Dnes je 16. srpna 2022, svátek má Jáchym, zítra Petra.
  • Zaplněné náměstí v neděli příjemně potěšila českými hity místní pětičlenná kapela Litrpul.
  • No nově zrekonstruovaných kurtech na Areálu zdraví se po 16 hodině uskutečnil exhibiční zápas ve volejbale mezi prvoligovým týmem TJ Sokol a týmem odchovanců.
  • Pouť v Netíně.
  • Žáci v Lavičkách se po prázdninách mohou těšit do školy s novou fasádou.
  • Slavnostní přestřižení pásky nově opravených kurtů na Areálu zdraví.

Klíšťata letos nakazila už stovky lidí

ŽIVOTNÍ STYL - ZDRAVÍ - 20. 5. 2016 - komentářů 0

Klíště.
Klíště.
foto: free galerie pixabay

Kolik lidí mělo přisáté klíště, to nikdo nezjišťuje. Hygienici ale sledují, kolik lidí drobní paraziti nakazili nejvýznamnějšími přenášenými chorobami.


Z počtů nemocných zveřejňovaných Státním zdravotním ústavem se dá odvodit, že letos počasí klíšťatům přeje. V prvních čtyřech měsících roku lékaři nahlásili 372 případů nákazy lymeskou boreliózou – zhruba o deset procent víc než za stejné období loňského roku. Oproti minulým rokům přibylo také klíšťové encefalitidy.

 

Předpověď varuje před vysokou aktivitou klíšťat

 

Hydrometeorologický ústav předpovídá nejvyšší, desátý stupeň aktivity klíšťat na celý víkend i pondělí. Devátý a desátý stupeň, na nichž se v těchto dnech předpověď soustavně drží, představují nejvyšší riziko. Doporučení zní nechodit v listnatých a smíšených lesích mimo zpevněné cesty nebo se prodírat křovinami či jinou vegetací. Kdo zamíří do přírody, neměl by zapomenout na repelent a po návratu na důkladnou prohlídku těla. Další vývoj předpovědí aktivity klíšťat lze sledovat na webu Českého hydrometeorologického ústavu (portal.chmi.cz) anebo třeba na webu www.klistova-encefalitida.cz.

 

Pojem aktivita klíšťat představuje podíl klíšťat, jež jsou připravena přisát se na hostitele. Do vyšších pater bylinné vegetace a trav vystupuje vždy jen část populace parazitických roztočů – záleží na období roku, vývojovém stadiu jedinců i na aktuálním počasí. Čím je podíl takto „nachystaných“ klíšťat vyšší, tím vyšší je i riziko přisátí.

 

Na prevenci není pozdě

 

Co se týká klíšťové encefalitidy, patří České republice z hlediska počtu hlášených případů v rámci Evropské unie první příčka. Proti nemoci, která může zanechat i trvalé následky v podobě ochrnutí končetin, dlouhodobých bolestí hlavy či poruch soustředění, není pozdě se nechat očkovat. České zdravotní pojišťovny na prevenci přispívají. Z posledního dotazníkového průzkumu provedeného společností GfK vyplynulo, že se v ČR nechalo naočkovat jen 23,7 procenta lidí. Nejvyšší podíl očkovaných (35 procent) byl v Jihočeském kraji, který je známý vysokým výskytem infikovaných klíšťat. Nakazit se je však možné v kterémkoli regionu České republiky.

 

Očkování se v teplých měsících provádí ve zrychleném režimu, aby člověk získal ochranu už v aktuální sezoně. V rámci tohoto režimu si člověk zajde k lékaři pro druhou dávku dva týdny po dávce první. Zhruba za další dva týdny už nastupuje ochranný efekt. Po několika měsících se však pro posílení ochrany aplikuje ještě třetí dávka. Potom se chodí na přeočkování už jen jedinou dávkou vždy po třech až pěti letech – záleží na věku.

Publikoval: -kas-

Čtěte také

29. 7. 2022 - Dům zdraví nabízí novou odbornost - REHABILITAČNÍ LÉKAŘ

Otevíráme ordinaci pro novou odbornost a rozšiřujeme tím nabídku poskytovaných zdravotních služeb. Jedná se o odbornost REHABILITAČNÍ A FYZIKÁLNÍ MEDICÍNA, obecně známou jako REHABILITAČNÍ LÉKAŘ.

30. 3. 2022 - Novinka Domu zdraví - MLS laserová terapie

Klientům je na našem nově zřízeném pracovišti plně k dispozici vysokovýkonný robotický laser ASA MLS M6.

17. 6. 2022 - Strach z operace je přirozený. Pro jeho překonání je důležité vstřícné prostředí

Mírnější bolesti, kratší doba hospitalizace a rekonvalescence. To jsou jen základní výhody robotických operací, které provádí s vyhlášeným robotickým přístrojem i v Nemocnici Mostiště. Propracovaný technologický systém a přístroje umožňují lékaři přesnější...

14. 3. 2022 - Zdravotní cvičení

Ve středu 16. března 2022 začínáme cvičit v tělocvičně FC Velké Meziříčí, U Tržiště 2236/2 v čase od 17.30 – 18.30 (dříve jsme cvičili v hasičce).


Komentáře ke článku

Počet komentářů 1.

[1] Vložil: BigBonusmor, 5.4.2017, 03:11:29
Get NoW your $1500 -> takemoney.pro
Diskuse uzavřena.

Facebook Twitter INSTAGRAM Youtube
Nejnovější Nejdiskutovanější Nejčtenější

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.

Prodávejte on-line na kvalitním a responzivním e-shopu.

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

Přijďte si užít Draka Heroes Family Day - 2022
TOPlist