Dnes je 14. října 2019, svátek má Agáta, zítra Tereza.
  • Na obchvatu na křižovatce u Oslavice se něco zaměřuje?
  • Výstavba přechodu pro chodce aktuálně uzavřela pravou část obchvatu ve směru na Třebíč.
  • Koupaliště PALOUKY je připraveno na zimu.
  • Na ulici Záviškova se intenzivně pracuje. Uzavírka potrvá do 29. 11. 2019.
  • V DOMUSU skončil další prodejce...

Velká Šachová partie

OSTATNÍ - OD VÁS - 5. 3. 2015 - komentářů 0

Jsem si stále víc vědom toho, že jsem (stejně jako drtivá část celého lidstva) pouhou figurkou v šachové partii, hrané na obrovské šachovnici, zvané planeta Země.


Tato partie se hraje od nepaměti a hráčů je jen několik. Mnozí z těch, kteří se cítí být hráči, stejně jako „nejmocnější muž světa“ si neuvědomují, že i oni jsou pouhými figurkami. Hra samotná má jediný cíl-získat veškeré bohatství světa a tím i nekontrolovatelnou, úplnou moc. Rozděl a panuj, je jednou ze základních myšlenek ve hře a hráči se jí stále drží, ale využívají i každou jinou vhodnou myšlenku. Velmi dlouho se dalo pohybovat figurkami pod záminkou náboženství a hráč, který se chopil Ježíšova učení, tehdy udělal terno. To bylo tak líbivé, že jej lidé velmi rychle přijali za své a i po mnoha úpravách se ho drží do dnes.

 

Obyčejná šachová partie má svá daná pravidla, čímž se od té „velké“ liší. Zvláště je zde jeden fenomén, který dělá hráčům vrásky a tím je sám člověk a jeho vývoj. Hráči pojednou zjistili, že figurky přestávají slyšet na náboženské postrkování a začíná se mezi nimi šířit ateismus a jiné nebezpečné myšlenky. Došlo jim, že musí nastat změna. Dosud fungující feudální zřízení začalo být příliš zkostnatělé, i nastoupila buržoazní revoluce. Nebylo těžké podsunout některým figurkám myšlenku o škodlivé nadřazenosti feudálů. Proč se plazit před knížetem a čekat na drobky z panského stolu, když si mohu navzdory svému nízkému, nešlechtickému původu zřídit firmu či banku a získat víc, než doposud patřilo knížeti?

 

Hra zvesela pokračovala. Některé figurky se cítily býti králi a netušily, že i jejich bohatství se stále přesouvá k několika skutečným hráčům, kterým se zachtělo rozšířit svou moc dál. Dostali zálusk na pořádné sousto a tím bylo carské Rusko. Hráč, který se jej rozhodl získat, nechtěl zbytečně plýtvat svými pěšáky a rozhodl se pro okliku. Našel inteligentního ruského člověka s osobností vůdce a po řádném zaškolení ho vyslal přetvořit carské Rusko v kapitalistickou zemi. Zmíněný lidský fenomén však tento tah zcela změnil. Vladimír Iljič Uljanov (Lenin) se během svého školení seznámil s myšlenkami Karla Marxe a na globální šachovnici světa se náhle objevil první socialistický stát. Hráči se polekali-komunistické učení pro ně znamenalo obrovskou hrozbu. Když se nepodařil tak s vnitřním rozložením revoluce, přišel Sarajevský atentát a první velká světová válka. „Trojský kůň“ Lenin se však stal už mnohem cennější figurkou a atak ustál. Hráči se museli stáhnout a navíc uznat, že jim přibyl další protihráč. Komunistická myšlenka byla pro lidi velmi přitažlivá a socialismus se stával reálným nástupcem kapitalismu. Prosperující Rusko by se mohlo stát příkladem i pro jiné státy, a jelikož hráči šachu musí myslet několik tahů dopředu, umírají záhadně po smrti Lenina vůdci, kteří by Rusko vedli k rozvoji a k moci se dostává Josif Vissariovič Džugašvili (Stalin), se svým kultem osobnosti. Nebezpečí je na čas zažehnáno, teď se jen čeká, až bude soupeř natolik oslaben, že další útok neustojí. Fanatismus Nacistů měl Rusko srazit na kolena. Lidský faktor ve hře je však nevypočitatelný. Hitler se zcela vymyká kontrole a následný celosvětový odpor proti fašismu nutí hráče k přehodnocení hry.

 

Sovětský svaz z konfrontace sice vychází jako vítěz a v Evropě vznikají další socialistické státy, ale Stalin není příliš dobrým hráčem. Během jeho vlády se vzhůru derou figurky s touhou stát se hráči, které i po jeho smrti degradují původní komunistickou myšlenku a jejich touze po moci padne i Nikita Sergejevič Chruščov, poslední, kdo hodlá myšlenku o sociálně spravedlivé společnosti rozvíjet. Západní hráči vědí, že otevřená konfrontace se socialistickým blokem by mohla vést k neblahým koncům a vynalézají studenou válku. Stratégové v socialistickém táboře časem zjišťují, že začínají pomalu podléhat. Komunistická myšlenka je zcela pokřivena a kapitalismus neváhá pro své vítězství využívat i nelegálně získané prostředky. V tu chvíli se rozhodují k dosud nevídanému tahu. Obětují naoko svého krále a prohlašují se poraženými. Soupeř oslavuje a netuší, že se jedná o geniální vyčkávací tah. Jak zní odpověď na otázku:Jak v lidech opět probudit nadšení pro socialismus? Jednoduše. Nechat je nějaký čas živořit v kapitalismu a až bude nespokojenost dostačující, vytáhnout opět na světlo svého krále. Sovětský svaz se rozpadá a socialismus končí v celé Evropě. Státní majetek se stěhuje do rukou oligarchů. Západní hráči, kteří se domnívají, že je nepřítel poražen se rozhodují k dalšímu tahu pro celosvětovou nadvládu. Ideologický nepřítel je poražen, je zapotřebí opět vytáhnout nenávist náboženskou. I v muslimském světě je přece co brát. Padají budovy Obchodního centra a vyhlašuje se válka proti terorismu. Ale ouha. Ten, jehož hráči vyzbrojili ve snaze pokořit socialismus neváhá a dle hesla – fanatik je nejlepší bojovník, zahajuje protiofenzivu. Opět přibývá další hráč, který za svého krále prohlašuje myšlenku – myšlenku o islámské nadvládě. Teprve teď hráči pochopí, že rozbití Jugoslávie, Libye či destabilizace Sýrie byly taktickou chybou.

 

Mezi tím však vyčkávající ruští stratégové vycítí příležitost. Vymění pěšáka ve vedení státu za střelce. Majetek se z rukou oligarchů opět stěhuje do státních a mezi hráči propuká panika. Návrat ideologického protivníka, podporovaného nově vznikajícími socialistickými státy v Jižní Americe přichází v ten nejnevhodnější okamžik. Musí se rozhodnout, kterého soupeře vyřadit ze hry jako prvního. I když je Rusko téměř obklíčeno paktem Nato, není rozhodně poraženo. Další tah západních hráčů má dvojí důvod. Vyzkoušet sílu protivníka a pokusit se dostat až k jeho hranicím. Na řadě je Ukrajina. Ruští stratégové vědí, že přijít o Sevastopolskou námořní základnu by bylo již krajně nebezpečné a využívají soudružnosti ruského lidu. Krym se vrací do ruských rukou. Hráči již plně propadají panice. Do hry se musí zapojit důležité figurky z Evropy, uvalují se sankce, z Putina se vytváří satan a novodobý Hitler. Dochází k vraždám Putinových odpůrců. Zvyšující se tlak má ale opačný dopad, než v jaký hráči doufali. Ruský národ se semkne a stále ještě nesocialistické Rusko spojuje své síly s národy v BRICS, se socialisticky laděnými státy v Jižní Americe, s nevypočitatelnou Čínou a některými postsovětskými státy. Panika mezi západními hráči dosahuje vrcholu. Najednou proti nim stojí noví hráči, kteří disponují stále větším počtem figurek a strategií, která hrozí porážkou. Začíná se zvažovat ozbrojený konflikt, ale do toho se rozhodně proti Rusku odmítají zapojit figurky z EU. Situace se ale stává vážnou pro všechny hráče. Nejen důležitější figurky, ale i pěšáci se už nehodlají obětovat pro blaho několika jedinců, kteří vše vyprovokovali. Zfanatizovaní islamisté jsou stejně nebezpeční jako zfanatizovaní fašisté a v nebezpečí se náhle ocitají i hráči, dosud z konfliktů tyjící.

 

Figurky dnes padají po stovkách a hráčům, kterým se hra vymyká z rukou, docházejí nápady. Možných scénářů je několik, ale jako pěšák se kloním k jedinému. Oprášit myšlenku, kterou do hry vložil Lenin čerpající z Marxových teorií a zrušit hru. Jak na to? K tomu je nutné vyretušovat již zmíněný cíl této šachové partie. Když lidstvo pochopí, že touha po moci a bohatství bude jednou znamenat jeho konec, snad se těchto tužeb zbaví. Zbaví se tím i závisti a nenávisti, potom si bude moci člověk teprve říct, že je opravdu homo sapiens (člověk rozumný). A hráči? Pokud nebude o co hrát, ztratí se jako pára nad hrncem.


Autor: Martin Klement

Publikoval: -kas-

Čtěte také

2. 6. 2019 - Férový příspěvek k nefér jednání na jedné protestní akci

Když jsem se o této akci dozvěděl, napadlo mne, že by nebylo od věci vyslechnout si argumenty těch, jež žádají hlavu premiéra. Nejprve z povzdálí, ale poté i z nejtěsnější blízkosti jsem...

21. 5. 2019 - Členové apoštolské církve se tradičně zapojili do potravinové sbírky

V sobotu 18.5. proběhla po celé republice sbírka potravin pro potřebné, kterou pořádala Česká federace potravinových bank ve spolupráci s potravinovými řetězci.

23. 4. 2019 - Ještě žiju

Je to již nějaký ten čas, kdy jsem se naposledy písemně vyjádřil k nějaké události, či komentoval problém. Na dotazy proč tomu tak je, jsem odpovídal – „Vždyť není nic nového ke...

10. 3. 2019 - Reakce občana na článek k protestům žáků středních škol

Přinášíme vám reakci občana Velkého Meziříčí na předešlý článek **2**Ekocentrum Chaloupky k protestům žáků středních škol....**2**


Komentáře ke článku

Počet komentářů 30.

[1] Vložil: Tony, 6.3.2015, 20:36:02
[2] Vložil: Martin K., 7.3.2015, 22:42:41
Nová doba, komunisti se zastávají fašistů...
[3] Vložil: M.Klement, 8.3.2015, 05:58:31
Božínku, a na to jsi přišel jak? V čekárně u doktora Chocholouška?
[4] Vložil: Martin K., 8.3.2015, 12:17:06
Ano přesně tam, vřele doporučuji. Odhaduji, že se u něj brzy potkáme.
[5] Vložil: janek, 8.3.2015, 18:32:06
Soudruhu Martine Božínku?

[6] Vložil: rejpal, 9.3.2015, 07:16:28
Zrovna včera na Primě byl pořad o tomto daném tématu,jak po smrti Stalina,byli tři kandidáti na jeho místo,jak to probíhalo,co Amerika.Nechybělo mnoho,a země byla vymazána.Takové byly zákulisní boje,o kterých se moc nevědělo.Na Primě to běží každou neděli,připadá mi to celkem objektivní.Žádná propaganda MF dnes a podobné prorežimní plátky.
[7] Vložil: Tom, 10.3.2015, 13:06:42
Když mi dáte na výběr ze dvou naprosto stejných krabiček sirek a o jedné z nich řeknete, že je americká, beru ji všema deseti. Vím totiž, že na tu ruskou bych nejdřív musel vystát frontu a uplatit prodavače. Tohle mimo jiné je prosím výsledek toho spravedlivého socialismu - nedostatek všeho všem (pokud nejste stranický funkcionář).
[8] Vložil: rejpal, 11.3.2015, 07:14:52
Když si pustíš televizi, budou americké krváky,a Mrazík,co si vybereš?
[9] Vložil: Stocek, 11.3.2015, 10:47:41
@rejpal: Kvalitní americký nebo evropský a nebo asijský film, který jede na třetím programu a nebo se dá kdykoliv sehnat v pujčovně. A to že Vy to neděláte a nebo neumíte je vaše smůla, a přeji vám hodně zábavy u pětisté reprízy Mrazíka. (což je mimochodem strašně blbá pohádka)
[10] Vložil: ww, 11.3.2015, 12:43:03
k 7/ Ten příspěvek je teda pěkná ubohost!
[11] Vložil: M.Klement, 11.3.2015, 20:00:58
Souhlasím s tím, že 7 je ubohost. Vždy jsem nejraději sáhl po sirkách značky solo lipnik. To, že již existuje jen v rukou Indie, je tské ubohost!
Pro 9. Vybral sis třetí cestu, kterou Ti však nikdo nenabízel, rozhodnout se měl Tom ze dvou možností. Já bych rozhodně sáhl po českých veselohrách z dob tkz totality, ale to je věc každého z nás, jen musím podotknout, že komentář č. 7. je opravdu známkou totální oddanosti všeamerikanizaci.
[12] Vložil: Tom, 11.3.2015, 23:56:36
Ano, jsem totálně oddán všeamerikanizaci a rád bych tady měl radarovou základnu.
Naše kultura se nikdy nepodobala té ruské. Vždycky jsme byli orientovaní spíš na západ a snažili se dbát na práva jednotlivce. Rus bohužel prahne po bezbřehém a silném státu, který má moc nad každým jednotlivcem.
Pakliže sem Amerika bude chtít poslat nějaké vojáky - dejme tomu na cvičení nebo i na nějakou základnu, jsem všema deseti pro. Nikdy se nesmí opakovat to, co se stalo v únoru 48 a trvalo až do 89. roku. Rusové už se předvedli jednou, přesto dostali šanci stát se nám přátelskými partnery. A teď, když už to vypadalo, že se stanou civilizovaným státem, napadnou Ukrajinu a vyhrožují pobaltským zemím.
EU bohužel zatím kolektivní obranu nemá, takže angažovanost USA plně podporuji! Zatím se pokaždé ukázalo, že jakákoli nečinnost USA ve válečném konfliktu byla špatná, naopak angažovanost Ruska nevedla k ničemu dobrému.
Víte, s kým sousedí Rusko? S kým chce. USA si pokaždé sbalí svých pět švestek a odjede pryč.
[13] Vložil: rejpal, 12.3.2015, 07:17:26
Tome.Jestli sleduješ zprávy,už se ti to splnilo.Bude cvičení Nato,můžeš svoje hrdiny vítat,eventuelně si s nimi zahrát na vojáčky.Už je jen otázka času,kdy se tu zabydlí,a na jak dlouho.Když tu byli Rusové,,bylo to špatně.Amíci,je to nejlepší,podle tebe,co nás mohlo potkat.Už si zažádej o jejich příslušnost.Budeš první.
[14] Vložil: Vladimír., 12.3.2015, 12:43:18
Pan generál Petr Pavel v posledním rozhovoru na ČT-24 jednoznačně řekl že státy NATO několikrát vsadily na "špatného koně!"Co se tedy divíme!Nejvíc mě ovšem naprosto šokuje další jeho výrok že máme 20 000 profesionálních vojáků ale pokud bychom byli napadeni tak vydržíme jeden měsíc!Nechci ani domýšlet co by se stalo pak.
[15] Vložil: rejpal, 12.3.2015, 18:09:07
Tom dneska slaví vstup do NATO.V oknech vlaječky s pruhy a hvězdami,na sobě maskáče,možná i vztyčil americkou vlajku a salutuje.Jeho fanatizmus má ale trhliny,jak píše paní na jiném místě.Vladimíre,naši vojáci nejsou potřeba.Slovy Toma,Amerika nás ochrání.
[16] Vložil: Ender, 13.3.2015, 07:07:34
Spousta nepřesností a chybných závěrů:
vyberu jen jednu - Lenin. Píšete, že byl po řádném zaškolení "hráčem" vyslán do Ruska, aby tam zřídil kapitalismus.
Tak to jsem si myslel, že každý řadový komunista má dějiny svého myslitele zvládnuty lépe.
Lenin se s marxismem seznámil samozřejmě už v Rusku v 19. stol. A byl i politicky činý - proto byl ještě v tom 19. stol. poslán do vyhnanství na Sibiř. Po skončení vyhnanství odešel ze země a do Ruska ho vrátili až německé peníze za 1.světové a to nikoli proto, aby v Rusku budoval kapitalismus, ale aby Rusko totálně rozvrátil a nemohlo dál bojovat proti Německu. A Lenin, jak známo, uspěl, Rusko vyhlásilo mír a přišlo o rozsáhlá území (Pobaltí, Finsko, část Polska). Ale to už soudruzi neříkají, že?
[17] Vložil: Tom, 13.3.2015, 17:05:58
Vstup do NATO si oslavu zaslouží. Obzvláště s ohledem na rozpínající se Rusko. Věřím, že i vy komunisté ještě natu poděkujete, až se zase Rus pohrne pomáhat svým krajanům dál na západ. Zejména pobaltské státy by vám o tom povyprávěly.
[18] Vložil: občanka, 14.3.2015, 19:00:20
Tome, prohlašuješ, že naše kultura se nikdy nepodobala té ruské. Není tomu tak. Když vezmu vzájemné a obousměrné prolínání kultur sousedních států, naše kultura je SLOVANSKÁ - tak, jako ruská. Ty se Tome stydíš za svůj slovanský původ?
[19] Vložil: Tom, 14.3.2015, 22:58:41
Jsme křižovatkou Evropy. Na našem území vládli od 15. století germáni až do roku 1918. Vážně máme ke Slovanům tak blízko? Nebýt Národního obrození, šprechtíme tady Německy, jako by to tak bylo odpradávna.
Nehodnotím, jestli je to špatně nebo dobře, zkrátka je to jen fakt, s jehož výsledkem já teď a tady jsem poměrně spokojený.
[20] Vložil: jerry, 15.3.2015, 09:47:27
Ve zprávách se píše,že amíci pojedou přez naši republiku.Klikl jsem,že nesouhlasím.To je tak asi vše,co můžu udělat.Příspěvky pod tím,hovoří jasně.Mimo podobného Tomovi,tam nikdo nesouhlasí.Tak to vypadá,že je budou vítat a diskutovat s nimi,při jejich zastávkách,je tito dva příznivci.
[21] Vložil: Ender, 15.3.2015, 10:35:47
to občanka: Slované jsme, protože se k tomu hlásíme. Ale to je tak asi všechno. Geneticky moc slované nejsme, viz třeba:
zpravy.aktualne.cz/p…
A kulturně? Máme slovanský jazyk, ale zvyky jsou (naštěstí) spíše západní.
[22] Vložil: občanka, 15.3.2015, 14:25:36
ad 21 - no tu bude asi tím, že jsme západní slované
A i podle toho vašeho odkazu jsme ze 40% - nejvíce shodni s obyvately slovanských zemí.
Chtělo by to více sebevědomí. Jinak vzájemné prolínání je všude na světě. U nás možná o to víc, že jsme ze všech slovanů nejzápadněji (snad kromě Lužice?)
[23] Vložil: k, 15.3.2015, 19:52:21
Nohavica v Ladovské zimě to vystihl asi nejlépe.
[24] Vložil: Tom, 17.3.2015, 06:08:04
Já bych řekl, že je bude vítat daleko víc lidí. Jedna anketa na webu "jaro nedělá".
[25] Vložil: jerry, 17.3.2015, 06:53:42
To se ukáže,až přejedou.Pokud si tam amíci nedosadí svůj kompars,jako s červenými kartami na Miloše.To už tu bylo.
[26] Vložil: Tom, 17.3.2015, 14:23:26
Jasně, ten kompars za nimi pojede autobusem, amíci nemají nic lepšího na práci, než kout pikle a připravovat spiknutí vůči celému světu. Samozřejmě za pomoci Bilderbergu a Iluminátů.
[27] Vložil: zn.Jarda K., 19.3.2015, 14:26:14
Děláme Tome co můžem jsme aktivní-nevyčítej nám levičákům nic tak to teda nE!Ještě není konec uvidíme samozřejmě nemůže vše psát na internetě nicméně píšu tedy kolik chcete za Pavla Hrůzu?Pošlete zprávu na obvykou linku MZV Czech Republic.Děkuji LN.
[28] Vložil: Honza, 20.3.2015, 06:54:47
[29] Vložil: kája, 21.3.2015, 20:46:52
Plně souhlasím, že Američané nacvičovat jízdu na západ od Ruska si musí v předstihu nějak nacvičit.
[30] Vložil: zn.V.N., 3.4.2015, 22:07:57
Nyní přes Velikonoce bude vysílat ČT Odyseu Ozvobození režiséra Bondarčuka tento film je pravdivý ukazuje zrůdu Stalina i Hitlera měl by být vysílán v základních školách České Republiky!To je můj názor.
Diskuse uzavřena.

Facebook Twitter g+ Youtube
EZH, a.s. - hledáme zaměstnance
Nejnovější Nejdiskutovanější Nejčtenější

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.


Vytvořil Zdeněk Málek - Tvorba webových stránek | SEO by: Optimalizace pro vyhledávače

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

CHYTKA s.r.o. - Přijmeme MONTÁŽNÍ DĚLNÍKY
TOPlist