Velkobítešský rodák Víťa Havlíček studuje kvintu Gymnázia Velké Meziříčí. Pedagogové ho znají jako talentovaného a svědomitého studenta se širokými zájmy. Zapojuje se do řady soutěží, především matematického a přírodovědného zaměření, v nichž dosahuje velmi pěkných výsledků. Ve fyzikální olympiádě se probojoval do krajského kola, kde v porovnání s 36 dalšími soutěžícími z Kraje Vysočina zdolal úspěšně nejvíce úkolů a získal tak 1. místo v této soutěži.
Úspěšnému studentovi jsme položili několik otázek.
Jak náročný pro tebe byl přechod z nižšího na vyšší stupeň studia na gymnáziu?
Ačkoliv nás mnozí učitelé varovali před obtížností vyššího gymnázia, přechod pro mě nebyl nijak zvlášť náročný. Za to pravděpodobně můžu vděčit předchozím čtyřem letem prožitým na této škole, které mne na středoškolské učivo velmi dobře připravily.
Co fyzikální olympiáda obnáší? Představ ji prosím čtenářům.
Fyzikální olympiáda je soutěž pro žáky základních a středních škol. Ti mají za úkol vyřešit několik teoretických, ale i praktických fyzikálních problémů. Má kategorie byla složena ze dvou kol, a to domácího a krajského. V domácím kole jsem měl za úkol vyřešit šest teoretických a jednu praktickou úlohu. Poté jsem byl na základě počtu bodů získaných z domácího kola pozván do kola krajského, kde jsem čtyři hodiny řešil čtyři složité příklady.
Kolik času jsi věnoval přípravě na soutěž? Jak ses chystal, pomáhal ti někdo?
Do soutěže jsem vložil poměrně dost svého času. Snažil jsem se pečlivě vyřešit a zpracovat všechny úlohy. Stejně tak pročítání a pochopení studijního textu mi dalo pěkně zabrat. Během soutěže mi byla velkou oporou naše paní učitelka fyziky Zdislava Vávrová, která mi vždy ochotně odpovídala na mé otázky a nejasnosti.
Co tě na fyzice baví?
Neznám lepší pocit, než když správně vyřeším nějaký příklad. Navíc znalosti fyziky mohu často přenést do praxe a spoustu věcí si tím uvědomit. Například si nelehám pod jabloň, aby na mě nespadlo jablko. :)
Jak náročná se ti soutěž zdála? Bojoval jsi s nějakým problémem?
Olympiáda nebyla jednoduchá, ale se snahou a pílí se dala zvládnout. Tvrdým oříškem pro mě byl studijní text věnovaný nárazům těles. Trvalo mi dlouhou dobu, než jsem veškerá fakta vstřebal.
Jaká myšlenka ti jako první prolétla hlavou, když se seznámil s výsledky soutěže?
Výsledky soutěže jsem se dozvěděl od pana učitele Vrány, když jsme čekali v aule na začátek přednášky. Zaklepal mi na rameno a začal mi gratulovat. Zprvu jsem nechápal, co tím má na mysli. Poté mi vysvětlit, že jsem skončil na prvním místě v kraji ve fyzikální olympiádě. Civěl jsem na pana učitele a několikrát se ho ptal, zda to myslí vážně. Věděl jsem totiž, že mám hodně výsledků dobře, ale netipnul bych si, že by to stačilo na výhru. Nakonec jsem mu ale uvěřil a začal se radovat. Jako první myšlenku bych tedy označil: „Myslí to pan učitel vážně?“
Co tě baví? Jaké máš zájmy?
Nejvíce se věnuji fotbalu, který hraju za klub FC PBS Velká Bíteš. Ale neodmítnu i další formy pohybu, jako je cyklistika, běh, turistika, stolní tenis, lyžování … Mimo jiné si rád pročítám populárně-naučné časopisy.
Zbývá ti volný čas? Jaká je ideální náplň volna v tvém případě?
Volného času mi moc nezbývá. Ale když se nějaký najde, snažím se ho strávit se svými kamarády.
Čemu by ses v budoucnu chtěl věnovat studijně a profesně?
Ještě jsem se úplně nerozhodl, ale asi to bude medicína nebo jiný přírodovědný obor.
Protože se blíží letní prázdniny, v závěru se zeptám, jestli už máš promyšlený jejich program. :)
O prázdninách se podívám do Českého ráje a ještě mám v plánu řadu dalších výletů. Také bych si rád v průběhu prázdnin přivydělal trochu peněz na brigádě.
Blahopřeji k vítězství v soutěži, děkuji za rozhovor a přeji vynikající studijní výsledky i příjemné prožití prázdnin.
Autor: Dagmar Handová, GVM
Publikoval: -kas-