SPORT SERVIS VM - Elektrokola Haibike
Dnes je 20. dubna 2021, svátek má Marcela, zítra Alexandra.
  • Pokud objevíte na náměstí za stěračem svého auta tento žlutý lísteček, vezměte si sebou na služebnu městské policie také peněženku.
  • Městská policie nezahálí a kontroluje dodržování nového dopravního značení. Od 17. 4. 2021 už ale nepočítejte s domluvou, ale spíše s pokutou.
  • Očkovací místo ve Velkém Meziříčí zatím v centrálním registračním systému chybí.
  • Barokní most v Náměšti nad Oslavou prochází rekonstrukcí. Po obnovené památce se budou moci lidé projít o Vánocích 2021.
  • U EXIT 162 u Velké Bíteše počítejte s omezením.

Řidiči se chovají na silnicích neukázněně

ZPRÁVY - KRIMI - 8. 4. 2020 - komentářů 0

Měření rychlosti na D1.
Měření rychlosti na D1.
foto: PČR

Překračování nejvyšší povolené rychlosti je na denním pořádku.


Policisté Krajského ředitelství policie kraje Vysočina se kromě každodenních kontrol dodržování všech opatření souvisejících s vyhlášeným nouzovým stavem zaměřují od poloviny minulého týdne také na stále častější kontroly řidičů a na jejich chování v silničním provozu.

 

I když vládními opatřeními omezený pohyb osob se projevuje v našem kraji ve snížení intenzity silničního provozu, silnice bez kolon lákají některé řidiče k příliš rychlé, agresivní a nebezpečné jízdě. Proto jsme do silničních kontrol zapojili všechna naše vozidla pro skrytý dohled, která jsou vybavena radarem. Policisté dohlížejí na kázeň řidičů nejen na dálnici D1, kde v některých úsecích znovu začala modernizace, ale také na silnicích nižších tříd na území celého kraje. Kontroly se soustředí zejména v místech, kde dochází k častým dopravním nehodám a kde příliš rychlá a bezohledná jízda ohrožuje ostatní účastníky silničního provozu.

 

„Lze říci, že se po vyhlášení nouzového stavu každodenní provoz na silnicích z hlediska jeho intenzity výrazně snížil. Je to patrné zejména v době ranních a odpoledních špiček, kdy je na všech komunikacích slabší provoz. Bohužel v silničním provozu dnešních dnů se stále častěji setkáváme s řidiči, kteří nouzového stavu zneužívají a často nerespektují základní ustanovení zákona o provozu na pozemních komunikacích. Proto na nadcházející prodloužený víkend připravujeme dopravně bezpečnostní opatření, v rámci něhož počítáme s nasazením vyššího počtu policistů,“ uvedl plk. Mgr. David Jirák, pověřený vedoucí odboru služby dopravní policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina.

 

Kromě překračování nejvyšší povolené rychlosti také stále častěji při kontrolách nebo šetření dopravních nehod zjišťujeme, že řidiči usedají za volant pod vlivem alkoholu a že naměřené hodnoty přesahují často dvě i tři promile alkoholu. Na dálnici D1, kde se znovu rozjela v některých úsecích modernizace, je vedený provoz v omezeném režimu 2 + 2 jízdní pruhy v jednom jízdním pásu. I když je v těchto úsecích rychlost omezena na 80 kilometrů v hodině a v levném jízdním pruhu je zakázána jízda nákladním vozidlům, policejní kontroly zjišťují denně desítky porušení.

 

Policejní hlídka před několika dny, v době platnosti nouzového stavu, měřila na dálnici v modernizovaném úseku v omezení na 88,5 kilometru ve směru jízdy na Prahu rychlost. Místem projelo osobní vozidlo tovární značky BMW 535 s českou registrační značkou a jeho řidič jel rychlostí 171 kilometrů v hodině, tedy nejvyšší povolenou „osmdesátku“ překročil o 91 kilometrů v hodině. Takový přestupek nelze projednat na místě, proto policisté přestupek zadokumentovali a předali do správního řízení příslušnému správními orgánu. Další řidič projížděl v úseku s dopravním omezením na 116. kilometru směrem na Prahu, kde je snížena rychlost na 80 km/h, rychlostí 120 km/h. I jeho přestupek policisté oznámili do správního řízení. V modernizovaných úsecích tito řidiči jedoucí tak vysokou rychlostí ohrožují nejen ostatní řidiče na dálnici, ale ohrožují také všechny stavební dělníky a pracovníky firem, které se na modernizaci podílejí.

 

Další vysoké překročení nejvyšší povolené rychlosti jsme zjistili v pondělí 6. dubna kolem půl jedné odpoledne Na 116,5 kilometru dálnice D1, kde je rychlost snížena na 80 km/h, dálniční policisté zaznamenali ve směru jízdy na Prahu průjezd osobního vozidla Škoda Fabia s českou registrační značkou, jehož rychlost výrazně přesahovala stanovenou osmdesátku. Osmadvacetiletý řidič místem projížděl rychlostí 136 km/h. Policisté vozidlo ke kontrole zastavili na 111. kilometru a s řidičem sepsali oznámení dopravního přestupku, který nebylo možné řešit na místě uložením pokuty. Přestupek v dopravě bude postoupen do správního řízení k příslušnému správnímu orgánu, který ve věci rozhodne.

 

Řidiči jezdí nepřiměřenou rychlostí i na ostatních silnicích celého kraje. Uplynulý víkend policisté zjistili několik desítek přestupků, které se týkaly překročení nejvyšší povolené rychlosti. Obcí Hubenov, kde je stanovená maximální povolená rychlost na 50 km/h, projížděl po silnici II/602 řidič osobního vozidla rychlostí 93 km/h. Na silnici I/38 v obci Radostín projížděl řidič osobního vozidla rychlostí 93 km/h. Všechny zjištěné přestupky, které nelze vyřešit na místě uložením pokuty v příkazním řízení, policisté zadokumentují a předají do správního řízení příslušnému správnímu orgánu obce s rozšířenou působností.

 

Policisté v žádném případě nebudou tolerovat nekázeň řidičů a všichni, kteří nehodlají dodržovat zásady bezpečné jízdy a budou porušovat ustanovení zákona o provozu na pozemních komunikacích, musí počítat s přísnými sankcemi v horních hranicích zákonem stanovených sazeb.


Autor: mjr. JUDr. Dana Čírtková

Publikoval: -kas-

Čtěte také

27. 8. 2020 - Policie hledá svědky nebezpečného předjíždění na dálnici D1 u Velkého Meziříčí

Policisté z dálničního oddělení Velký Beranov se obracejí na řidiče, kteří projížděli v úterý 25. srpna v odpoledních hodinách po dálnici D1 ve směru jízdy na Prahu a všimli si kolem půl...

17. 12. 2020 - Vloupání do domu ve Velké Bíteši

Velkomeziříčští policisté prověřují případ vloupání do rodinného domu, ke kterému došlo v době od půl čtvrté odpoledne do osmé hodiny večer pondělí 14. prosince na ulici Hybešova ve Velké Bíteši.

12. 4. 2021 - Muž na kole havaroval

Žďárští dopravní policisté prošetřují případ nehody cyklisty, ke které došlo v neděli 11. dubna kolem půl osmé večer ve Velké Bíteši.

10. 9. 2020 - Krádež zahradní techniky

Velkomeziříčští policisté prošetřují případ krádeže zahradní techniky, ke kterému došlo v obci Uhřímov.


Komentáře ke článku


Facebook Twitter INSTAGRAM Youtube
WIEGEL Velké Meziříčí hledá kolegu/kolegyni
Nejnovější Nejdiskutovanější Nejčtenější

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.

Prodávejte on-line na kvalitním a responzivním e-shopu.

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

Draka Kabely, s.r.o. přijme nové zaměstnance
TOPlist