STYLSTAV hledá zaměstnance
Dnes je 20. března 2023, svátek má Světlana, zítra Radek.
  • Síťování nových stavebních pozemků na Hliništích.
  • Sezóna lyžování na Fajtově kopci v neděli skončila.
  • Přes usilovnou snahu se domácímu týmu FCVM vstřelit branku Baníku Ostrava B nepodařilo, zápas skončil prohrou 0:1.
  • Dnes od 10:15 začíná na Tržišti zápas FC Velké Meziříčí - FC Baník Ostrava B.
  • Dvě třídy letošních maturantů gymnázia na plese v Jupiter clubu.

Co čeká tým South Racing na Dakaru 2018? Do startu jubilejního 40. ročníku Rallye Dakar zbývají 2dny

SPORT - MOTOSPORT - 4. 1. 2018 - komentářů 0

Posádka týmu South Racing CE se právě aklimatizuje v hlavním městě Peru, Limě.


Na letošní Rallye Dakar poveze Tomáš Ouředníčka a Davida Křípala speciál Ford Ranger Dakar se startovním číslem 340. Posádku čekají nádherné země - Peru, Bolívie a Argentina, které projedou celkem ve 14 etapách. Najedou téměř 9 000 km, z toho 4 500 km měřených rychlostních zkoušek. Zažijí 7 etap v písečných dunách, maratonskou etapu bez servisní pomoci nebo 5 dnů v nadmořské výšce nad 3 000 m. Nejtěžšího závodu světa se zúčastní 515 registrovaných soutěžících, z toho 100 automobilů včetně 14 z SxS kategorie.

 

allye Dakar 2018 odstartuje 6. 1. 2018 v Limě, poté povede podél Pacifického oceánu, od kterého se bude v jednotlivých etapách ubírat na okružní poutě do peruánských dun. Poté se veškeré dakarské dění přesune do hlavního města Bolívie, La Paz a nastane den volna. Bolívie bude pro závodníky fyzicky náročná a otestuje hranice jejich sil. Odměnou jim ale mohou být obdivuhodná panoramata a překrásná bolívijská příroda. Další etapy povedou do Argentiny, kde bude závodníky čekat teoreticky nejtěžší část, poušť Fiambala. Cílem Rallye Dakar bude město Córdoba, které je Mekkou motorsportu v Jižní Americe.

 

PŘEHLED VŠECH 14 ETAP RALLYE DAKAR

 
ETAPA 1 - LIMA / PISCO 6.1.2018
 
Celková délka etapy: 272 km
Přejezd: 241 km
Rychlostní zkouška: 31 km
Od samého začátku Rallye Dakar budou závodníci ponořeni do písku, který bude také hlavním tématem počátečních pěti etap. Tato etapa tedy otestuje připravenost všech strojů i závodníků na písečné duny.
 

 

ETAPA 2 - PISCO / PISCO 
7.1.2018
 
 
Celková délka etapy: 278 km
Přejezd: 11 km
Rychlostní zkouška: 267 km
Ve druhé etapě bude jako první odstartována kategorie automobilů. Navigátoři budou moci předvést svoje nadání, protože nebudou vidět stopy vyježděné od předchozích soutěžních kategorií. Díky poměrně chladným ranním teplotám bude riziko uvíznutí nízké, nicméně kaňony v prvních 40 km rychlostní zkoušky a stejně tak následující série dun se závodníkům postarají o zábavu.
 
 

 

ETAPA 3 - PISCO / SAN JUAN DE MARCONA 8.1.2018
 
Celková délka etapy: 502 km
Přejezd: 207 km
Rychlostní zkouška: 295 km
Ve třetí etapě se dakarské legendy budou teprve zahřívat. Výzvou pro všechny posádky bude nesjet mimo trasu vedoucí pouštěmi i kaňony. Motorky i čtyřkolky opustí trasu už po 15 km, ale celková délka této etapy se pro ně nezmění.
 

 

ETAPA 4 - SAN JUAN DE MARCONA / SAN JUAN DE MARCONA 9.1.2018
 
Celková délka etapy: 444 km
Přejezd: 114 km
Rychlostní zkouška: 330 km
Čtvrtá etapa odstartuje na pláži, která je dokonale přizpůsobena pro hromadný start 15 motorek či 4 automobilů vedle sebe. Po sprintu na pláži se závodníci přesunou do pouště. Čeká je těžký boj na jednom z nejdelších písečných úseků v historii Dakaru - celkem 100 km a nic víc než duny různých velikostí. V této etapě mají závodníci možnost posunout se v celkovém pořadí, poslední kaňon je totiž celkem obtížné najít.
 

 

ETAPA 5 - SAN JUAN DE MARCONA / AREQUIPA 10.1.2018
 
Celková délka etapy: 932 km
Přejezd: 665 km
Rychlostní zkouška: 267 km
V páté etapě pojedou motorky a čtyřkolky odlišnou trasu než automobily a kamiony. Závod začne za svítání a různé kategorie tedy pojedou dvě odlišné rychlostní zkoušky. Závodníci poprvé zažijí písek Tanaky a také 30 km horských dun. Cesta do Arequipa bude dlouhá, a proto se může stát, že někteří závodníci dorazí do bivaku velmi pozdě večer.
 

 

ETAPA 6 - AREQUIPA / LA PAZ 11.1.2018
 
Celková délka etapy: 758 km
Přejezd: 445 km
Rychlostní zkouška: 313 km
V této etapě Dakar opustí Peru a pouště tak vystřídají hory. Závodníci zde mohou šlápnout na plyn a nabrat vyšší rychlost. Jen sotva si tak stihnou prohlédnout mnoho krásných jezer podél trasy. Druhá rychlostní zkouška bude startovat na břehu jezera Titicaca. Posádky se při průjezdu bolívijským Altiplano budou muset přizpůsobit nadmořské výšce nad 2 500 m. K jejich aklimatizování by měl pomoci následující den volna v La Paz.
 

 

 
Den volna - LA PAZ 12.1.2018
 
 
ETAPA 7 - LA PAZ / UYUNI 13.1.2018
 
Celková délka etapy: 726 km
Přejezd: 301 km
Rychlostní zkouška: 425 km
Kilometry rychlostních zkoušek se prodlouží a duny dočasně zmizí z krajiny. Na cestě do Uyuni musí být závodníci ostražití. Sedmá etapa je totiž etapou maratonskou. Po dokončení této etapy budou závodníci přespávat kasárnách - ovšem bez svého servisního týmu - a tak budou veškeré opravy techniky pouze na nich.
 

 

ETAPA 8 - UYUNI / TUPIZA 14.1.2018
 
Celková délka etapy: 584 km
Přejezd: 86 km
Rychlostní zkouška: 498 km
Druhá část maratonské etapy zahrnuje nejdelší rychlostní zkoušku Rallye Dakar v délce téměř 500 km. Ještě před opuštěním náhorní plošiny Altiplana budou závodníci podrobeni testu ve vysokohorských písečných dunách, ve výšce přes 3 500 m nad mořem.
 

 

ETAPA 9  TUPIZA / SALTA 15.1.2018
 
Celková délka etapy: 754 km
Přejezd: 512 km
Rychlostní zkouška: 242 km
Devátá etapa zavede závodníky do Argentiny. Vítězný čas bude bezpochyby ten nejlepší za posledních 14 dnů. Trasa je totiž celkově nejrychlejší, místy ovšem větrná. Závodníci budou muset překonat řeky různých velikostí, jet velice opatrně a bezchybně, aby neztratili svou těžce vybojovanou pozici.
 

 

ETAPA 10 - SALTA / BELÉN 16.1.2018
 
Celková délka etapy: 795 km
Přejezd: 423 km
Rychlostní zkouška: 372 km
V předchozích ročnících Dakaru vedly trasy téměř všemi místy tohoto regionu, nicméně duny, které budou muset závodníci zkrotit v úvodní části této etapy, pro ně budou novinkou. Během desáté etapy budou posádky na cestě do Belénu míjet asistenční vozy. Asisteční týmy tak budou moci vůbec poprvé servisovat i během rychlostní zkoušky. O výsledcích rozhodne i brodění v řekách na konci speciálky.
 

 

ETAPA 11 - BELÉN / CHILECITO 17.1.2018
 
Celková délka etapy: 746 km
Přejezd: 466 km
Rychlostní zkouška: 280 km

Pokud budou při této etapě dosahovat teploty vysokých hodnot, sníží se pevnost písku a tato etapa se stane jedním z nejobtížnějších míst v Argentině... proto tu mohou zazářit závodníci s dobrou fyzičkou. Stejně jako tomu bylo v roce 2016, startovní pořadí bude určeno časem rychlostní zkoušky z předchozího dne. Na prvních 25 místech mohou odstartovat jak motorky a čtyřkolky, tak automobily a kamiony. Závodníci v kategorii motorek a čtyřkolek čeká následující den maratonská etapa, a proto večer zůstanou v samostatném bivaku.

 

 

ETAPA 12 - CHILECITO / SAN JUAN 18.1.2018
 
Celková délka etapy: 791 km
Přejezd: 269 km
Rychlostní zkouška: 522 km
V této druhé maratonské etapě bude pro závodníky v kategorii motorek či čtyřkolek klíčem k úspěchu dobré rozvržení sil. Budou muset zvládnout stovky otoček, obratů a kamenných úseků. Posádky automobilů a kamionů se musí vyvarovat uvíznutí v řekách a pečlivě se držet roadbooků.
 

 

ETAPA 13 - SAN JUAN / CÓRDOBA 19.1.2018
 
Celková délka etapy: 927 km
Přejezd: 559 km
Rychlostní zkouška: 368 km
Závodnicí si už na začátku této etapy vychutnají duny San Juan... ale také budou muset překonat velkou oblast fesh-feshů, které otestují jejich nervy. Závodníkům, kteří znají argentinský WRC okruh, bude terén vyhovovat. Tím ovšem mohou více ztratit, než získat. Během uplynulých Rallye Dakar si v této etapě, den před koncem celé rallye, nechalo proklouznout vítězství mezi prsty mnoho závodníků.
 

 

ETAPA 14 - CÓRDOBA / CÓRDOBA 20.1.2018
 
Celková délka etapy: 284 km
Přejezd: 165 km
Rychlostní zkouška: 119 km
Poslední den, poslední etapa. Oslavovat mohou nejen vítězové jednotlivých kategorií, ale všichni, kterým se podaří dokončit jubilejní 40. ročník Rallye Dakar. Toto město je světově proslulé vášní pro motorsport. Před samotným oslavováním musí ještě závodníci překonat přes 30 řek. Ty představují velká úskalí, a proto musí být posádka do posledního kilometru ostražitá.
 

 

Zdroj: Dakar official 2018 http://www.dakar.com/en/overall-route
 
 
DAKAR 2018 6.1.-20.1.2018
Lima (PERU) - LA PAZ (BOLÍVIE) - Cordoba (ARGENTINA)
#340 FORD Ranger SouthRacing: Tomáš Ouředníček / David Křípal
 
 
VEŠKERÉ ONLINE DĚNÍ NA DAKARU SLEDUJTE NA WEBU

Autor: South Racing

Publikoval: -kas-

Čtěte také

26. 9. 2022 - Laňková získala třetí titul po těsném souboji

Po prvních jízdách posledního MMČR žen v Karlíně byl počet bodů u Anety Čepelákové i Barbory Laňkové úplně stejný.

23. 11. 2022 - Dakarští bojovníci Ouředníček s Křípalem osedlají tovární speciál Toyota Hilux Gazoo Racing

Svůj další závodní sen si splní ostřílení dakarští matadoři českého týmu ULTIMATE DAKAR Tomáš Ouředníček a David Křípal.

14. 10. 2022 - Sobotní Osička group Meteorit Oneal cup v Dolních Heřmanicích ovládla domácí závodnice Bára Laňková

V sobotu 8. října se na motokrosové dráze v Dolních Heřmanicích jel závod Meteorit cupu.

19. 1. 2023 - David Křípal zachránil francouzský tým a vybojoval pátou medaili

Pátou medaili za úspěšné zvládnutí nejtěžšího motoristického podniku na planetě si přiváží ze saúdskoarabské Rally Dakar navigátor týmu ULTIMATE DAKAR David Křípal.


Komentáře ke článku


Facebook Twitter INSTAGRAM Youtube
Nejnovější Nejdiskutovanější Nejčtenější

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.

Prodávejte on-line na kvalitním a responzivním e-shopu.
Nastavení cookies

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

Lisovna plastů, spol. s r.o. hledá zaměstnance
TOPlist