostních, zatímco komunismus obyvatele na kasty třídí a snaží se rozdíly mezi nimi smazat.
Internacionální komunismus se tedy na pomyslných hodinách nachází na protilehlé straně oproti nacionálnímu socialismu, který je primárně korporativistický a rasistický. Přesto se oba nachází na stejné polokouli - totalitárních ideologií. Rozdělení na levici a pravici je jen jedním z kritérií politických ideologií, ale není rozhodně nerelevantní.
V případě procesu se Slánským nebyl primární cíl nepěkně řečeno "odstranit Žida" tak jako to bylo vždy cílem nacismu, ale zabránit nějakým reformátorským snahám, které by dospěly k odklánění se od oficiální politiky Moskvy. Ostatně i příčina nově vzniknuvšího antisemitismu v SSSR tkvěla tehdy v tom, že nově vzniklý Izrael se začal orientovat prozápadně a Moskva se tedy samozřejmě přiklonila k muslimským státům a tedy k antisemitismu. Nicméně chybí tady ta primární příčina nenávisti k židovskému obyvatelstvu jako takovému, kterou vyznával nacismus.
Z mého pohledu je výběr mezi krajní levicí a pravicí asi jako výběr mezi průstřelem kolene nebo lokte, takže ani jedno není fajn, ale rozdíly tu jsou.
[21] Vložil: kája, 24.4.2014, 19:42:50
To jsou mi novoty.Tak mi připadá, jestli ten Tom neabsolvoval VUML. Předpokládal bych něco nového k tématu jak je uvedeno v nadpise.
[22] Vložil: občanka, 25.4.2014, 07:47:02
trhy.tisnovsko.eu/

Mě by zajímalo, proč to nejde u nás.
[23] Vložil: Tom, 25.4.2014, 21:52:53
21: A na to jste přišel jak?
[24] Vložil: kája, 26.4.2014, 12:51:13
21: Asi podle Cibulky, který vidí všude zločince a agenty KGB a GRU - pomocí siderického kyvadla. K výplodu pod 20 se já vyjadřovat nechci, nechám to na úsudku jiných.
[25] Vložil: Tom, 27.4.2014, 08:54:19
24: Pokud jste navštěvoval byť jen nějakou střední školu kdykoli po 89., musel jste se tohle učit. Tohle jsou pouhé základy politologie, kterých se v hrubých obrysech dotýká i základní škola. A pokud byste si přečetl primární literaturu i kdykoli za komára, došel byste k tomu vlastním úsudkem taky.
[26] Vložil: kája, 1.5.2014, 13:26:34
Vážený Tome, školy mám dávno za sebou. Po 89 je už dětem na ZŠ vštěpováno kým jsme byli ze západu osvobozeni a jak naši spoluobčané ze Sudet po jejich prohrané válce trpěli, byli biti, vlasy ostříhané. To, že se jednalo o rozhodnutí velmocí ani slovo. Pouhé základy politologie mohou jít někam.
[27] Vložil: N.L., 1.5.2014, 20:42:37
Není TUZEX to jsem nenáviděl je rok 2014 tedy nikoliv 1948 a bohužel ani 1968,co to znamená!Komunisté nejsou u moci já jsem to chtěl ovšem je nutné říct že ti poctiví bojovali ve válce za to abychom jako slovanský národ žili,bez toho by ve Velkém Meziříčí sice byly obchody ale byly bychom v nich my?Toť otázka,nejsem komunista ale myslím že bychom se dnes u příležitosti zbabělého zastřelení našich lidí měli zamyslet a nebo Tome myslíš že ne?
[28] Vložil: kája, 1.5.2014, 22:57:15
To co napsal N.L, souhlasím.
[29] Vložil: Tom, 3.5.2014, 11:39:33
26: Pokud vim, osvobozeni jsme byli ze zapadu i vychodu. To ale neomlouva situaci po roce 1948 v ČSR, tahle vina lezi zkratka na hrbu komunistu u nas i v sovetskem svazu. To, ze se zapad s vychodem dohodli na rozdeleni sfer vlivu, byla bohuzel nutnost, ktera by dopadla bud tak nebo o neco malo odlisneji, ale Evropa by byla rozdelena tak jako tak. Nicmene dve tehdy jeste spratelene armady nejakou demarkacni linii potrebovaly, jinak by se postrilely.
Zaklady politologie vychazi presne ze skutecnosti, ktere se odehraly a z principu prislusnych ideologii, takze vasi reakci nerozumim.

27 Rad bych s vami souhlasil nebo nesouhlasil, ale bohuzel vubec nerozumim, na co se ptate.
[30] Vložil: Olda, 22.9.2014, 23:22:16
Co je obchod u lakrumu RYNEK?
Diskuse uzavřena.

Facebook Twitter g+ Youtube
EZH, a.s. - hledáme zaměstnance
Nejnovější Nejdiskutovanější Nejčtenější

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.


Vytvořil Zdeněk Málek - Tvorba webových stránek | SEO by: Optimalizace pro vyhledávače

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

Domov pro seniory Velké Meziříčí přijme VŠEOBECNOU SESTRU PRO OŠETŘOVATELSTVÍ A REHABILITACI
TOPlist