Dnes je 25. září 2021, svátek má Zlata, zítra Andrea.
  • Dóza středisko volného času dnes slavnostně na Komenského ulici otevřela nové prostory. Zároveň se konal den otevřených dveří.
  • Strážníci dohlížejí na bezpečnou cestu školáků k provizorní autobusové zastávce.
  • Probíhá bětonování dálší části mostu na Třebíčské.
  • Na obchvatu u Oslavice se stala další z nekonečné řady dopravních nehod. Podrobnosti včetně videa připravujeme...
  • Kašna na náměstí byla po sezóně vypuštěna a zastřešena.

Krásu vykvetlých konikleců přišly obdivovat stovky lidí

ŽIVOTNÍ STYL - PŘÍRODA - 29. 3. 2016 - komentářů 0

Koniklec velkokvětý - Trnava 28.3.2016
Koniklec velkokvětý - Trnava 28.3.2016
foto: -kaš-
Volné velikonoční pondělí velmi mnoho lidí využilo k procházce. Častým cílem se stala přírodní památka Kobylinec u Trnavy na Třebíčsku.


Cyklisté, rodiny s dětmi, pejskaři, pěší turisté a mnoho dalších se střídali na malém prostoru skály nad Trnavou, kde právě teď vykvetly stovky konikleců velkokvětých. Tuto přírodní raritu, která je zároveň zařazena mezi evropsky významné lokality si místní musí vážit. Díky ní do obce míří velké množství návštěvníků.

 

V lokalitě přírodní památky o rozloze 0,46 ha Kobylinec u Trnavy na Třebíčsku kvete právě v těchto dnech koniklec velkokvětý, který patří na seznam přísně chráněných druhů rostlin. Z Trnavy k lokalitě vede zcela nová upravená cyklostezka a tak není divu, že zájem prohlédnout si tento skvostný přírodní unikát má čím dál více lidí. "Naším zájmem jako správce území není přístup do lokality v době květu konikleců na přelomu března a dubna nijak omezovat. Je ale nezbytné, aby se zde návštěvníci chovali ukázněně a ohleduplně,“ upozornil přímo na místě krajský radní.

 

Tato bývalá pastvina na nevýrazném pahorku se skalním výchozem je chráněna již od roku 1982. Předmětem ochrany jsou krátkostéblé trávy na chudém kyselém podkladě s početnou populací koniklece velkokvětého. Balvany a skalky jsou výsledkem mrazového zvětrávání třebíčského syenitu.

 

Vegetace je tvořena převážně kostřavou žlábkovou, v jejímž prostoru můžeme v jarním období pozorovat kromě koniklece také mochnu písečnou, mochnu nitkovou, jetel alpínský, rozrazil rozprostřený, rozrazil Dilenův, později také česnek viniční, diviznu rakouskou, lomikámen cibulkatý, prorostlík srpovitý či sesel roční. V pozdním létě zde kvete kriticky ohrožený smil písečný.

 

Velký význam má lokalita pro bezobratlé. Vyskytují se zde například čtyři druhy čmeláků, silně ohrožený pačmelák cizopasný, motýl Otakárek fenyklový. Na lokalitě loví hmyz ťuhýk obecný, je také útočištěm křepelky polní a koroptve polní. Na bývalé pastvině se pravidelně provádí ruční kosení s odstraněním pokosené hmoty a narušováním drnu. Lokalita je součástí soustavy chráněných území NATURA 2000. Tuto soustavu vytvářejí státy Evropské unie podle jednotných zásad ochrany přírody.

 

Evropská unie do této malebné části přírody nyní nově pořádně investovala. Za polní cestu, která protíná chráněné území Kobylinec a vede až k rybníku Veselý a ještě kousek dále zaplatila úctyhodných 10,3 miliónů korun. Dalších 5,7 milionů stála rekonstrukce vodní nádrže - rybník Veselý, jež tvoří litorání zónu a pod ním oddělenou mokřadní plochu. Realizací vzniklo lokální biocentrum k podpoře mokřadních rostlin a živočichů.


Autor: připravila redakce NovinyVM.cz

Publikoval: -kas-

Fotogalerie

dsc06806.jpg  dsc06808.jpg  dsc06809.jpg  dsc06814.jpg  dsc06815.jpg  dsc06816.jpg  dsc06820.jpg  dsc06822.jpg  dsc06824.jpg  dsc06825.jpg  dsc06827.jpg  dsc06829.jpg  dsc06834.jpg  dsc06835.jpg  dsc06836.jpg  dsc06837.jpg  dsc06839.jpg  dsc06841.jpg  dsc06845.jpg  dsc06846.jpg  dsc06848.jpg  dsc06850.jpg  dsc06851.jpg  

Čtěte také

16. 7. 2021 - Záchrana zvířat se může proměnit v Sophiinu volbu

V půlce července řešili pracovníci záchranné Stanice Pavlov komplikovaný případ související s čápaty v hnízdě v Nové Vsi u Světlé. Jeden z rodičů čtyř čápat uhynul při bouřce a místní vypozorovali, že...

4. 5. 2021 - Vysazování úhořů do vod Vysočiny

V průběhu května a června vysadí Moravský rybářský svaz do vybraných rybářských revírů dvacet až dvacet pět tisíc kusů jedinců úhoře říčního.

26. 3. 2021 - Po více než dvaceti letech se na Vysočině objevila sova pálená, zemřela po otravě jedem na hlodavce

V severnější části Vysočiny sova pálená vymizela před více než dvaceti lety. To se letos změnilo, když tento středně velký druh sovy v závěru února zaznamenali lidé v Havlíčkově Brodě.

4. 2. 2021 - Ptákem roku 2021 je v Česku káně lesní

Káně je naším nejhojnějším dravcem. Snad i kvůli tomu je veřejností přehlížená. Přitom jde o dokonale přizpůsobivý druh, který vyvinul skvělé strategie, jak přežívat a prosperovat v krajině pozměněné člověkem.


Komentáře ke článku

Prozatím nebyl vložen žádný komentář.

Diskuse uzavřena.

Facebook Twitter INSTAGRAM Youtube
MASÁŽ - Martina Chytková, dipl.f.
Nejnovější Nejdiskutovanější Nejčtenější

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.

Prodávejte on-line na kvalitním a responzivním e-shopu.

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

Beauty Beast - WELLNESS opět otevřeno
TOPlist