Jeho cílem je vést děti k předcházení vzniku odpadů a učit je třídit. Při podzimní sběrové kampani navíc žáci a studenti k recyklaci předali přes 3,9 tuny drobného elektrozařízení a 5,2 tuny baterií. Lektoři Recyklohraní také od března do května navštěvují školy s programem Recyklace hrou. Dohromady zavítají do 15 základních škol. Pro menší děti v mateřských školách je zase určen program Hrátky z Asíkem a Batem.
„Díky pravidelným výzkumům máme ověřeno, že žáci ze škol, které nezůstávají jen u teoretické průpravy, ale k ekologickému vzdělávání přistupují prakticky a hravě, dokážou získané znalosti lépe aplikovat ve svém chování,“ říká Hana Ansorgová, ředitelka Recyklohraní, o.p.s., a dodává: „Častěji, než jejich vrstevníci si vybírají výrobky, které mají méně obalů, snaží se neplýtvat potravinami, jsou ochotnější dávat porouchané spotřebiče opravit, než aby je rovnou vyhodili. Díky osobní zkušenosti s tříděním, také dobře rozumí významu a smyslu recyklace. V tom vidím hlavní přínos našich programů.“
Do konce května Recyklace hrou zavítá do 15 základních škol
Od března do května probíhají v 15 základních školách za finanční podpory Krajského úřadu Kraje Vysočina – Fond Vysočiny vzdělávací programy Recyklace hrou. Mají podobu 45minutových workshopů, které jsou přizpůsobené věku účastníků. Jsou vhodné po základní školy a odpovídající ročníky víceletých středních škol.
S pomocí lektorů děti pochopí, že bez recyklace se neobejdeme a že díky ní dokážeme vysloužilému elektro zařízení, použitým bateriím či jinému odpadu dát další šanci na využití.
V Kraji Vysočina Recyklace hrou postupně proběhne v těchto školách: ZŠ a MŠ Puklice, Základní škola a Mateřská škola Věžnice, ZŠ a MŠ Sobíňov, ZŠ Chotěboř, Smetanova 745, ZŠ Krucemburk, Základní škola Vratislavovo nám. 124, Nové Město na Moravě, ZŠ a MŠ Uhelná Příbram, ZŠ Ledeč nad Sázavou, ZŠ Měřín, ZŠ Třešť, J. Hory 1050, ZŠ Telč, Masarykova ul., ZŠ Oslavice, ZŠ Bory, ZŠ Čáslavice a ZŠ Nové Syrovice. S obdobným programem, ale určeným pro mateřské školy, s názvem Hrátky s Asíkem a Batem zamíří lektoři Recyklohraní do Základní školy a Mateřské školy Nové Veselí – odloučené pracoviště MŠ Kamarád Nové Veselí a do Základní školy a Mateřská školy Nové Syrovice.
Má recyklace smysl?
„Snažíme se především, aby to s námi děti bavilo, a aby si odnesly nové znalosti, zkušenosti a zážitky,“ říká Dominika Shrbená, jedna z lektorek programu z Recyklohraní o.p.s. a dodává: „Při práci ve skupinkách si mohou žáci například rozebrat skutečný počítač nebo model pračky. Tuhle část mají děti nejraději. Rozebrat počítač nebo pračku doma jen tak nemůžou. V Recyklaci hrou je to nejen povoleno, ale přímo vyžadováno!“
Za aktivitu odměna
Vedle třídění a vzdělávání, plní žáci a studenti osvětové úkoly s tematikou ochrana životního prostředí a recyklace. Za aktivitu pak získávají body na školní konta u Recyklohraní, za které si mohou pořídit například školní pomůcky, hry, knížky, ale i sportovní vybavení. Jen v roce 2018 putovaly do škol na Vysočině odměny za více než 152 tisíc Kč. V letošním školním roce už měly školy možnost zapojit se do tří úkolů – na podzim navrhovaly reklamu na třídění a recyklaci vysloužilého elektra a baterií, v zimě vytvářely Baterkožorouty – sběrné nádoby na použité baterie, na jaře mohli žáci a studenti tvořit příběhy na téma s rýmy jsou šprýmy, aneb příběhy vysloužilého elektra. Aktuálně mohou navrhovat a vyrábět deskové recyklační hry.
Autor: Jana Čechová, PR Manager
Publikoval: -kas-









