30 druhů RUMŮ!
Dnes je 16. září 2019, svátek má Ludmila, zítra Naděžda.
  • Za měsíc a kousek bude znovu zprovozněn most na Fajťák. Už je vybetonován a chystají se nájezdy z obou stran.
  • V sobotu se na trati v Dolních Heřmanicích konal motokrosový Chalupa cup.
  • Nehoda na dálnici ihned ovlivnila provoz ve městě. Tvořila se kolona směr Brno.
  • Nehoda čtyř aut na dálnici D1 u Velkého Meziříčí.
  • Někdo počmáral satanskými symboly památník v Čechákách

Jeden z názorů na protikuřácký zákon

OSTATNÍ - OD VÁS - 15. 6. 2015 - komentářů 0

Stejně jako téměř na vše ostatní, není ani reakce na tento nový zákon jednotná. Chápu nekuřáky, kteří si mnou ruce, že se kouření vytlačí i z podniků, kde jej dosud musí tolerovat, ale…


Je také velké množství lidí, kteří tady vidí další zakazující diktát, omezující jejich svobodné rozhodování. Poukazují (a zřejmě právem) na to, že se vláda a parlament stále častěji věnuje represím, než prevenci. Kde jsou preventivní akce ve školách, podchycující mladé dříve, než podlehli zlozvykům, jako je kouření, či alkoholismus?

 

Dle mnohých byl přitom dosud platný zákon dostačující. Je běžné, že se v restauracích nekouří a to zejména v době oběda. Některé restaurace situaci také řešily oddělenou místností pro kuřáky i za cenu vyšších investic. Na akcích v uzavřených místnostech je zákaz kouření běžný i dnes a co se týče pivnic a kaváren, může se majitel rozhodnout, jakou klientelu upřednostní. I ve Velkém Meziříčí se může občan rozhodnout, zda navštíví kavárnu, kde se kouří, či tu, kde není kouření povoleno. Striktní zákaz kouření však může být pro ty živnostníky, jejichž zákazníci jsou zvyklí si ke kávě nebo pivu zapálit i likvidační. Až příliš zaujatý je argument, že kuřáci obtěžují nekuřáky-nikoli naopak. V obchodech, na úřadech, autobusových i železničních zastávkách a nádražích, na školách, školních akcích, tam všude je kouření zakázáno. No a každý z nás, komu je kouř z cigaret proti mysli se přece může občerstvit v zařízeních, kde se nekouří.

 

Inspirujeme se prý tímto zákonem u vyspělých západních zemí. Nepůjdeme ještě dál? V muslimském světě je také zakázáno kouřit a pít alkohol, a to dokonce pod trestem smrti. Kouření škodí zdraví-zakažme ho. Pití alkoholu škodí zdraví-zakažme ho. Potom zakážeme jíst nezdravé uzené maso, pít přeslazené limonády, opalovat se na přímém slunci… Vždyť zakazovat je tak snadné. Inspirace k zákazům přichází i z EU. Přijali jsme zákaz názvů jako rum, či pomazánkové máslo. Díky vnuceným kvótám jsme přišli o cukrovary, měli jsme problémy s produkcí mléka… a to není zdaleka vše. Zakazovat se může téměř donekonečna, vždyť již dnes máme tolik příkazů a zákazů, že se už nedá pomalu svobodně žít. Tedy alespoň těm, kteří nedisponují majetkem, o jehož původu je také zakázáno spekulovat.


Autor: Martin Klement

Publikoval: -kas-

Čtěte také

30. 7. 2019 - 700 let Řádu rytířů Kristových

V sobotu 27. 7. 2019 proběhla ve výstavním sále velkomeziříčského muzea slavnostní vernisáž výstavy k sedmistému výročí Řádu rytířů Kristových. V několika vitrínách jsou vystavené předměty mapující bohatou historii řádu – insignie...

14. 5. 2019 - Tak jsme se opět zviditelnili…

Tak jsme se opět zviditelnili a to rovnou v televizních zprávách. Naši novou „hadí“ silnici nám musí závidět celá republika. Proč se vlastně ona klikatice na Třebíčské objevila?

10. 3. 2019 - Reakce občana na článek k protestům žáků středních škol

Přinášíme vám reakci občana Velkého Meziříčí na předešlý článek **2**Ekocentrum Chaloupky k protestům žáků středních škol....**2**

12. 2. 2019 - Apokalypsa v lesích

Posílám pár fotek ze sobotní projížďky na běžkách mezi Netínem a Zadním Zhořcem. Je to hrůza a jenom začátek zkázy. Příští tři roky porostou jenom václavky na smrkových pařezech a potom sto...


Komentáře ke článku

Počet komentářů 22.

[1] Vložil: Ender, 16.6.2015, 07:37:07
Když někdo chlastá, tak tím tráví pouze sebe. Když někdo kouří, tak tím tráví vše živé v dosahu kouře.
Kuřák nesplňuje emisní limity. Až bude vymyšlena vzduchotěsná helma, kterou si kuřák nasadí na hlavu a jeho drahé zplodiny mu při kouření už nebudou unikat, tak ať si klidně zapálí v mateřské školce. Do té doby jsem pro zákaz kouření v prostředí, kde se vyskytují nekuřáci!
[2] Vložil: M.Klement, 17.6.2015, 04:50:04
Ponechme stranou jistou míru netolerance. Jen trochu heslovitě-kuřák stojící u kašny na náměstí je určitě příjemnější pohled než na tamtéž ležícím opilci. Alkohol odbourává zábrany a rozhodně je jeho nadměrná konzumace na člověku vidět víc, než nějaká cigareta navíc... Navíc kouř z cigaret vás netráví víc, než v zimě někteří "topiči" plastů.
[3] Vložil: T., 17.6.2015, 10:37:15
Pane Klemente vy jste kuřák, že?
[4] Vložil: Tom, 17.6.2015, 23:27:40
Tady ale nejde tak úplně o to, jak moc vás ten kouř tráví, ale o to, že vás tráví zbytečně. Jaký přínos a pro koho má kouření? A teď to dejte do souvislosti s tím, že nejenže smrdí, ale že taky zabíjí. Tak kdo má větší morální právo na to dýchat to, co vyžaduje? Podle mě je právo na straně toho, kdo nechce čuchat kouř z cigaret, protože to je věc, která je zbytná a která se dá i provozovat soukromě bez toho, že by obtěžovala okolí - obzvláště v uzavřených místnostech.
Opilec ležící na zemi vás možná obtěžuje esteticky, ale dokud vás neobtěžuje slovně nebo fyzicky, může vám to být srdečně jedno. Krátce po tom, kdy začne ohrožovat vaše zdraví, se ho obvykle ujímá policie.
Mimochodem nevycházím z údivu, že komunistická ideologie se najednou staví negativně k zákazům a pozitivně ke svobodě a podnikatelům. To je rozhodně inovace, hlavně pozor, asi se o tom nezmiňujte před "vyššími stranickými šaržemi".
Bylo by moc fajn, kdyby nám na všechno stačila morální pravidla, ale v praxi to tak nefunguje. I v tomhle případě musí zasáhnout "minimum morálky" - tedy právo. V přítomnosti jiného člověka by mi obvykle už jen prostá slušnost radila se ho zeptat, jestli mu kouření nevadí. Spousta kuřáků ale nemá ostych si zapálit ani v přítomnosti dětí. Přitom naopak třeba pšouknutí na veřejnosti je obecně nepřijatelné tak nějak automaticky.

A poslední věc - ochrana před pasivním kouřením se týká i kuřáků. Ti - i když kouří aktivně - jsou ohrožení navíc kouřením pasivním. Když už nemají obavu o svoje zdraví, je slušné neohrožovat zdraví ostatních.
[5] Vložil: Krokodýl, 18.6.2015, 07:02:36
Právě proto platí:Nelezte do těch hospod,kde se kouří a zůstávejte v těch nekuřáckých.Každému hospodskému v zavedené kuřácké hospode je kuřák milejší,než nekuřák.Protože kouření jde často ruku v ruce s nějakým tím pivem.Je tedy předpoklad,že kuřák mu v hospodě nechá víc peněz,než nekuřák,který si dá dvě deci limonády a jde domů.
O tom,kde by byl stát,kdyby neměl daně z kouření a alkoholu (PHM)snad ani není třeba se rozepisovat..
[6] Vložil: Vláďa., 18.6.2015, 17:45:30
Pokud by v Indii nebo Pakistánu nemohli kouřit tak tedy nevím co by se dělo ano alkohol pijí tajně ale pijí tedy Martin v podstatě napsal názor za všechny kuřáky zcela jasně a srozumitelně ono je to opravdu tak čili proč zase papouškovat Brusel jsme svobodný národ a rozhodnutí nechme na majitelích té které hospody!Zapřísáhlý nekuřák /L.N./pozn.nidy jsem za 61 roků neměl zapálenou cigaretu v ústech.
[7] Vložil: Vladimír., 18.6.2015, 18:36:52
Ještě si neodpustím poznámku kvůli případnému nařízení mít elektronickou pokladnu totiž pokud by to bylo pro normální lidi plus tak ano ale zatím se to jeví jako akce proti středním podnikatelům zničit je zákonem aby velké korporace vše převzaly tak to tedy ne tady souhlasím asi poprvní s poslancem Stanjurou-ODS.
[8] Vložil: Josef Wassebauer, 19.6.2015, 19:55:37
Skvělý článek. Přesně tak to cítí všichni lidé. Z Ameriky se stěhují lidé do celého světa, kde se žije svobodněji. To není cesta dál. Restaurace už se zavedli na obojí typ zákazníků. Teď to budou vyhozené peníze. Doplňuji, že zakázat by se měli nekvalitní potraviny z celé EU, které se v jiném složení prodávají u nás a u nich.
[9] Vložil: Tom, 21.6.2015, 20:49:07
Jestliže máme zákony, které regulují přítomnost škodlivých látek v jídle, pití, zákony na ochranu života a zdraví zaměstnanců, jak je možné, že je povoleno, aby inhalovali během pracovní doby úplně zbytečně a bezdůvodně dehet? Zákoník práce se taky člověka neptá, jestli si přeje být chráněn. Platí zkrátka pro každého zaměstnance a zaměstnavatele tak, jako pro každého prodejce platí, že nemůže prodávat prošlé potraviny. Pro kuřácké restaurace zkrátka neexistuje jediný rozumný argument.
[10] Vložil: Tp, 22.6.2015, 08:41:50
Článek se na začátku tváří jako seriózní, potom už to ale je jenom hospodský tlachání a nadávání. Myslim, že podobnej bude i autor.
[11] Vložil: V.L., 24.6.2015, 08:27:15
Ano Martin by chtěl korporace nechat ale pod režiji státu to ale nechce baziliška Miroslav Kalousek je poslancem a souhlasím že dal blbečkovi facku to ovšem neznamená že je vševědoucí -padáky-tři parašutisté mrtví-peníze zmizely ve vzduchu-nyní útočí na Babiše-může mít bývalý estébák pravdu to nenapsal ani Džežežinski nepřetpokládalo se to v Rusku tato situace je naprosto neznámá nevyzkoumaná Kalousek bude králíkem GRU.
[12] Vložil: V.L., 24.6.2015, 08:33:40
Mimochodem to jsou vynikající machři nepodceňovat měl jsem ve svém životě a teď nevím zda čest nebo něco jiného jinak politicky s nima souhlasím na padesát procent ale půlku si nechám v podstatě jsou to darebáci ale vojensky je obdivuju!L.N.
[13] Vložil: Milan , 11.7.2015, 18:20:11
Toto jsou jenom žvásty,kdo si bude chtít zapálit,tak si zapálí a je celkem jedno kde,zároveň chci podotknout.že vše se dá obejít i protikuřácký zákon.
[14] Vložil: Pavel, 13.7.2015, 20:58:48
Klemente,napiš jedno zamyšlení na umučení faráře Toufara,tvojí ideologickou stranou
[15] Vložil: Martin, 28.7.2015, 01:10:19
Jděte si inhalovat třeba broušený azbest, ale někam do soukromí, do soukromí! Hospodští, kteří zkrachují kvůli EET a kvůli zákazu kouření měli zkrachovat už dávno, komu budou chybět? Společnosti jenom škodí, škodí silně a hned na několika frontách. Chybět budou leda notorickým bolševikům, kterým je každý krok směrem k civilizaci proti srsti. Poslední věty jsou jenom obrazy, bohužel nikoli z venkovského života, ale z podvědomí lidské trosky.
[16] Vložil: Petr, 25.8.2015, 23:48:25
Ahoj všichni zastánci kouření v restauracích,

Jedna parafráze (připodobnění, pararela.
Zkuste si představit, že se jdete koupat do bazénu a vidíte, že někdo do té čisté vody v druhém rohu bazénu močí.
Máte ještě chuť si zaplavat, a dát si svých několik bazénů?
Já ne!! Stejně tak mi vadí kouř v restauraci. Je znečistěný a smrdí.
[17] Vložil: k, 4.9.2015, 22:01:14
K 16: V jednom město do bazénu chodí sorta občanů a nemusí ani močit a přizpůsobiví občané tam přestali také chodit.
[18] Vložil: Jarmila, 10.10.2015, 00:21:07
Nechodím do hospody, takže je mi jedno jestli se tam kouří, ale není mi jedno, když mě jinde obtěžuje smrad z cigarety. Jsem netolerantní nekuřák, a nejsem povinna čuchat to co nechci. Protikuřácký zákon je namístě, když jsou kuřáci neoblomní.
[19] Vložil: Kuřák, 31.1.2017, 02:23:34
Pro Petra, když ti vadí kouř v restauraci, tak tam nelez a jdi si do nekuřácké! Pro všechny podnikatele, to, co vláda předvádí je konec svobodného podnikání, je to řízené podnikání plné zákazů a příkazů, a to je špatně, když si nemohu vybrat jakou klientelu upřednostňuji ve svém podniku, je to diskriminace kuřáků!
[20] Vložil: Kristýna, 15.6.2017, 17:25:26
Rada bych se vyjadrila k prispevku [1] od Ender...
Jiste jsi nekurak, to se pozna. Ale jde spis o to, ze by, to mela byt vec toho kdo podnik provozuje. Kdyz budu podnikat a budu chtit mit kuracky podnik, tak prosim ... A co, kdyz to nekurakum vadi, tak at si jdou sednout do podniku, kde se nekouri.
Dle meho nazoru tohle neni omezovani kuraku, ale omezovani podnikatelu.
[21] Vložil: Horák, 17.6.2017, 07:52:05
Jsem bývalý kuřák. ale vůbec mě nevadí jestli se v té, či oné hospodě kouří nebo ne. Když se tam kouří, tak tam prostě nejdu. Více mě, ale u kuřáků vadí, že dělají jen nepořádek. Všera jsem parkoval u Kauflandu, kde stály dvě mladé ženy u auta a kouřily. Dobře jim tak. Jen dokouřily, tak toho vajgla hodily na zem a s nosánkem nzhoru odfrčely. Když ještě fungovala zemědělka na Hornoměstské, tak tam za rohem všichni ti školáci kouřili. někdy s učiteli, či instruktory. Ne zemi závěj nedopalků, ale všichni si připadali, jako mistři světa. Jak je možné, když se nesmí prodávat cigarety mladším osmnácti let, tak nikomu nevadí, že kouří děcka školou povinné? Nevím, kdo by to měl kontrolovat, ale myslím si, že by policie i ta městská, k tomu mohla mít oprávnění. A jestli ne, tak všechny ty příkazy a zákazy jsou na dvě věci.
[22] Vložil: Emil, 18.6.2017, 17:43:31
Asi to zkrátím našel politika stojí za hovno jak naši politici všichni jsou to čůráci.
Diskuse uzavřena.

Facebook Twitter g+ Youtube
HKP METAL hledá zaměstnance
Nejnovější Nejdiskutovanější Nejčtenější

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.


Vytvořil Zdeněk Málek - Tvorba webových stránek | SEO by: Optimalizace pro vyhledávače

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

Lisovna plastů, spol. s r.o. hledá zaměstnance
TOPlist