CAFÉ GUSTO
Dnes je 16. června 2024, svátek má Zbyněk, zítra Adolf.
  • Na pouťových slavnostech vystupuje veselá kapela Kašpárek v rohlíku.
  • Legendární dechovková kapela Mistříňanka začala sobotní program pouťových slavností na náměstí
  • Až budu dospělý, chci být jako ty... Centrum Kopretina na sobotní odpoledne v zámeckém parku připravilo pro děti zábavný dětský den.
  • Divadlo Jaromír z Křižanova zahrálo dětem o pouti na nádvoří staré pošty vtipnou pohádku na motivy příběhu o Robinovi Hoodovi.
  • Z titulu mistryň republikové soutěže starších žákyň ve fotbale se na velkomeziřčském trávníku radovaly hráčky AC Sprata Praha, které porazily FC Baník Ostrava 3:0.
  • Závod historických vozidel 1000 mil československých projel v sobotu po poledni přes Velké Meziříčí. Více foto na našem Facebooku.

Malé zamyšlení nad životní jistotou - plynem

- - 14. 2. 2017 - komentářů  0

Zemní plyn je jedna z jistot dnešní doby, která nám naprosto tiše a spolehlivě slouží, topí, vaří, a v nemálo případech i pohání naše vozy.


Aby tomu tak bylo i nadále, je ovšem potřeba věnovat jistou pozornost údržbě zařízení, které plyn v jeho síle krotí. Nemalou roli v této situaci řeší prevence. Mnozí z nás berou zemní plyn jako něco co jen nenápadně vyvanuje z hořáků sporáků a karem, nicméně málo kdo ví co je příčinou tak lehkého vánku, jež nezpůsobí žádnou škodu, nýbrž je jen užitečným sluhou. Toto srdce celého děje je „Regulátor zemního plynu“.

 

 

Teď si asi kladete otázku: Co s tím má prostý občan společného? Odpověď je na snadě: Naprosto vše.

 

Mnozí z nás žijí v představách, že vše co se nachází ve skříni „Hlavního uzávěru plynu“, lidově HUP, patří do majetku distributorské společnosti, a ta má přece povinnost se o tyto zařízení starat. Bohužel tomu tak není, HUP je v majetku vlastníka odběrného plynového zařízenía veřejnost o této skutečnosti nemá v drtivé většině ani ponětí. Ted´ přichází na řadu drobné poučení o skutečném stavu věci:

 

Hlavní uzávěr plynu (HUP) je uzavírací armatura, která odděluje odběrné plynové zařízení (OPZ) od plynovodní přípojky. HUP je součást OPZ.

 

Co je to Odběrné plynové zařízení (OPZ)?Veškerá zařízení připojená na plynárenská zařízení, počínaje hlavním uzávěrem plynu (HUP) až k zařízení pro konečné využití plynu. Vyjma plynoměru.

 

Čí je hlavní uzávěr plynu (HUP)?Vlastnictví HUP je stanoveno zákonem č.458/2000 Sb., v platném znění v §2, odst. 2, písm. b), bod 5 – HUP je v majetku vlastníka odběrného plynového zařízení.

 

Zdoj: https://www.rwe.cz/ds/ds-operativni-sprava-siti-11421/

 

V nemálo případech vypadá HUP opravdu zanedbaně a přitom z pozice regulátoru plynu jde o sofistikované zařízení s jemnou mechanikou, která má stěžejní roli ve snižování tlaku plynu ze středotlaku (0,5-4 Bar) „jen pro názornost v pneumatikách auta je tlak 2,2 Bar“ na nízkotlak (0,02 Bar), což je redukce na jednu setinu původního tlaku!

 

 

 

Co z této skutečnosti vyplývá?

Jelikož „regulátor zemního plynu“ je ze své podstaty „vyhrazené plynové zařízení“, které splňuje přísná kritéria zkoušek a jejich výsledky jsou podloženy certifikáty Strojírenského zkušebního ústavu s.p. Brno ( CZ ), kde všechny parametry jsou garantovány na zkušebních zařízeních výrobce, která splňují požadavky státní zkušebny, ČSN EN 12279 a TDG 60903, vztahují se na něj jisté nároky na preventivní pravidelnou kontrolu funkce, která je definovaná legislativou minimálně jednou za tři roky.

V této chvíli asi přichází otázka: Co tato skutečnost pro mne znamená?

 

Tady je malý výčet možných důsledků:

Nesprávná funkce regulátoru má za následek proniknutí středotlaku do přívodu odběrného plynového zařízení (OPZ), na který spotřebiče nejsou dimenzovány – například destrukce plynového kotle.

Absence již zmíněných kontrol a tudíž nemožnost doložení kontrolních a revizních zpráv u soukromých subjektů vystavuje tyto riziku postihu při nenadálé události související s regulační technikou ve smyslu „obecného ohrožení“.

A v neposlední řadě neplnění pojistné události ze strany pojišťovatele, neb zmíněné zprávy jsou nedílnou součástí podkladů pro likvidátora pojišťoven.

 

GMR GAS® s.r.o. jako tradiční výrobce vyhrazených plynových zařízení (regulátorů zemního plynu)      

RP-6, RP-10, Alz-6U, Al-z8, vzhledem k velkému časovému odstupu montáže plynových regulátorů při plynofikaci a jejich prokazatelnému stáří, důrazně vyzývá k zahájení u soukromých subjektů k výše zmíněným kontrolám a pravidelné údržbě těchto zařízení.

Kontrola spočívá v ověření těsnosti spojů a membrány, kontroly výstupního a uzavíracího tlaku, funkce pojistného ventilu a bezpečnostního uzávěru, časová náročnost na kontrolu v tomto rozsahu činí cca 30 min. V souvislosti s kontrolou funkčnosti a Vašeho klidného spánku se s důvěrou obraťte na místního servisního technika Jaroslav Koten tel: 777 840 877 , [email protected]

 

Ve Skutči 1.1.2017                                                             GMR GAS® s.r.o.
Servisní technik:                                Provozovna:               Husova 691
Jaroslav Koten                                                                     539 73 Skuteč, CZ
[email protected]                                                       www.gmrgas.cz
                                                                                            [email protected]

tel: +420 777 840 877                                                        tel:  +420 775 556 107


Autor: článek je placenou inzercí GMR GAS® s.r.o.

Publikoval: -kas-

Čtěte také

29. 5. 2024 - Zahradní nábytek: Poznejte výhody a nevýhody jednotlivých materiálů

Zahradní nábytek: Poznejte výhody a nevýhody jednotlivých materiálů
Zahradní nábytek by měl být krásný a zapadat do zahrady, aby se vám příjemně sedělo. Kromě toho by ale měl být hlavně praktický, aby vám dlouho vydržel. Využívají se různé materiály -...

19. 4. 2024 - Smart-Zahrady: Rozšíření sortimentu o prestižní značku Husqvarna

Smart-Zahrady: Rozšíření sortimentu o prestižní značku Husqvarna
Začátek dubna přinesl novinku do naší prodejny Smart-Zahrady. S hrdostí oznamujeme rozšíření našeho sortimentu o prestižní značku Husqvarna, známou po celém světě svou excelencí v oboru venkovních technologií.

23. 5. 2024 - Dva klíčové pojmy při investování do akcií: Seznamte se s akciemi a fundamenty

Dva klíčové pojmy při investování do akcií: Seznamte se s akciemi a fundamenty
Investování představuje efektivní způsob, jak zhodnotit své peníze. Je však důležité vědět, jak na to. Seznamte se se základními principy - praktický přehled vám usnadní začátky.

15. 4. 2024 - Nejlepší tipy, jak se rychle a bez stresu sbalit na dovolenou!

Nejlepší tipy, jak se rychle a bez stresu sbalit na dovolenou!
Dovolenková sezóna se rychle blíží a možná již máte zamluvenou nádhernou dovolenou. Nezáleží na tom, jestli budete cestovat jen v Čechách nebo do zahraničí. V obou případech se musíte šikovně sbalit, aby...


Komentáře ke článku

Prozatím nebyl vložen žádný komentář.

Diskuse uzavřena.

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email [email protected].
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.

Vše pro ONLINE: webhosting - e-mail hosting - e-shopy - fakturační systém - SEO.
Nastavení cookies

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

Olejový mlýn Petráveč zve na Kmínový festival a talkshow s Josefem Dvořákem
TOPlist