Dnes je 24. září 2021, svátek má Jaromír, zítra Zlata.
  • Dóza středisko volného času dnes slavnostně na Komenského ulici otevřela nové prostory. Zároveň se konal den otevřených dveří.
  • Strážníci dohlížejí na bezpečnou cestu školáků k provizorní autobusové zastávce.
  • Probíhá bětonování dálší části mostu na Třebíčské.
  • Na obchvatu u Oslavice se stala další z nekonečné řady dopravních nehod. Podrobnosti včetně videa připravujeme...
  • Kašna na náměstí byla po sezóně vypuštěna a zastřešena.

Jihlavští studenti stávkovali za klima

ŽIVOTNÍ STYL - PŘÍRODA - 28. 10. 2019 - komentářů 0

Asi padesátka studentů a dalších podporovatelů se v pátek místo školy jala stávkovat. Uspořádali demonstraci, v jejímž průběhu na náměstí zazněli i proslovy. Celorepublikový motiv stávky byl požadavek zavření uhelné elektrárny Počerady, jihlavští organizátoři zdůrazňovali také problém emisí Kronospanu.


Celá akce začala ve dvanáct hodin na prostranství před Gymnáziem. Účelem stávky bylo upozornit politiky na to, že selhávají v řešení klimatické změny a měli by začít jednat. Účastníky skandovali hesla jako „Použij hlavu Jihlavo“, „Za klima, za budoucnost“ nebo „Ropa, uhlí, plyn – patří do dějin“ a vydali se na náměstí. Tam zaznělo pět proslovu a účastníci šli průvodem opět ke Gymnáziu.

 

V pátek se stávkovalo také zhruba v desítce dalších českých měst. Celostátní stávka byla totiž zaměřena na elektrárnu Počerady – největší uhelnou elektrárnu v ČR, které kromě mnoha jedovatých látek, produkuje také nejvíce emisí skleníkových plynů u nás. Aktuální vlastník elektrárny – ČEZ – ji místo uzavření plánuje prodat uhlobaronovi Tykačovi a jeho korporaci SEVEN, která by ji provozovala dalších 30 let. Studenti vyzvali vládu, aby dohlédla na to, že se elektrárna Počerady uzavře.

 

Problém uhlí byl tématizováno ve více proslovech. Podle Jana Poláška z hnutí Limity jsme my je spalování uhlí zodpovědné za polovinu všech emisí skleníkových plynů. „Čeští politici však tento problém neřeší, udělují výjimky uhelným elektrárnám a rozšiřují těžbu uhlí. Měli by zajistit spravedlivý přechod na obnovitelné zdroje“ říká.

 

Jeden z proslovů přednesl i Luboš Slovák za Mezinárodní festival dokumentárních filmů. Zdůrazňoval, že MFDF podniká mnoho opatření pro ekologický provoz, například vypustil z občerstvení maso nebo podporuje zahraniční hosty v tom, aby jezdili na festival vlakem místo letadla. Zároveň však MFDF čelí ze strany stávkujících ostré kritice, neboť jej sponzoruje Kronospan – patrně největší lokální zdroj emisí skleníkových plynů.

 

„Kronospan, kromě toho, že je největší producent rakovinotvorných látek v ČR, vypouští do ovzduší stovky tisíc tun oxidu uhličitého ročně, čímž výrazně přispívá ke změně klimatu. Abychom se vyhnuli nebezpečnému oteplení o více než 1.5 stupně Celsia, musí emise skleníkových plynů začít prudce klesat. Jihlavští politici by proto měli dohlédnout na to, aby se Kronospan co nejdříve uzavřel“ říká jeden z organizátorů stávky Áron Tkadleček.

 

Stávku organizovali současní a také bývali studenti Gymnázia. Kromě studentů se však ke stávce připojili i další místní lidé, vidět byli i maminky s kočárky.


Autor: Áron Tkadleček

Publikoval: -kas-

Čtěte také

27. 5. 2021 - Zimní počasí je konečně u konce, v Pavlově vypustili ježky a netopýry

Jarní počasí, které se podobalo spíše zimnímu, pozdrželo vypouštění netopýrů a ježků a ani květen návratu zvířat zpět do volné přírody nepřál. „Nakonec se akce podařila a ve třetím májovém týdnu jsme...

27. 4. 2021 - Vánoční jedličky zachraňují lesy na Vysočině

Brňané každoročně kupují před Vánoci stovky jedliček v květináčích, které slouží jako alternativa klasických řezaných stromků.

25. 1. 2021 - Tuhou zimu prožívají nejhůře dravci a sovy, kterým jde často o život

V lednu jsme se dočkali sněhu a několika mrazivých dní. Zatímco rodiče s dětmi oprášili brusle a sáňky a zimu si užívají, zvířata prožívají těžké období. Připravili jsme přehled jak a koho...

18. 6. 2021 - Co jste možná nevěděli o bouřkách

Víte, že se dá velmi snadno laicky odhadnout, jak daleko je od nás vzdálena bouřka?


Komentáře ke článku


Facebook Twitter INSTAGRAM Youtube
MASÁŽ - Martina Chytková, dipl.f.
Nejnovější Nejdiskutovanější Nejčtenější

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.

Prodávejte on-line na kvalitním a responzivním e-shopu.

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

VEZEKO: Hledáme zaměstnance...
TOPlist