Aby tomu tak bylo i nadále, je ovšem potřeba věnovat jistou pozornost údržbě zařízení, které plyn v jeho síle krotí. Nemalou roli v této situaci řeší prevence. Mnozí z nás berou zemní plyn jako něco co jen nenápadně vyvanuje z hořáků sporáků a karem, nicméně málo kdo ví co je příčinou tak lehkého vánku, jež nezpůsobí žádnou škodu, nýbrž je jen užitečným sluhou. Toto srdce celého děje je „Regulátor zemního plynu“.
Teď si asi kladete otázku: Co s tím má prostý občan společného? Odpověď je na snadě: Naprosto vše.
Mnozí z nás žijí v představách, že vše co se nachází ve skříni „Hlavního uzávěru plynu“, lidově HUP, patří do majetku distributorské společnosti, a ta má přece povinnost se o tyto zařízení starat. Bohužel tomu tak není, HUP je v majetku vlastníka odběrného plynového zařízenía veřejnost o této skutečnosti nemá v drtivé většině ani ponětí. Ted´ přichází na řadu drobné poučení o skutečném stavu věci:
Hlavní uzávěr plynu (HUP) je uzavírací armatura, která odděluje odběrné plynové zařízení (OPZ) od plynovodní přípojky. HUP je součást OPZ.
Co je to Odběrné plynové zařízení (OPZ)?Veškerá zařízení připojená na plynárenská zařízení, počínaje hlavním uzávěrem plynu (HUP) až k zařízení pro konečné využití plynu. Vyjma plynoměru.
Čí je hlavní uzávěr plynu (HUP)?Vlastnictví HUP je stanoveno zákonem č.458/2000 Sb., v platném znění v §2, odst. 2, písm. b), bod 5 – HUP je v majetku vlastníka odběrného plynového zařízení.
Zdoj: https://www.rwe.cz/ds/ds-operativni-sprava-siti-11421/
V nemálo případech vypadá HUP opravdu zanedbaně a přitom z pozice regulátoru plynu jde o sofistikované zařízení s jemnou mechanikou, která má stěžejní roli ve snižování tlaku plynu ze středotlaku (0,5-4 Bar) „jen pro názornost v pneumatikách auta je tlak 2,2 Bar“ na nízkotlak (0,02 Bar), což je redukce na jednu setinu původního tlaku!
Co z této skutečnosti vyplývá?
Jelikož „regulátor zemního plynu“ je ze své podstaty „vyhrazené plynové zařízení“, které splňuje přísná kritéria zkoušek a jejich výsledky jsou podloženy certifikáty Strojírenského zkušebního ústavu s.p. Brno ( CZ ), kde všechny parametry jsou garantovány na zkušebních zařízeních výrobce, která splňují požadavky státní zkušebny, ČSN EN 12279 a TDG 60903, vztahují se na něj jisté nároky na preventivní pravidelnou kontrolu funkce, která je definovaná legislativou minimálně jednou za tři roky.
V této chvíli asi přichází otázka: Co tato skutečnost pro mne znamená?
Tady je malý výčet možných důsledků:
Nesprávná funkce regulátoru má za následek proniknutí středotlaku do přívodu odběrného plynového zařízení (OPZ), na který spotřebiče nejsou dimenzovány – například destrukce plynového kotle.
Absence již zmíněných kontrol a tudíž nemožnost doložení kontrolních a revizních zpráv u soukromých subjektů vystavuje tyto riziku postihu při nenadálé události související s regulační technikou ve smyslu „obecného ohrožení“.
A v neposlední řadě neplnění pojistné události ze strany pojišťovatele, neb zmíněné zprávy jsou nedílnou součástí podkladů pro likvidátora pojišťoven.
GMR GAS® s.r.o. jako tradiční výrobce vyhrazených plynových zařízení (regulátorů zemního plynu)
– RP-6, RP-10, Alz-6U, Al-z8, vzhledem k velkému časovému odstupu montáže plynových regulátorů při plynofikaci a jejich prokazatelnému stáří, důrazně vyzývá k zahájení u soukromých subjektů k výše zmíněným kontrolám a pravidelné údržbě těchto zařízení.
Kontrola spočívá v ověření těsnosti spojů a membrány, kontroly výstupního a uzavíracího tlaku, funkce pojistného ventilu a bezpečnostního uzávěru, časová náročnost na kontrolu v tomto rozsahu činí cca 30 min. V souvislosti s kontrolou funkčnosti a Vašeho klidného spánku se s důvěrou obraťte na místního servisního technika Jaroslav Koten tel: 777 840 877 , jaroslav.koten@tiscali.cz
Ve Skutči 1.1.2017 GMR GAS® s.r.o.
Servisní technik: Provozovna: Husova 691
Jaroslav Koten 539 73 Skuteč, CZ
jaroslav.koten@tiscali.cz www.gmrgas.cz
info@gmrgas.cz
tel: +420 777 840 877 tel: +420 775 556 107
Autor: článek je placenou inzercí GMR GAS® s.r.o.
Publikoval: -kas-