Dnes je 24. září 2021, svátek má Jaromír, zítra Zlata.
  • Dóza středisko volného času dnes slavnostně na Komenského ulici otevřela nové prostory. Zároveň se konal den otevřených dveří.
  • Strážníci dohlížejí na bezpečnou cestu školáků k provizorní autobusové zastávce.
  • Probíhá bětonování dálší části mostu na Třebíčské.
  • Na obchvatu u Oslavice se stala další z nekonečné řady dopravních nehod. Podrobnosti včetně videa připravujeme...
  • Kašna na náměstí byla po sezóně vypuštěna a zastřešena.

Jaro se rozloučilo krásnou duhou

ŽIVOTNÍ STYL - PŘÍRODA - 20. 6. 2016 - komentářů 0

foto: kašFoto upravené v HDR.

V úterý 21. června 35 minut po půlnoci začíná léto.


Ještě než přijdou s létem spojené extrémní vedra si lidé poslední jarní den v pondělí 20. června užili deštivý den zakončený přeháňkou s úžasným západem slunce, který nad Meziříčím vytvořil parádní celou duhu, která byla díky miniaturním kapičkám vody velmi silná a barevná. Dokonce vytvářela sekundární oblouk v poloměru asi 51°.

 

 

Trocha teorie:

 

Déšť ještě padá, ale zároveň sluneční paprsky osvětlují dešťové kapky, v nichž se světlo láme, rozkládá a odráží, a tak právě na opačné straně než svítí Slunce můžeme pozorovat duhu. Ta opisuje část kružnice o poloměru asi 42° kolem místa, kam směřuje stín pozorovatelovy hlavy. Proto je možné duhu z rovného povrchu pozorovat je-li Slunce níže než 42 stupňů nad obzorem. Duhový oblouk pak vystupuje tím výše, čím níže se Slunce sklání k obzoru. Pokud by tedy Slunce zářilo právě na horizontu, objevil by se na opačné straně ve vodních kapkách obraz duhy ve tvaru půlkruhu.


 
Podobně jako po průchodu paprsku skleněným hranolem, kde se světlo při vstupu do opticky hustšího prostředí rozkládá, vidíme i v duze rozložené sluneční světlo na jednotlivé barevné složky. Od vnějšího okraje duhy směrem k vnitřnímu plynule přechází v pořadí: červená, oranžová, žlutá, zelená, modrá až fialová. Do pověstných sedmi barev duhy zbývá zařadit už jen barvu indigovou. Ve skutečnosti jsou však barevné přechody zcela spojité.

 

Při intenzivnějším dešti se objevuje nad duhou druhá, méně výrazná, tzv. sekundární duha o větším poloměru (asi 51°), v níž je sled barev opačný než u primární duhy. Tato vedlejší duha vzniká díky dvojnásobnému odrazu paprsků uvnitř kapek. Dále je patrné, že obloha se jeví znatelně světlejší uvnitř primárního duhového oblouku a pás mezi oběma duhami je naopak tmavší. Při pozorování ze zemského povrchu lze pozorovat duhu jen jako neúplný kruh. Celistvý duhový kruh by mohl být vidět z vysoké věže nebo letadla.

 

Všimli jste si, že se duha objevuje obvykle k večeru? Je to dáno tím, že u nás převládá západní proudění vzduchu, a tedy objeví-li se při končícím dešti pás jasného nebe, přichází nejčastěji od západu, odkud Slunce svítí právě navečer. A protože svítí již nízko, duhový oblouk tudíž vystupuje vysoko, což ho činí nápadnějším. Avšak svítí-li Slunce ráno nad východním obzorem, při západním proudění se ještě před deštěm nasune oblačnost která Slunce zakryje, a proto tedy duha nenastává ráno tak často. Mezi nezapomenutelné zážitky lze zařadit spatření duhy v noci. Tu může vyvolat měsíční svit v nočním dešti. Taková duha je slabá s nevýraznými barvami a poměrně vzácná, neboť Měsíc dostatečně svítí jen v období nedlouho kolem úplňku. Navíc noční duha nemá obvykle diváků; ti po nocích spí, či brouzdají internetem. Do dob Aristotelových bylo dokonce spatření noční duhy považováno za smyšlenku.

 

zdroj:astro.cz

 

 


Autor: připravila redakce NovinyVM.cz

Publikoval: -kas-

Fotogalerie

dsc01366.jpg  dsc01375-6-7-tonemapped.jpg  dsc01378-79-80-tonemapped.jpg  dsc01395-396-400-tonemapped.jpg  dsc01403.jpg  dsc01419.jpg  dsc01432.jpg  dsc01433.jpg  dsc01436.jpg  dsc01454.jpg  

Čtěte také

25. 1. 2021 - Tuhou zimu prožívají nejhůře dravci a sovy, kterým jde často o život

V lednu jsme se dočkali sněhu a několika mrazivých dní. Zatímco rodiče s dětmi oprášili brusle a sáňky a zimu si užívají, zvířata prožívají těžké období. Připravili jsme přehled jak a koho...

16. 3. 2021 - Zvířata z Pavlova představují nové webové stránky

Profesionální fotografie, všechny podstatné informace, novinky, přehledný seznam zvířat k adopci i vzdělávací sekce včetně ekologické výchovy a aktivit směřujících k ochraně fauny i flory. To vše a ještě mnohem víc obsahují...

15. 6. 2021 - Dražbou malovaných kamínků přispějete v červnu záchranným stanicím a útulkům

V posledních letech se velmi rozšířilo malování kamínků a jejich objevování na nejrůznějších místech po Česku. V reakci na to vznikla v závěru letošního března facebooková skupina Kamínky pro ZOO. Lidé malovali...

12. 4. 2021 - Ochránci přírody v Borech instalovali dočasné zábrany kvůli migraci žab

Již šestnáct let, rok co rok, na tři týdny umísťují ochránci přírody v Borech u silnice nedaleko rybníka Kutiny zábrany proti přejetí žab a obojživelníků.


Komentáře ke článku

Počet komentářů 2.

[1] Vložil: jungle, 21.6.2016, 11:29:42
největší vodvaz tyvogo..článek o duze. to tu ještě nebylo a co teprv ty profi hdr fotky. největší LOL
[2] Vložil: rasista, 25.6.2016, 22:26:02
Diskuse uzavřena.

Facebook Twitter INSTAGRAM Youtube
MASÁŽ - Martina Chytková, dipl.f.
Nejnovější Nejdiskutovanější Nejčtenější

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.

Prodávejte on-line na kvalitním a responzivním e-shopu.

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

Lisovna plastů, spol. s r.o. hledá zaměstnance
TOPlist