Půjčujeme si hotovostní půjčky i půjčky na účet. Půjčujeme si na bydlení, vybavení domácnosti, dovolené i vánoční dárky. Není se proto čemu divit, že naše průměrné zadlužení neustále stoupá. Jak jsme na tom z hlediska krajů?
Největší sumy si půjčují standardně Pražané. Největší počet dlužníků žije v Moravskoslezském kraji. Nejvíce exekucí je ale nařízeno lidem v Ústeckém a Karlovarském kraji. Nejlépe jsou na tom naopak obyvatelé Zlínského kraje a Vysočiny. Na co si nejčastěji půjčujeme a proč své závazky nezvládáme splácet?
Co říkají statistiky?
Podle aktuálních průzkumů a údajů bankovních i nebankovních institucí má exekuci každý jedenáctý člověk nad 15 let. Věřitelé po něm chtějí v průměru 75 712 korun. Místem s nejvyšší dlužnou částkou je Praha. Zde věřitelé vymáhají dluh v průměrné hodnotě 116 608 korun.
Nejzadluženějším okresem je ale Most. Exekuci zde má téměř patnáctina všech obyvatel nad 15 let věku. Bohužel exekuce vedené proti mladým osobám nejsou v dnešní době výjimkou. Mnoho dlužníků do 30 let věku jich má proti sobě vedeno rovnou několik.
Nejčastěji si půjčujeme z kraje týdne
Statistiky dále uvádějí, že nejvíce žádostí o půjčky poskytovatelé registrují ze začátku týdne a v období před výplatou. Průměrná výše této „mikro půjčky“ se pohybuje na hranici 5 000 korun.
Pokud si myslíte, že častěji si půjčují muži, jste na omylu. Ženy a muži holdují půjčkám zhruba stejně. Nejčastěji si spotřebitelské půjčky bereme ne nečekané výdaje, na jejichž pokrytí v současné době nemáme finanční prostředky.
TIP: Vyhněte se nečakným finančním krizím a využijte slevy na letákomate! Přehled letáků všech kategorii - od potravin, oblečení, elektroniku až po domácí potřeby.
Půjčka bez příjmů? Příjem dokládat nemusíte, ale bez něj vám nepůjčí
Ačkoli výše uvedený produkt svádí k úvahám o půjčce, pro jejíž získání není potřeba mít žádný příjem, opak je pravdou. Prověřovat příjem žadatele bankovním i nebankovním institucím nařizuje nově zákon. Pokud by tak neučinily, uzavřená smlouva může být prohlášena za neplatnou.
Subjekt po vás sice nemusí vyžadovat potvrzení o příjmech od zaměstnavatele, vaši bonitu ale prověří skrze interní databáze. Jde často o rychlé půjčky bez doložení příjmů či jiných papírování.
Pokud žádný dostatečný příjem nedohledá, žádost o půjčku vám jednoduše neschválí.
Od půjčky až k exekuci
Možná si představujete člověka s exekucí jako rozhazovačného marnotratníka, skutečnost je mnohdy ale zcela odlišná. Do spárů exekutora se člověk může dostat špatným rozhodnutím, ale samozřejmě také svou vlastní vinou a nezodpovědností.
Pokud patříte mezi ty, kteří půjčku vážně zvažují, vždy je potřeba zhodnotit své vlastní možnosti a schopnosti dostát závazkům.
Co dělat, když máte problém?
Nejdůležitější je před ním neutíkat a začít jej aktivně řešit. Pokud dopředu víte, že nedokážete uhradit nadcházející splátku půjčky nebo hypotéky, neprodleně kontaktujte věřitele a spravte jej o své aktuální situaci.
Domluvit se můžete na odkladu splátek, ale i nově nastaveném splátkovém kalendáři. Pokud budete závazky ignorovat, začnou se vám ve schránce množit upomínky, od nichž to je k exekutorovi opravdu velmi blízko.
Autor: -sh-
Publikoval: -red-