SPORT SERVIS VM - Profesionální SKI & SNB servis ve Velkém Meziříčí
Dnes je 27. listopadu 2020, svátek má Xenie, zítra René.
  • Nová lampa veřejného osvětlení již svítí.
  • Vánoční strom před radnicí je nazdoben.
  • Probíhá úklid listí v Čechákách.
  • Sloup na náměstí trochu povyrostl.
  • Také v Mostištích zářil kostel v červeném.

O víkendu zmizely tři mosty přes D1, jeden montovaný se naopak objevil

ZPRÁVY - Z OKOLÍ - 21. 4. 2020 - komentářů 0

Demolice mostů přes dálnici.
Demolice mostů přes dálnici.
foto: Nová D1
Dálnice D1 už zažila leccos. Víkendová uzavírka mezi exity 168 Devět křížů a 178 Ostrovačice v noci z 18. na 19. dubna však přesto přinesla operaci, jakou ani nejdůležitější silnice v zemi nepamatuje.


Stavbaři Metrostavu během čtrnácti hodin snesli tři mosty a k tomu vybudovali provizorní nadjezd spojující obce Domašov a Javůrek. Dle informací investora Ředitelství silnic a dálnic ČR jde o rekordní objem stavebních prací v průběhu jedné uzavírky.

 

„Odpoledne jsme odmontovali zábradlí na nadjezdech, navezli jsme pod ně zeminu a recyklát jako podklad pro demolici. Dále jsme zahájili přípravné práce pro výsuv provizorního mostu. V 19:00 jsme uzavřeli dálnici v obou směrech, demontovali jsme svodidla a rozhrnuli jsme podkladový polštář pro umístění demolovaných nadjezdů. Následovalo samotné snesení mostních konstrukcí a demolice. Potom jsme vyčistili jízdní pásy a zpětně namontovali svodidla, aby Policie ČR mohla co nejdříve dát pokyn pro obnovení provozu. Souběžně jsme vysunuli provizorní most a demontovali střední provizorní stojku. Tato klíčová fáze výstavby pro nás byla velmi náročná na koordinaci prací, na druhou stranu řidiči určitě ocenili, že se to všechno odehrálo během jediné uzavírky,“ říká Jiří Zapadlo, vedoucí projektu z Metrostavu.

 

Modernizace úseku 23 začala v březnu jako poslední z letos probíhajících staveb na D1, kterých je celkově sedm. Kromě snesení nadjezdů probíhají v dubnu přípravné práce a provizorní rozšíření vozovky. Na začátku května bude následovat demolice zbývajících dvou nadjezdů a následně začne modernizace středního dělicího pásu.

 

Úsek 23 dálnice D1 mezi Devíti kříži a Ostrovačicemi měří 10,3 km a patří k těm nejvíce poškozeným. Vždyť původní cementobetonový kryt letos slaví už 50. narozeniny! Cílem projektu je rozšířit stávající komunikaci a kompletně rekonstruovat její povrch, dálniční most, nadjezdy a další objekty. Součástí stavby je také vybudování dvou zcela nových nadchodů pro zvěř. Veškeré nové mostní konstrukce jsou přitom dimenzovány tak, aby umožnily případné rozšíření dálnice o další jízdní pruh v každém směru. Zakázku za více než 1,7 miliard korun realizuje společnost Metrostav.

 

Po dvou hodinách, kdy těžké stroje za vydatného rámusu a v oblacích prachu „ohlodávaly“ mostní konstrukci, se přidalo silné skřípání a praskání. Ale přestože se zdálo, že dálniční nadjezd musí jít každou chvíli k zemi, dával si na čas. Až zhruba ve čtvrt na jedenáct večer se ve své polovině zlomil a s rachotem se zřítil na vozovku.

Podobná scéna byla v sobotním večeru k vidění hned na třech místech desetikilometrového úseku dálnice D1 mezi Devíti kříži a Ostrovačicemi na Brněnsku. Obvyklý proud aut zde nahradily bagry a obří hydraulické nůžky, které se v 19 hodin zakously do tří mostů, jež měly během jediné noci zmizet.

 

Podle Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), které je investorem akce, tak masivní operaci během jediné uzavírky dosud nejdůležitější česká dálnice nezažila.

 

V sobotu přes den jí předcházely přípravné práce. „Odpoledne jsme odmontovali zábradlí na nadjezdech, navezli jsme pod ně zeminu a recyklát jako podklad pro demolici,“ popsal Jiří Zapadlo, vedoucí projektu z firmy Metrostav.

 

Následoval samotný proces bourání. „Nůžky a kladiva v lokálních místech rozdrcují betonovou konstrukci. Tím oslabujeme nosnost mostu, až dojde ke kritickému momentu, kdy most spadne,“ přiblížil Zapadlo. Stavbaři podle něj nikdy nevědí, kdy přesně kritický moment nastane a konstrukce částečně rozebraného mostu se zřítí. „Tyto nadjezdy jsou staré padesát let a chybí k nim kompletní dokumentace,“ podotkl mluvčí ŘSD Jan Rýdl.

 

Celonoční akce vyžadovala měsíční přípravy. Na místě pracovalo patnáct bagrů a stovka lidí. Součástí čtrnáctihodinových prací byla také montáž provizorního nadjezdu spojujícího obce Domašov a Javůrek. „Náhradní most bude sloužit do doby, než tady bude postavena nová mostní konstrukce,“ sdělil Rýdl s tím, že i přes aktuální koronavirovou pandemii Metrostav pracuje dle harmonogramu. „Modernizace D1 je priorita, i díky tomu se podařilo zajistit potřebné kapacity,“ dodal.

 

 

Po rozebrání nadjezdů stavbaři odklidili suť. „Vyčistili jsme jízdní pásy a zpětně namontovali svodidla, aby policisté mohli co nejdříve dát pokyn pro obnovení provozu,“ vylíčil Zapadlo. Demolice proběhla bez komplikací, a auta se tak mohla na zavřený úsek dálnice vrátit podle plánu v neděli v 9 hodin ráno.


Víkendová noční akce byla součástí celkové modernizace D1 mezi exitem 168 Devět křížů a exitem 178 Ostrovačice. „Nadjezdy jsou za hranicí životnosti,“ vysvětlil Zapadlo, proč se musí zbourat. Dalším důvodem je modernizace a rozšiřování dálnice. „Nová D1, kterou stavíme, je širší o 75 centimetrů na každé polovině a pod původní mostní konstrukce by se nevešla. Současné používané technologie mají technickou životnost při plném servisu až sto let,“ oznámil Rýdl.


Autor: tiskové zprávy společnosti Metrostav a.s.

Publikoval: -kas-

Fotogalerie

d1-6.jpg  d1-7.jpg  

Čtěte také

9. 4. 2020 - Od středy 8. dubna začíná v novoměstské nemocnici fungovat odběrový stan

Na Škaredou středu začne v novoměstské nemocnici fungovat odběrový stan. Jako v ostatních odběrových místech v Kraji Vysočina v něm budou vyšetřeni pouze indikovaní pacienti.

16. 7. 2020 - Kostel v Netíně má mít novou střechu do pouti

Již za měsíc 16. srpna se v Netíně uskuteční tradiční pouť. Do té doby má být hotova oprava střechy místního kostela Nanebevzetí Panny Marie.

24. 10. 2020 - Třebíč: Karlovo náměstí prochází rekonstrukcí

Téměř všechny větší města kolem Velkého Meziříčí již mají nový vzhled náměstí anebo na tom usilovně pracují, tak jak je tomu například také v nedaleké Třebíči, kde právě dochází k revitalizaci Karlova...

1. 10. 2020 - V rámci dokladu VDV mohou cestující nově přestoupit do MHD v Třebíči

V návaznosti na novelu vyhlášky o Přepravním řádu dochází na Vysočině od čtvrtka 1. října ke změně tarifu VDV a Smluvních přepravních podmínek VDV.


Komentáře ke článku


Facebook Twitter g+ Youtube
HKP METAL hledá zaměstnance
Nejnovější Nejdiskutovanější Nejčtenější

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.

Prodávejte on-line na kvalitním a responzivním e-shopu.

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

Lisovna plastů, spol. s r.o. hledá zaměstnance
TOPlist