CAFÉ GUSTO
Dnes je 16. června 2024, svátek má Zbyněk, zítra Adolf.
  • Na pouťových slavnostech vystupuje veselá kapela Kašpárek v rohlíku.
  • Legendární dechovková kapela Mistříňanka začala sobotní program pouťových slavností na náměstí
  • Až budu dospělý, chci být jako ty... Centrum Kopretina na sobotní odpoledne v zámeckém parku připravilo pro děti zábavný dětský den.
  • Divadlo Jaromír z Křižanova zahrálo dětem o pouti na nádvoří staré pošty vtipnou pohádku na motivy příběhu o Robinovi Hoodovi.
  • Z titulu mistryň republikové soutěže starších žákyň ve fotbale se na velkomeziřčském trávníku radovaly hráčky AC Sprata Praha, které porazily FC Baník Ostrava 3:0.
  • Závod historických vozidel 1000 mil československých projel v sobotu po poledni přes Velké Meziříčí. Více foto na našem Facebooku.

Grilováním připravíme zdravé jídlo. Ovšem za jistých podmínek

- - 18. 4. 2018 - komentářů  0

Blíží se grilovací sezóna, vůně grilovaného masa, zeleniny, ovoce i pečiva už pomalu visí ve vzduchu.


Počasí letos nasadilo vysokou laťku teplotám hned počátkem dubna. Možná si chce napravit pokaženou reputaci za loňský podzim, letošní zimu a velmi zpožděný začátek jara. Tak pojďme teplu i sluníčku vyjít vstříc a začněme grilovat. Odpolední a večerní posezení u grilu nás „hodí do pohody“ a pomůže nám vychutnat si letošní vlahé jarní večery.

 

Grilovat chceme zdravě. Ale jak na to?

 

Grilování je výzva. Správnému postupu při grilování potravin se učíme docela dlouho. Jakkoliv ogrilovat cokoliv, to zvládne každý. A právě díky samotnému grilování je výsledek téměř vždy chuťově vynikající.

 

Když nakoupíme kvalitní suroviny, nemusíme se o svou večeři vůbec bát. Kvalita potravin, které grilujeme, je prvním předpokladem zdravého výsledku. Specializovanou nabídku masa a zeleniny ke grilování, dokonce i v bio kvalitě, bude po celou sezonu nabízet Kaufland. Stačí si před nákupem prohlédnout Kaufland leták.

 

Jaké zásady ještě dodržet, aby grilování bylo zdravé?

 

Kvalitní suroviny, to je věc číslo jedna. Pak je tu ještě kvalitní postup při grilování. Ten tkví v několika opatřeních, která se týkají hlavně zplodin z hoření jak samotného dřeva, tak odkapávajícího tuku. Ale i práce s teplotou grilu a samotná údržba grilu jsou důležitými faktory zdravého způsobu grilování.

 

Minimalizujme pálení tuků

Jednou z nejnebezpečnějších látek, která při hoření tuku vzniká, je benzo(a)pyren, který se tvoří rozkladem tuku odkapávajícího na rozžhavené (dřevěné) uhlí. Vzniklé karcinogenní spaliny jsou teplým vzduchem vyneseny zpět na grilované potraviny. A ulpívají na nich.

 

Proto při grilování masa používejme grilovací tácky. Ty minimalizují odkapávání tuku na dřevěné uhlí. A také zašpinění grilu. Pokročilé grily mají vychytávku: trychtýř umístěný hned pod grilovací mřížkou. Ten odvede veškerý odkapávající tuk od ohně.

Maximalizujme čistotu grilu

Grilovat na neudržovaném grilu je jednak nezdravé a jednak nechutné. Proto před každým grilováním očistíme zbytky od grilování předchozího. Tím si zajistíme jak zdravější jídlo, tak lepší estetický zážitek.

Přímo grilujme jen zeleninu nebo steaky

Rychlé ogrilování zeleniny či steaků je možné i přímým způsobem, tedy hned nad ohněm. Ze steaků ani ze zeleniny totiž tuk odkapávat nebude. Naopak masa, která jsou předem marinovaná nebo která jsou ze své podstaty tučná (krkovice apod.), grilujme jen na táccích. Pokud máme plynový gril, je situace vyřešena za nás.

Napřed rychle, potom pomalu

Když grilujeme maso, je nutné ho nejdříve prudce ogrilovat ze všech stran. Maso se zatáhne a zůstane šťavnaté. Nebude pouštět tolik tuku a tekutiny, ve výsledku bude lahodnější. Po prvním prudkém ogrilování snížíme teplotu a maso doděláváme při nižší teplotě. Proč? Aby pak na povrchu masa nevznikla spálená místa. Ta mají jednak negativní vliv na výslednou chuť masa, ale i na jeho zdravost a prospěšnost pro naše tělo.

Minimalizujme grilování uzenin

Mnozí teď budou asi zklamaní, ale je to tak – v uzeninách se při grilování tvoří mnohem více karcinogenních látek, než v čerstvém mase nebo v zelenině. Proto na grilovačku nakupte raději klasické maso, pochutnáte si na něm pak možná i mnohem víc než na buřtech. Navíc je mezi masy určenými ke grilování větší výběr než mezi uzeninou. Stačí prolistovat Albert leták - přesvědčte se o tom sami.


Autor: článek je placenou inzercí Hyperia s.r.o.

Publikoval: -red-

Čtěte také

27. 10. 2023 - LUCIO Fashion - italská móda ve Velkém Meziříčí

LUCIO Fashion - italská móda ve Velkém Meziříčí
Rádi bychom Vás pozvali do nově otevřené prodejny LUCIO Fashion.

19. 4. 2024 - Smart-Zahrady: Rozšíření sortimentu o prestižní značku Husqvarna

Smart-Zahrady: Rozšíření sortimentu o prestižní značku Husqvarna
Začátek dubna přinesl novinku do naší prodejny Smart-Zahrady. S hrdostí oznamujeme rozšíření našeho sortimentu o prestižní značku Husqvarna, známou po celém světě svou excelencí v oboru venkovních technologií.

21. 2. 2024 - Velké Meziříčí se hýbe i v zimě

Velké Meziříčí se hýbe i v zimě
Ve fitness centru Panorama Fitness, kde je unikátní systém vstupů přes mobilní aplikaci se od začátku prosince do konce ledna registrovalo více než 100 lidí.

19. 4. 2024 - Výhody práce z domova - možnost výběru vhodného kancelářského sezení

Výhody práce z domova - možnost výběru vhodného kancelářského sezení
Pracovat z domova se poslední dobou těší velké oblibě. Pochopitelně jako vše, má to své výhody i stinné stránky. Stinné stránky si ještě vzpomeneme. Teď rovnou k výhodám.


Komentáře ke článku


NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email [email protected].
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.

Vše pro ONLINE: webhosting - e-mail hosting - e-shopy - fakturační systém - SEO.
Nastavení cookies

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

Happy Sport Club
TOPlist