Dnes je 23. září 2021, svátek má Berta, zítra Jaromír.
  • Dóza středisko volného času dnes slavnostně na Komenského ulici otevřela nové prostory. Zároveň se konal den otevřených dveří.
  • Strážníci dohlížejí na bezpečnou cestu školáků k provizorní autobusové zastávce.
  • Probíhá bětonování dálší části mostu na Třebíčské.
  • Na obchvatu u Oslavice se stala další z nekonečné řady dopravních nehod. Podrobnosti včetně videa připravujeme...
  • Kašna na náměstí byla po sezóně vypuštěna a zastřešena.

Malé zamyšlení nad životní jistotou - plynem

ZPRÁVY - KOMERČNÍ ČLÁNKY - 14. 2. 2017 - komentářů 0

Zemní plyn je jedna z jistot dnešní doby, která nám naprosto tiše a spolehlivě slouží, topí, vaří, a v nemálo případech i pohání naše vozy.


Aby tomu tak bylo i nadále, je ovšem potřeba věnovat jistou pozornost údržbě zařízení, které plyn v jeho síle krotí. Nemalou roli v této situaci řeší prevence. Mnozí z nás berou zemní plyn jako něco co jen nenápadně vyvanuje z hořáků sporáků a karem, nicméně málo kdo ví co je příčinou tak lehkého vánku, jež nezpůsobí žádnou škodu, nýbrž je jen užitečným sluhou. Toto srdce celého děje je „Regulátor zemního plynu“.

 

 

Teď si asi kladete otázku: Co s tím má prostý občan společného? Odpověď je na snadě: Naprosto vše.

 

Mnozí z nás žijí v představách, že vše co se nachází ve skříni „Hlavního uzávěru plynu“, lidově HUP, patří do majetku distributorské společnosti, a ta má přece povinnost se o tyto zařízení starat. Bohužel tomu tak není, HUP je v majetku vlastníka odběrného plynového zařízenía veřejnost o této skutečnosti nemá v drtivé většině ani ponětí. Ted´ přichází na řadu drobné poučení o skutečném stavu věci:

 

Hlavní uzávěr plynu (HUP) je uzavírací armatura, která odděluje odběrné plynové zařízení (OPZ) od plynovodní přípojky. HUP je součást OPZ.

 

Co je to Odběrné plynové zařízení (OPZ)?Veškerá zařízení připojená na plynárenská zařízení, počínaje hlavním uzávěrem plynu (HUP) až k zařízení pro konečné využití plynu. Vyjma plynoměru.

 

Čí je hlavní uzávěr plynu (HUP)?Vlastnictví HUP je stanoveno zákonem č.458/2000 Sb., v platném znění v §2, odst. 2, písm. b), bod 5 – HUP je v majetku vlastníka odběrného plynového zařízení.

 

Zdoj: https://www.rwe.cz/ds/ds-operativni-sprava-siti-11421/

 

V nemálo případech vypadá HUP opravdu zanedbaně a přitom z pozice regulátoru plynu jde o sofistikované zařízení s jemnou mechanikou, která má stěžejní roli ve snižování tlaku plynu ze středotlaku (0,5-4 Bar) „jen pro názornost v pneumatikách auta je tlak 2,2 Bar“ na nízkotlak (0,02 Bar), což je redukce na jednu setinu původního tlaku!

 

 

 

Co z této skutečnosti vyplývá?

Jelikož „regulátor zemního plynu“ je ze své podstaty „vyhrazené plynové zařízení“, které splňuje přísná kritéria zkoušek a jejich výsledky jsou podloženy certifikáty Strojírenského zkušebního ústavu s.p. Brno ( CZ ), kde všechny parametry jsou garantovány na zkušebních zařízeních výrobce, která splňují požadavky státní zkušebny, ČSN EN 12279 a TDG 60903, vztahují se na něj jisté nároky na preventivní pravidelnou kontrolu funkce, která je definovaná legislativou minimálně jednou za tři roky.

V této chvíli asi přichází otázka: Co tato skutečnost pro mne znamená?

 

Tady je malý výčet možných důsledků:

Nesprávná funkce regulátoru má za následek proniknutí středotlaku do přívodu odběrného plynového zařízení (OPZ), na který spotřebiče nejsou dimenzovány – například destrukce plynového kotle.

Absence již zmíněných kontrol a tudíž nemožnost doložení kontrolních a revizních zpráv u soukromých subjektů vystavuje tyto riziku postihu při nenadálé události související s regulační technikou ve smyslu „obecného ohrožení“.

A v neposlední řadě neplnění pojistné události ze strany pojišťovatele, neb zmíněné zprávy jsou nedílnou součástí podkladů pro likvidátora pojišťoven.

 

GMR GAS® s.r.o. jako tradiční výrobce vyhrazených plynových zařízení (regulátorů zemního plynu)      

RP-6, RP-10, Alz-6U, Al-z8, vzhledem k velkému časovému odstupu montáže plynových regulátorů při plynofikaci a jejich prokazatelnému stáří, důrazně vyzývá k zahájení u soukromých subjektů k výše zmíněným kontrolám a pravidelné údržbě těchto zařízení.

Kontrola spočívá v ověření těsnosti spojů a membrány, kontroly výstupního a uzavíracího tlaku, funkce pojistného ventilu a bezpečnostního uzávěru, časová náročnost na kontrolu v tomto rozsahu činí cca 30 min. V souvislosti s kontrolou funkčnosti a Vašeho klidného spánku se s důvěrou obraťte na místního servisního technika Jaroslav Koten tel: 777 840 877 , jaroslav.koten@tiscali.cz

 

Ve Skutči 1.1.2017                                                             GMR GAS® s.r.o.
Servisní technik:                                Provozovna:               Husova 691
Jaroslav Koten                                                                     539 73 Skuteč, CZ
jaroslav.koten@tiscali.cz                                                       www.gmrgas.cz
                                                                                            info@gmrgas.cz

tel: +420 777 840 877                                                        tel:  +420 775 556 107


Autor: článek je placenou inzercí GMR GAS® s.r.o.

Publikoval: -kas-

Čtěte také

13. 9. 2021 - Top 5 kasin s online ruletou za skutečné peníze

Ve světě online hazardních her existuje mnoho kategorií, do kterých se mohou čeští hráči s radostí ponořit a užít si trochu hazardování z pohodlí svého vlastního domova. Mezi vůbec nejoblíbenější hazardní hry...

26. 8. 2021 - Stavebniny Libor Smejkal informují

Prodej stavebního materiálu bude zákazníkům plně k dispozici i přes uzavírku ulice Oslavická. Uzavírka komunikace Oslavická má proběhnout v termínu od 30. 8. do 30. 11. 2021.

15. 2. 2021 - Penny loni darovalo 320 000 porcí jídla

PENNY v loňském roce v rámci koronavirové krize věnovalo potravinovým bankám mimořádné dary v hodnotě 6 500 000 korun. Tyto dary znamenaly přibližně 100 tun pomoci potřebným. Celkem v roce 2020 PENNY...

20. 8. 2021 - Výroba kabelů ve Velkém Meziříčí již 75 let

Kablovka NKT ve Velkém Meziříčí slaví 75 let od založení. V roce 2007 se bývalé KABLO ELEKTRO stalo součástí dánské společnosti NKT, která také v tomto roce slaví kulaté, 130. narozeniny.


Komentáře ke článku

Prozatím nebyl vložen žádný komentář.

Diskuse uzavřena.

Facebook Twitter INSTAGRAM Youtube
Nejnovější Nejdiskutovanější Nejčtenější

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.

Prodávejte on-line na kvalitním a responzivním e-shopu.

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

VEZEKO: Hledáme zaměstnance...
TOPlist