Tímto krokem se výrazně protřídil trh poskytovatelů půjček, kdy zejména ti, kdo nabízeli krátkodobé půjčky, svou činnost raději ukončili. Regulace novým zákonem ovlivnila všechny typy půjček, včetně úvěrů na bydlení a hypoték. Nyní máte možnost kdykoliv splatit hypotéku předčasně. S novým zákonem vzrostla také administrativní náročnost sjednávání půjček. Mimo regulaci zákona zůstaly pouze půjčky pro podnikatele, například úvěr pro lékaře na vybavení nové ordinace.
Nové podmínky nebankovních půjček
Novou podmínkou, která výrazně ovlivňuje žadatele o půjčku, je nutnost prověřování každého žadatele o půjčku. Poskytovatel je povinen provést detailní posouzení finanční situace klienta a to včetně příjmů a výdajů a informací z registrů o tom, jak klient plnil či neplnil své závazky. Pokud tak poskytovatel neučiní, může se klient dovolat neplatnosti smlouvy, a to do 3 let od data jejího uzavření. Znamená to, že musí vrátit pouze půjčenou částku, bez jakéhokoliv úroku či sankce.
Další změnou je určení stropu sankcí za pozdní splátku. Zatímco dosud byla výše pokuty za nesplacení či pozdní splátku takřka neomezená, dnes zákon přímo stanoví limity. Poskytovatel tak můžete účtovat pouze úrok z prodlení ve výši 8% a smluvní pokutu 0,1% denně dlužné částky. Celkově pokuty a penále nesmí překročit 200 000 Kč a 70% celkové dlužné částky. Nebankovní půjčky pro každého tak už nemohou mít charakter lichvy, kdy některé firmy účtovaly neúměrně vysoké pokuty.
Druhy nebankovních půjček
Pokud žadatel uvažuje o nebankovní půjčce, může si stále vybrat rychlé půjčky do výplaty, půjčky bez registru nebo bez doložení příjmu. Ve všech příkladech poskytovatel půjčky má jiné způsoby, jak si ověřit bonitu klienta dostatečně. Podcenění tohoto pravidla má následky především pro poskytovatele půjčky.
Nový zákon také výslovně zakazuje u všech spotřebitelských úvěrů poskytovatelům i zprostředkovatelům půjček vyžadovat jakoukoli platbu dříve, než je uzavřena smlouva o úvěru. Díky tomu se nemusíte nebankovní půjčky bez registru obávat.
Podle čeho půjčku vybírat?
Rozhodnete-li se, že skutečně potřebujete půjčku, pak je potřeba si zvolit vhodnou půjčku podle sazby RPSN. Tento parametr vám ukáže, jak je půjčka výhodná či nevýhodná. Sazba zahrnuje veškeré poplatky za půjčku. Pomůže vám online srovnání půjček, které je nezávazné a zdarma. Navíc ušetříte i tisíce korun. Možností je také využívat krátkodobé půjčky, které nabízí novým zákazníkům bezúročnou půjčku.
Pro koho jsou nebankovní půjčky vhodné?
Nebankovní půjčky jsou vhodné pro všechny žadatele, kteří jsou skutečně schopní půjčku splácet. Nebankovní půjčka by měla být brána se stejným respektem, jako půjčka v bance. Půjčit si můžete vyšší i nižší částky, dle svých potřeb. Vždy je potřeba vybírat půjčku s rozumem, nebrat první nabídku, která se namane. Nebankovní půjčky jsou určeny pro žadatele od 18 let, s pravidelným příjmem a dostatečnou bonitou. Nepůjčujte si peníze na splacení dalších půjček, nebo když víte, že nebudete mít na splácení. Rovněž je výhodnějším řešením si půjčit nižší částku, kterou budete umět splatit rychleji a lépe, než zbytečně vysokou půjčku.
Autor: -sh-
Publikoval: -red-