Dnes je 10. srpna 2022, svátek má Vavřinec, zítra Zuzana.
  • Nové okružní křižovatce u Oslavice stále chybí zapojit nově zbudované osvětlení.
  • V areálu sběrného dvora TSVM na Karlově byly zapraveny nové váhy.
  • Výkop na Paloukách. Překládá se elektrické vedení.
  • Pod dálničním mostem na Vrchovecké se buduje odvodnění. Při každém větším dešti se zde spláchla zemina na vozovku.
  • Umělecký popelník u Rock Depa bez újmy nepřežil ani první víkend.

Kontrola technického stavu a provozu spalovacích zdrojů dle zákona o ochraně ovzduší

SERIÁLY - INFORMACE ÚŘADŮ - 18. 10. 2016 - komentářů 0

Upozorňujeme na novou blížící se povinnost pro provozovatele spalovacích zdrojů na pevná paliva dle zákona o ochraně ovzduší.


Podle § 17 odst. 1 písm. h) zákona č. 201/2012 Sb., o ochraně ovzduší, je provozovatel spalovacího stacionárního zdroje na pevná paliva o jmenovitém tepelném příkonu od 10 do 300 kW včetně, který slouží jako zdroj tepla pro teplovodní soustavu ústředního vytápění, povinen provádět prostřednictvím osoby, která byla proškolena výrobcem spalovacího stacionárního zdroje a má od něj udělené oprávnění k jeho instalaci, provozu a údržbě (odborně způsobilá osoba) jednou za dva kalendářní roky kontrolu technického stavu a provozu zdroje. 

 

Doklad o provedení této kontroly, že spalovací stacionární zdroj je instalován, provozován a udržován v souladu s pokyny výrobce a zákonem je provozovatel povinen předkládat na vyžádání obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností.

 

Provozovatelem zdroje se rozumí právnická anebo fyzická osoba, která zdroj skutečně provozuje; není-li taková osoba známá nebo neexistuje, považuje se za provozovatele vlastník spalovacího stacionárního zdroje. Provozovatel spalovacího stacionárního zdroje je povinen zajistit provedení první kontroly technického stavu a provozu zdroje podle § 17 odst. 1 písm. h) zákona nejpozději do 31. prosince 2016 (§ 41 odst. 15 zákona).

 

Za neprovedení této kontroly nebo nepředložení potvrzení (na vyžádání) o provedení této kontroly je možno uložit pokutu u fyzických osob do 20.000,- Kč a u právnických a podnikajících fyzických osob do 50.000,- Kč.

 

V případě spalovacích stacionárních zdrojů, jejichž výrobce již zanikl nebo není zjistitelný, může kontrolu technického stavu, provozu a instalace provádět odborně způsobilá osoba proškolená jiným výrobcem stejného typu spalovacího zdroje (stejný způsob spalování, stejná nebo obdobná konstrukce spalovacího stacionárního zdroje).

 

Průběžně doplňovaný seznam odborně způsobilých osob proškolených pod dohledem Hospodářské komory ČR je možno nalézt na webových stránkách Asociace podniků topenářské techniky – www.aptt.cz (záložka kontroly kotlů) nebo se obrátit přímo na výrobce daného spalovacího zdroje na pevná paliva.

 

Závěrem bychom chtěli upozornit, že kontrola technického stavu a provozu spalovacího stacionárního zdroje na pevná paliva podle zákona o ochraně ovzduší, je novou povinností a nesouvisí s čištěním, kontrolou a revizí spalinových cest, která se provádí podle vyhlášky č. 34/2016 Sb., v platném znění.


Autor: Odbor ŽP, MěÚ Velké Meziříčí

Publikoval: -kas-

Čtěte také

17. 6. 2022 - Seminář ke kotlíkovým dotacím proběhne 13. července v Jupiter clubu

Kraj Vysočina připravil několik seminářů týkajících se kotlíkových dotací, jeden z nich se uskuteční i v Meziříčí.

19. 1. 2022 - Statistici provádějí šetření v domácnostech, mohou oslovit i vás

V letošním roce osloví Český statistický úřad (ČSÚ) 11 473 domácností na území České republiky, u nichž provede výběrové šetření o životních podmínkách domácností.

28. 3. 2022 - Spotřebitelská poradna v pátek 1.4. neotevře

Spotřebitelská poradna v Meziříčí, která bývá zdarma k dispozici na velkomeziříčské radnici, zůstane pro tentokrát uzavřená.

5. 1. 2022 - Na Finanční úřad nechoďte, raději volejte a podejte online

Finanční úřad pro Kraj Vysočina zveřejňuje telefonní čísla, na kterých Vám nabízí informace a pomoc s vyplněním daňových přiznání k dani z nemovitých věcí tak, abyste nemuseli podstupovat rizika spojená s dopravou...


Komentáře ke článku

Počet komentářů 8.

[1] Vložil: rejpal, 18.10.2016, 16:51:06
Kam dotyčný kontrolor zasílá zprávy o provedené revizi?Co mám informace,nikam.Připadá mi to jen jako buzerace lidí.Kotel mám firemní,topím a chovám se tak,abych nevyhořel.Pouze přihrávání kšeftů jedincům a voda na mlýn pro pojišťovny,aby nemusely platit případné škody.Zlatí komunisti.Ti alespoň lidi neotravovali zbytečnostmi.Za chvíli zas někdo vymyslí revize na spotřebiče v domácnosti.Blbí jsou na to dost.Kde je ochrana soukromí,vy demokrati.Za chvíli už budu muset nechat barák odemčený,aby se tam mohl kde kdo volně procházet.Kde to jsme?Nevymyslí někdo úřad na kontrolu,jestli lidi používají toaletní papír,a nestříhají náhodou noviny na čtverečky?
[2] Vložil: nic nebude, 19.10.2016, 15:35:32
"provozovatel povinen předkládat na vyžádání obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností" -> pokud nebudu čadit sousedům do obýváku, tak mě nikdo nenapráší a není důvod pravidelně vyhazovat peníze za kontroly kotle. Obce nemají přehled o tom, kdo má kotel, kdo plyn,kdo bydlí v paneláku a kdo v bytě. A kdyby náhodou někdo přišel, tak mám krb a né kotel. Do domu nikoho na prohlídku pustit nemusím- nazdar
[3] Vložil: rejpoň, 19.10.2016, 19:50:41
a pak bude daň z otevřenýho okna, ze zavřenýho okna, z hlíny, ze vzduchu, z trakaře.....

Nějak mi to připomíná tu nadčasovou pohádku, včetně těch, co hráli ty dva hloupý ministry!!!!
[4] Vložil: Kenda, 29.10.2016, 06:28:15
Rejpale , doporučuji čtverečky nastříhat z novin VELKOMEZIŘÍČSKO , z těchto novin je to nevhodné.
Nejsou ani na to h....o.
[5] Vložil: rejpal, 30.10.2016, 07:34:25
Kendo.Má to jeden háček.Toto milionové periodikum nedostávám.Jinak souhlasím.Mohl bych se z toho osypat.
[6] Vložil: Miluška, 12.12.2016, 20:26:50
rejpale ty jsi ale b.b. Zlatí komunisti jo? Jak můžeš takovou hovadinu vypustit z huby? Po napadání sněhu byl tento v údolí Velké Meziříčí za dva dny totálně černej. Všechny továrny a instituce ve městě topily na uhlí a v kotelnách spalovaly odpad. Včetně gumárny, lisovny, kabelovny.....fuj humus. Ano je to jen buzerace, ale co jinýho s pitomcema chceš dělat? Po dobrém to nejde!
[7] Vložil: Jenda, 23.12.2016, 19:25:09
No podle mého mínění tento zákon nemá s čistotou životního moc společného Miluško.Pokud zvíře s revizi bude pálit pneumatiky tak je to dobré.? Bude se ohánět papírem a ..... Já si myslím že je to normální šikana ze strany státu a úřadů.Už neví jak vlézt lidem do baráku a jak z občanů vyrazit peníze že tak je hodíme do jednoho pytle a uděláme z nich lumpy které nám ničí životní prostředí. Chceme chránit životní prostředí,přestaňme spalovat fosilní paliva. Mezi ně patří třeba i zemní plyn i když to je pořád lepší než uhlí.Podívejme se na dálnici kde jede nepřetržitá kolona kamionů nám za zády.??
[8] Vložil: jenik, 24.12.2016, 07:32:22
Co jsi snidal jendo? Do roku 2022 bohužel mohou spalovat v nekvalitnich kotlich předepsané palivo. Pneumatiky spalovat nesmíš. Kamiony plni stale přísnější ekologické normy. Osobni vw nikoliv😂
Diskuse uzavřena.

Facebook Twitter INSTAGRAM Youtube
MINIBAGR - Malé stroje pro velké chlapy!
Nejnovější Nejdiskutovanější Nejčtenější

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.

Prodávejte on-line na kvalitním a responzivním e-shopu.

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

CHYTKA s.r.o. - Přijmeme MONTÁŽNÍ DĚLNÍKY
TOPlist