Dnes je 18. října 2019, svátek má Lukáš, zítra Michaela.
  • Ulice Pod Strání je již osazena značkou ZÁKAZ VJEZDU.
  • Omezení pod viaduktem skončilo. Přechod je hotov.
  • Svah před katovnou se mění.
  • Divadlo Járy Cimrmana zavítalo ve středu večer do Velkého Meziříčí. S velkým úspěchem uvedlo hru Záskok.
  • Přechod pro chodce pod viaduktem je již označen.

Dotace na sport ve Velkém Meziříčí

OSTATNÍ - OD VÁS - 14. 12. 2015 - komentářů 0

Velkého Meziříčí má širokou škálu sportovních aktivit.
Velkého Meziříčí má širokou škálu sportovních aktivit.

Blíží se nám konec roku a každoroční schvalování městského rozpočtu. Ve Velkém Meziříčí není moc zvykem vysvětlovat různé veřejné věci, spíše se kolem nich vytváří mlhový obal. Chtěl bych zde otevřít a trochu vysvětlit otázku sportu.


Základním vyžitím obyvatel města je kultura a sport. Kultura a sport jsou neoddělitelnými součástmi veřejného života. Všichni se jistě shodneme, že si bez nich veřejný život nedovedeme představit. Obě odvětví provází zásadní rozdíl ve financování těchto činností. Zatímco kultura ve městě má profesionální činovníky, kteří jsou státem či městem placení, ve sportu figurují nadšenci a dobrovolníci, kteří se starají o jim svěřené ratolesti ve svém volném čase a až na pár výjimek zdarma. Maximálně mají proplacené telefony, kterými se domlouvají na společných odjezdech na zápasy či turnaje. Protože ze všech stran tzv. nesportovců slýchám, že proč by město mělo kupovat sportovcům kopačky a přispívat na činnost sportovních oddílů, rozhodl jsem se proto široké veřejnosti přiblížit sport v našem městě.

 

Většině lidí je jasné, že pravidelný pohyb dětí a mládeže vede ke zdravému životnímu stylu a prevenci různých onemocnění. Jenže je čím dál těžší přivést děti od počítačů ke sportování. A to je v našem městě nabídka aktivního sportování opravdu široká. Ve Velkém Meziříčí aktivně působí velmi mnoho sportovních oddílů, kteří pracují s dětmi a mládeží. Těch registrovaných je kolem 800, přičemž 685 je přímo z Velkého Meziříčí a spádových obcí. Určitě existuje sport, který u nás nelze aktivně provozovat, ale všechny velké sporty zde mají díky sportovním oddílům zastoupení. A lze je provozovat jak po stránce ryzí zábavy či vyplnění volného času, tak na velmi dobré výkonnostní úrovni. Na výborné úrovni se hrají kolektivní sporty – fotbal, hokej, volejbal, házená, basketbal nebo hasičský sport. Ale není problém se naučit individuální sporty jako lyžování, tenis, stolní tenis, sportovní střelbu, bojové sporty, lezecké sporty atd. Dokonce zde byl zřízen i oddíl kynologie a také máme sportovní oddíl, který se zabývá výhradně sportem tělesně postižených spoluobčanů. Nebylo zde smyslem vyjmenovat všechny sporty, ale naznačit šířku záběru sportů ve Velké Meziříčí.

 

Sportovní oddíly a sportovci ve městě mohou existovat, pokud budou mít podmínky ke sportování. Těžko vznikne ve městě plavecký oddíl, když nemáme veřejný bazén. Takže podmínkou číslo jedna jsou sportoviště. Každé sportoviště musí mít také zázemí pro sportovce. Podmínkou číslo dvě u každého sportu jsou trenéři, jejich asistenti, vedoucí družstev, lékaři, atd. A podmínkou číslo tři jsou sportovci, kteří musí mít k příslušnému sportu materiální vybavení – boty, míče, sportovní oblečení, lyže či hokejové vybavení, tenisové rakety atd. Při splnění těchto třech podmínek se může začít provozovat sport. V případě, že se chce oddíl přihlásit do soutěže, přichází na řadu další nutné záležitosti – doprava (musí se dotyční sportovci přepravit na místo turnaje či zápasu), licence, musí zaplatit registrační poplatky, startovné, potřebují rozhodčí, musí být zabezpečen zápas po stránce organizační, atd. Ale také musí oddíl vést účetnictví, starat se o sportoviště a starat se o financování činnosti oddílu.

A to jsem se dostal k zásadnímu bodu, kde se berou peníze, ze kterých je oddíl schopen výše uvedené činnosti pokrýt. Jsou to příspěvky sportovců (rodičů), sponzorské dary a příspěvky z veřejných rozpočtů, někde i ze sportovních svazů. Příspěvky od rodičů mohou být jen do té výšky, aby to rodinný rozpočet zvládl. Je nad míru jasné, že většina rodičů si nemůže dovolit dát na sport svých dětí desítky tisíc korun ročně. A k těm částkám bychom se lehce dostali, pokud budeme brát vše, co děti ke sportování potřebují a navíc bychom vše museli vynásobit počtem dětí. Takže příspěvky nemohou být neúměrně vysoké. Sponzorské dary do sportu se od roku 2008 rapidně snížily. Firmy nemají tolik prostředků, aby mohli dávat významné příspěvky do sportu, i když mnohé tak činí. Úmyslně používám slovo dary a ne reklamní příspěvky. Peníze do sportu firmám nepřinesou nic jiného než dobrý pocit majitelů, že přispěli na dobrou věc. Samozřejmě největší procento firemních dárců tvoří opět rodiče, kteří přes své firmy dotují sportování svých dětí.

 

Takže hlavním přispívatelem na sport musí být veřejné rozpočty. Ze státního rozpočtu jdou na města přerozdělené příspěvky z hazardu s doporučením rozdělení do sportu a kultury. Do městského rozpočtu přispívají aktivně také místní sportovní oddíly. Jen z nájmů městských sportovišť se dostane městu zpět dva milióny korun. Ve světle těchto peněz se požadovaná částka na sport dětí a mládeže jeví jako hodně malá. Sportovní oddíly měly požadavek na 6.5 miliónu Kč, když všechny náklady řádně doložily včetně potvrzení finančního úřadu. Nakonec dostaly příslib 4.7 miliónu Kč, který se nakonec ještě snižuje o 100 tisíc, což je i včetně 200 tisíc pro dospělé, takže na mládež jde 4.4 miliónu Kč. Na první pohled se tato částka zdá jako vysoká, ale celkové náklady na sportování mládeže hrubě přesahují 10 mil. Kč ročně a byly by ještě větší, kdyby se našly prostředky na odměny trenérů mládeže. Pro velké oddíly jako jsou fotbal a hokej mohou být tyto náklady likvidační, protože musí shánět miliónové částky od sponzorů. A pokud nebudou peníze na odměny desítek trenérů a ostatních dobrovolníků, kteří se ve sportu pohybují, budou mít všechny sporty před sebou velký problém.

 

A jaký je důvod, že se v městském rozpočtu, který každoročně končí extrémně vysokým přebytkem, nenajdou peníze navíc? Na to si odpovězte si sami…


Autor: Tomáš Rapušák, Stanislav Tvarůžek, Libor Smejkal, Vlastimil Zachoval, Jiří Pálka

Publikoval: -mk-

Čtěte také

16. 4. 2019 - Názor občana: Dopravní situace na ulici Družstevní

Jsem obyvatelkou ulice Třebíčská, maminkou dvou dětí 4 a 2 roky. Starší syn 4 roky chodí na MŠ Velox. Každý den absolvujeme pešky trasu po ulici Družstevní ráno do školky, a ve...

10. 6. 2019 - Cesta kolem řeky Oslavy je u chat zavezena asfaltovým odpadem

Pokud plánujete cestu pěšky či na kole do Nesměřského údolí po levé straně řeky Oslavy, nedělejte to.

30. 6. 2019 - Srny zavítaly do Velkého Meziříčí

V sobotu ráno kolem 4:50 byly za garážemi na Čermákové ulici spatřen na vycházce srnčí pár (srna je vidět jen jako hnědý flíček za stromkem).

21. 5. 2019 - Členové apoštolské církve se tradičně zapojili do potravinové sbírky

V sobotu 18.5. proběhla po celé republice sbírka potravin pro potřebné, kterou pořádala Česká federace potravinových bank ve spolupráci s potravinovými řetězci.


Komentáře ke článku

Počet komentářů 16.

[1] Vložil: sporťák, 14.12.2015, 14:10:52
Výborně Tome, třeba si to i pan nejvyšší přečte a chytne se za nos a něco s tím udělá.
[2] Vložil: Smeták, 14.12.2015, 14:54:42
Když si někdo přečte, že ve středu budou konšelé hlasovat o tom, že dají skoro milion na nesmyslný radničná měsíčník, tak je mi z toho zle. Lidé by se zase měli vrátit k defenestracím. Sportovci nemají na činnost a tady se vyhazují peníze za p......
[3] Vložil: Jarda Konečný, 14.12.2015, 19:15:50
Svatá pravda Tome
[4] Vložil: sportovec, 15.12.2015, 08:08:12
Něco na tom je, ale svůj podíl na tom máte sportovci vy sami a to tím, že si za předsedu sportovní komise vyberete člověka, který nic neprosadí a ještě dokáže sedět v redakční radě Velkomeziříčska. Dalším chybou je, že za město má sport na starost dáma, která potřebuje městské prostředky pro své vlastní aktivity a fungování sportu ve VM ji vůbec nezajímá.
[5] Vložil: rejpal, 15.12.2015, 18:20:15
Když poprvé zvolili Kima Ona do funkce,psali tu někteří,jak potečou peníze fotbalistům a do sportu,že je to ten pravý,tehdy ještě ne.Zatím jdou peníze do nějakého plátku,oslavujícího pouze Ona.Sportovci by byli,a to i dobří,ale jak je výše psáno,zadarmo nic není.Ale má to i své výhody.Doufám,že i ti sportovci o příštích volbách rozhodnou,komu to dají.Slibotechnám,určitě ne.
[6] Vložil: sporťák, 15.12.2015, 18:57:55
Teď všichni nadávají, ale až Vám zas před volbami postaví karavan uprostřed náměstí a udělá Vám tam kafe, tak názor změníte. A co vím, tak těch sportovců ve volební kampani měl dost.
[7] Vložil: x, 16.12.2015, 17:37:04
ad4) sportovec - s tou dámou máte absolutní pravdu
[8] Vložil: Fanda sportu, 16.12.2015, 22:06:16
S článkem vlastně souhlas. Taky jsem se ve Velkém Meziříčí dost nasportoval Z jiného pohledu: Nové kabiny pro fotbalisty, rozhledna na Fajtově kopci, zázemí pro skateboarďáky - dle mne nemalé investice do sportu... Poslední pohled na toto téma: Bohužel kluby jako je fotbal, basketbal a hokej (hokej možná už tolik dnes ne) jsou zhýčkané právě svými mecenáši - díky za jejich čas a peníze, které tomu všemu věnovali - Vývoj těchto sportů je naprosto zřejmý, určití lidé je měli jako své dítě a věnovali spoustu firemních (svých) peněz, aby kluby vzrostly... Jenže kam? Není to moc?? Najednou vyšší soutěže, vyšší náklady a ejhle mecenáš už to neutáhne.. A teď?? Město dej!! Dej ještě víc!! A víc!! Myslím že to není správné a že to jednou zkolabovat musí... Dřív nebylo potřeba žádných peněz, aby se šlo sportovat a nesedělo doma... To rozhodně není o penězích a trenérech.. To je o přístupu ;-) Kdyby všechny kluby fungovali jak klub házené, tak by nebylo tolik peněz třeba ;-) Tím nechci říct, že házená nepotřebuje peníze. Chtěl jsem říct, že házenkáři mají můj velký obdiv, jak ve Velkém Meziříčí dlouhodobě fungují. Za házenou lobuji a ostatní varuji PS: Nejsem vůbec házenkář, hrál jsem fotbal...
[9] Vložil: Profesor, 17.12.2015, 00:14:43
Rejpale, ty jsi vážně neskutečný idiot. To tvoje fňukání a hanění Necida je tak strašně ubohé, že něco takového se jen tak nevidí. A to nejsem jeho zastánce. Jsi typický hloupý ublížený komouš, který dovede naprosto každé téma obrátit v chybu Necida, "těch pravých" a já nevím koho všeho. Jednou nadáváš, že odklepnou dotaci fotbalových šaten, pak tady zase fňukáš, že do sportu nic nepustí, neustále si protiřečíš. To není argumentace, to je prostě štěkání za každou cenu, hlavně aby byla vidět ustavičná nespokojenost, i když většinu těchto komentářů obstaráváš ty sám. :) Buď tak hodný, zruš si internet a ve volném čase si čti něco o svému vzoru Ransdorfovi - to je stejný intelektuál a charakter jako ty.
[10] Vložil: Profesor, 17.12.2015, 00:19:40
sportovec (4): s dámou velká pravda, toto bohužel lidé, kteří ji neznají, nemohli dopředu vědět. Toto je Necidova kaňa.
[11] Vložil: nezávislý, 17.12.2015, 06:31:55
Fando sportu, takhle trapně se schovává házenkář za fotbalisty ? Není to trochu okaté odkud vítr fouká ....
[12] Vložil: rejpal, 17.12.2015, 07:21:44
Profesore.Díky za titul.Jako vždy,jsi mimo.Komouš nejsem,u Ransdorfa oceňuji především jazykové znalosti,které nemá nikdo z vlády.Jeho průsery,to je voda na mlýn pouze novinářům a demokratům,jako jsi ty.To stejné,myslím předevčírem.Duka vstoupil do spolku k Bobošíkové.Všechna média troubila,ke svazačce Bobošíkové.Nic víc,než účelové zprávy.Proč mi doporučuješ ,nebo přikazuješ,co mám dělat?Asi proto,že máš rudou knížku v rezervě,co kdyby,a používáš jejich praktiky.Mě radit nemusíš.Srovnej si to hlavně sám.Intelektuále.Ještě napiš,čím tě tedy vedení města tolik okouzlilo?Asi arogancí.
[13] Vložil: Jana, 17.12.2015, 11:43:26
Sportoviště, na kterých sportují děti a mládež patří oddílům ? Kdo se o ně stará ?
[14] Vložil: herny, 17.12.2015, 16:47:35
Dejte to Petrosovi,aby nemusel dojíždět za prací do Jihlavy
[15] Vložil: chytrolín, 18.12.2015, 08:14:40
Myslím si, že činnost trenérů je opravdu nedoceněná - musí je to opravdu bavit, aby s dětmi "pracovali" v týdnu, o víkendu jezdili na zápasy/turnaje/závody a ještě měli za děti plnou zodpovědnost. Tak proč to nemají alespoň z části proplacené????
[16] Vložil: jamen, 18.12.2015, 17:10:30
Chytrolíne, vysvětli to těm balíkům v zastupitelstvu. Naprostá většina zastupitelů ve svém volném čase nedělá nic zadarmo lépe řečeno ničemu se nevěnuje. Měli by se přijít podívat na nějaký trénink, nebo turnaj. Tihle trenéři dělají vše zadarmo. Ale až jim dojde trpělivost a na vše se vy....tak se budou radní divit
Diskuse uzavřena.

Facebook Twitter g+ Youtube
EZH, a.s. - hledáme zaměstnance
Nejnovější Nejdiskutovanější Nejčtenější

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.


Vytvořil Zdeněk Málek - Tvorba webových stránek | SEO by: Optimalizace pro vyhledávače

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

Domov pro seniory Velké Meziříčí přijme VŠEOBECNOU SESTRU PRO OŠETŘOVATELSTVÍ A REHABILITACI
TOPlist