MILWAUKEE: Nová prodejna ve Velkém Meziříčí!
Dnes je 2. října 2023, svátek má Olívie / Oliver, zítra Bohumil.
  • V neděli 1. října 2023 začal 21. ročník městské ligy. Foto ze zápasu Vídeň - Bory.
  • Hudební festival Jakuba Pustiny v neděli večer v koncertním sále Jupiter clubu nabídl významného hosta, operní divu Gabrielu Beňačkovou.
  • Po nedělním fotbalovém derby slaví tým Velké Bíteše, který zvítězil 1:2. Zápas sledovalo více jak 400 diváků.
  • Nová brána dynamických vah na silnici II/602 byla vztyčena.
  • Ve Stránecké Zhoři se dnes konala za hojné účasti veřejnosti tradiční akce Svatováclavské ohně.
  • Podzimní zámecké nádvoří.

Máte nejasnosti kolem kotoučů?

- - 10. 4. 2008 - komentářů  0
Značka
Značka "Parkoviště s parkovacím kotoučem" (IP 13b).
foto: -mk-

Protože se neustále tážete, jak je to s parkování nově podle parkovacích kotoučů, pokusili jsme se pro vás zjistit další informace včetně výše pokut, za nedodržení předpisů týkajících se parkování na těchto místech.


Od začátku letošního dubna byly na náměstí vytvořeny parkovací místa, kde se parkuje podle parkovacích kotoučů. Tato místa poznáte tak, že jsou označeny dopravní značkou "Parkoviště s parkovacím kotoučem" (č. IP 13b), a zároveň na vozovce jsou tyto místa vyznačeny žlutě či oranžově, vodorovným značením s čísly těchto míst. Tato místa se také nacházejí na ulici Novosady, kde však nejsou na komunikaci vyznačena čísla s počtem míst k parkování, protože zde v tzv. zálivech platí, že počet zaparkovaných automobilů je omezen jejich velikostí.

Kde, a za kolik lze parkovací kotouče zakoupit jsme se zeptali vedoucího odboru dopravy a silničního hospodářství ing. Marka Švaříčka.
Parkovací kotouče bude možné i nadále zakoupit na Informačním centru Městského úřadu Velké Meziříčí. Tímto krokem se Město Velké Meziříčí snaží vyjít vstříc všem občanům, kterým se nepodaří sehnat parkovací kotouč jinde. Na Informačním centru Městského úřadu je v této době k dostání parkovací kotouč za 10,- Kč, v brzké době bude k dostání i parkovací kotouč za 20,- Kč. Každý parkovací kotouč je trošku jiný a záleží na každém zájemci jaký si vybere. Parkovací kotouč je možno používat opakovaně a je přenosný na jakékoli vozidlo. Na vozidlo lze použít i parkovací kotouč zakoupený jinde např. v jiném městě nebo i v cizím státě. Co se týká papírnictví, tak zde to závisí přímo na konkrétním majiteli papírnictví, který sám rozhoduje jaké zboží bude prodávat. Parkovací kotouč je běžně dostupné zboží (které si lze objednat i přes internet) a záleží jenom na majiteli papírnictví, zda tento sortiment zařadí do svého prodeje.“

Jeden z dotazů ke kotoučům se také týkal parkování motocyklů. Musí mít i motocykly kotouče k parkování, pokud ano, kam si jej má takový řidič umístit?
Co se týká umístění parkovacího kotouče, tak v  § 12 odst. 1 písm. o) vyhlášky č. 30/2001 Sb., kterou se provádějí pravidla provozu na pozemních komunikacích a úprava a řízení provozu na pozemních komunikacích, je uvedeno, že: Informativní značky provozní jsou "Parkoviště s parkovacím kotoučem" (č. IP 13b), která označuje parkoviště, na kterém řidič musí při začátku stání umístit kotouč viditelně ve vozidle a nastavit na něm dobu začátku stání, kterou nesmí až do odjezdu měnit. Jelikož i motocykl je vozidlo, vztahuje se toto ustanovení i na řidiče motocyklu. Řidič motocyklu je tak povinen umístit na motocykl viditelně parkovací kotouč.
Kam má parkovací kotouč umístit musí zvážit každý řidič sám podle konstrukčního uspořádání daného motocyklu. Každopádně musí dodržet podmínku, že parkovací kotouč bude viditelný.“


Na další otázky nám odpověděl ing. Petr Dvořák, vedoucí Městské policie ve Velkém Meziříčí.

Jak to tedy je přesně s parkováním na místech, kde řidič musí použít parkovací kotouč?
„Na místech označených DZ IP 13b (parkoviště s parkovacím kotoučem) musí řidič při začátku stání umístit kotouč viditelně ve vozidle a nastavit na něm dobu začátku stání, kterou nesmí až do odjezdu měnit, dobu stání, která je vyznačena na dodatkové tabulce (max. 1 hodina), nesmí překročit. Toto platí (dle dodatkové tabulky) v době od pondělí do pátku, od 07 do 17 hodin, mimo tuto dobu je parkování neomezené.“

Jak velkou pokutu může řidič obdržet, pokud poruší tyto předpisy?
„Porušením ustanovení DZ IP 13b s dodatkovou tabulkou (porušení výše uvedených podmínek) se řidič vystavuje postihu za přestupek proti bezp. a plynulosti sil. provozu podle § 22/1 l, zák. č. 200/1990 Sb., kde je možno v blokovém řízení uložit pokutu až do výše 2000,-Kč a ve správním řízení pokutu od 1500,-Kč do 2500,-Kč.“

Uvažujete třeba, že by se automobily i odtahovaly pryč z parkoviště? A kdy začnete dodržování kotoučů kontrolovat?
O odtahu mot. vozidel z míst označených DZ IP 13b se neuvažuje. Kontrolní činnost se zaměřením na dodržování ustanovení DZ IP 13b byla strážníky MP zahájena následně po dokončení instalace DZ na jednotlivá stanoviště, tj. 2.4.2008,“ dodal závěrem ing. Dvořák.

Autor: -pb-

Čtěte také

16. 6. 2023 - Hodiny na věži kostela se rozbily

Hodiny na věži kostela se rozbily
Pohled na kostelní hodiny na věži dává znát, že je něco v nepořádku.

22. 5. 2023 - Dóza svou přehlídku věnovala maminkám

Dóza svou přehlídku věnovala maminkám
V pátek 19. května se od 15 hodin ve velkém sále Jupiter clubu konala závěrečná přehlídka Střediska volného času Dóza.

4. 9. 2023 - Historické slavnosti připomněly císařské manévry z roku 1909

Historické slavnosti připomněly císařské manévry z roku 1909
O víkendu 2.-3.září hostil velkomeziříčský zámek historické slavnosti.

5. 5. 2023 - Muzikanti dětem pomůžou již popatnácté

Muzikanti dětem pomůžou již popatnácté
Muzikanti dětem letos podpoří terénní službu osobní asistence Oblastní charity Žďár nad Sázavou. Přijďte si v sobotu 27. května na náměstí ve Velkém Meziříčí užít lákavý hudební program s hlavní hvězdou Kamilem...


Komentáře ke článku

Počet komentářů 5.

[1] Vložil: Franta Vocásek, 10.4.2008, 13:18:41
Nechápu,jak s tím pořád má někdo problém,já to uvítal,alespon ,když jedu na náměstí na skok,tak mám kde zastavit.
[2] Vložil: Sally, 10.4.2008, 17:29:24
Ten parkovací kotouč vydrží na motorce asi tak 5 minut, než ho někdo čorne!
[3] Vložil: Majkl, 10.4.2008, 21:50:57
Jo taky si myslim, i když ten kotouček dám na řetěz, tak se najde nějakej "dobrák", kterej ten kotouček buď urve a nebo ty hodiny přetočí...??? Fak nedomyšlený.
[4] Vložil: Franta Vocásek, 11.4.2008, 12:31:11
Na druhou stranu proč by měl motorkář zabírat místo pro auto,zkrátka si ji šoupni někam ke kraji ,třeba toho vyhrazeného stání,no a problém vyřešen :-)
[5] Vložil: taťka Šmoula, 14.4.2008, 15:09:24
Pro Frantu: Na dobu nezbytně nutnou lze zastavit kdekoliv, stačí, aby byl prostor pro průjezd 3 m. Takže vezmi tchyni nebo kohokoliv, zastav si u chodníku pod radnicí a jeden z vás může jít koupit napřed kotouč na informace.
Pro Sally a Majkl: Vy můžete být rádi, že neplatíte za dálnice.
Především pro radnici: V takovémto městě, kde funguje jen jedna hlídka městských strážníků, jsou park. hodiny trošku nedomyšlenou záležitostí. Je to pro četníky jen práce navíc a chybí jinde. Ve městech, kde je hlídek více, třeba 4 a více na směně, toto vidím jako dobrý nápad, ale ne tady. Hlavně, že se zaplatilo kopáčům za práci a dodavateli značení.
Diskuse uzavřena.

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.

Vše pro ONLINE: webhosting - e-mail hosting - e-shopy - fakturační systém - SEO.
Nastavení cookies

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

MATRIGO: Hledáme technika datových sítí
TOPlist