GVM se tak přidává kvíce než stovce míst, kde se lidé mohou dozvědět více o tom, jak se pěstují a zpracovávají kakaové boby v Pobřeží slonoviny, io životě jejich pěstitelů. V západoafrickém Pobřeží slonoviny pracuje kolem jednoho miliónu pěstitelů a země je největším výrobcem kakaa. Produkce kakaa však není nijak lukrativní. Pěstitelé za svoje kakao dostávají velmi málo zaplaceno a často navíc pracují v nedůstojných podmínkách. Dle výzkumů si pěstitel v Pobřeží slonoviny vydělá průměrně denně méně než 1 USD. To je 2,5x méně, než by potřeboval na důstojný život: pokrytí nákladů vyvážené stravy, pitnou vodu, bydlení, zdravotní péči, náklady na vzdělávání dětí a ušetření si pro nenadálé příhody.
„Zájem o organizaci Výstavy na stromech rok od roku roste. Vroce 2015 se konala poprvé a zapojilo se 48 organizátorů, loňská výstava k výrobě bot v Indii už byla výstava k vidění na 70 místech republiky. Máme radost, že se lidé u nás zajímají o globální souvislosti a o podmínkách výroby nebo pěstování ve světě chtějí informovat ve svém okolí,“ uvedl autor fotografií Stanislav Komínek z nevládní organizace Fairtrade Česko a Slovensko, která akci koordinuje. Je důležité informovat o tom, že podmínky práce nejsou všude stejné, že příběh nejoblíbenější laskominy – čokolády má i své stinné stránky. A že navzdory rostoucí poptávce po kakau příjmy pěstitelů často nestačí jejich rodinám na živobytí.
I naši kvartáni se po prostudování získaných materiálů rozhodli podpořit jejich šíření mezi ostatní obyvatele Velkého Meziříčí. Připravili lípy před školou, nachystali plakáty k instalaci, snažili se výstavu různými způsoby propagovat. Teď už zbývá jen doufat, že podzimní dešťové přeháňky plakáty nerozmáčí dřív, než si je všichni stihnou přečíst.
Podrobné informace k letošní výstavě jsou průběžně aktualizovány na webových stránkách www.vystavanastromech.cz
Autor: Barbora Štindlová, převzato z GVM.cz
Publikoval: -kas-
Fotogalerie