SPORT SERVIS VM - Profesionální SKI & SNB servis ve Velkém Meziříčí
Dnes je 27. listopadu 2020, svátek má Xenie, zítra René.
  • Nová lampa veřejného osvětlení již svítí.
  • Vánoční strom před radnicí je nazdoben.
  • Probíhá úklid listí v Čechákách.
  • Sloup na náměstí trochu povyrostl.
  • Také v Mostištích zářil kostel v červeném.

Na silnicích Vysočiny se zvýšil počet tragických nehod

ZPRÁVY - KRIMI - 6. 5. 2020 - komentářů 0

Ilustrační foto.
Ilustrační foto.
foto: HZS Kraje Vysočina

Policisté vyjížděli za první čtyři měsíce letošního roku k 1 282 dopravním nehodám.


V průběhu prvních čtyř měsíců letošního roku šetřili policisté Krajského ředitelství policie kraje Vysočina v našem kraji celkem 1 282 dopravních nehod. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku se počet dopravních nehod mírně snížil, a to o osm procent. Loni jsme za stejné období šetřili o 106 dopravních nehod více.

 

Letošní dopravní nehody si vyžádaly již šestnáct obětí, když 14 účastníků zemřelo bezprostředně při dopravní nehodě a dva další lidí zemřeli na následky zranění ve zdravotnickém zařízení. Loni zemřelo za první čtyři měsíce roku 14 osob. Celkem 17 účastníků se při letošních nehodách těžce zranilo, což představuje ve srovnání se stejným obdobím loňského roku pokles o 19 procent. Dalších 294 účastníků utrpělo při letošních nehodách lehké zranění. Toto číslo je ve srovnání s počtem lehce zraněných za leden až duben roku 2019 o dvacet procent nižší. Hmotná škoda na havarovaných vozidlech a ostatním majetku se vyšplhala na částku převyšující 74 096 000 korun a ve srovnání se stejným obdobím roku 2019 je o šest procent nižší.

 

Ve 44 případech policisté při šetření nehody zjistili, že řidič před jízdou požil alkoholické nápoje nebo byl pod vlivem omamných a psychotropních látek. Počet podnapilých řidičů, kteří havarovali, se sice meziročně zvýšil, a to o deset procent. Policisté v letošním roce ale dokumentují i několik dopravních nehod, kdy řidiči, kteří s vozidlem havarovali, usedli za volant v silně podnapilém stavu, kdy výjimkou nebyly hodnoty přesahující tři promile alkoholu.

 

Ze statistiky dopravní nehodovosti vyplývá, že se v našem kraji v letošním roce zvýšil počet dopravních nehod s tragickými následky. V několika případech při šetření nehody vyšlo najevo, že řidič nebyl za jízdy připoután bezpečnostním pásem. Pokud by použil bezpečnostní pásy, nemusely by být následky nehody tak fatální.

 

Když se podíváme na příčiny dopravních nehod, tak jednoznačně vede nepřiměřená rychlost v kombinaci se způsobem jízdy – tyto dvě příčiny stojí za většinou letošních nehod – konkrétně byly příčinou 690 dopravních nehod). Alarmující může být skutečnost, že na třetím místě v pořadí příčin je nedání přednosti v jízdě, což představuje ignorování základních dopravních značek – dej přednost v jízdě nebo stůj, dej přednost v jízdě – celkem 67 dopravních nehod. Někteří také zbytečně riskují, což je patrné při předjíždění v zatáčkách, horizontech či zákazech předjíždění. Stejná bezohlednost u nich panuje, když se po předjetí zbrkle zařazují před předjížděné vozidlo, protože v protisměru se objevilo vozidlo, které tak svým riskantním manévrem bezprostředně ohrožují.

 

Celkem 496 nehod bylo nezaviněných ze strany řidiče. Ve většině případů (487 dopravních nehod) se jednalo o srážky vozidel s lesní zvěří. Tyto nehody tak dlouhodobě tvoří více než třetinový podíl na celkovém počtu dopravních nehod – za první čtyři měsíce se konkrétně jedná o více než 37 procent z celkového počtu nehod.

 

Za první čtyři měsíce letošního roku jsme vyšetřovali také nehody, na nichž mělo účast celkem 16 motocyklistů, ve 13 případech motocyklisté nehodu zavinili. Jeden motocyklista při nehodě zemřel, jeden se těžce zranil a zbývajících 14 motocyklistů utrpělo lehké zranění.

 

Za první čtyři měsíce letošního roku jsme vyšetřovali také nehody, na nichž mělo účast celkem 24 chodců, ve třech případech chodec nehodu zavinil. Čtyři chodci při dopravní nehodě zemřeli, tři se těžce zranili a zbývajících 17 chodců utrpělo při střetu s vozidlem lehké zranění. V dvou případech policisté při šetření nehody zjistili, že chodec byl v podnapilém stavu.

 

Od začátku roku do konce dubna vyjížděli policisté v našem kraji vyšetřovat nehody, na nichž mělo účast 20 cyklistů, když 15 cyklistů nehodu zavinilo. Pět cyklistů se při nehodě těžce zranilo, 13 dalších utrpělo lehké zranění a pouze dva cyklisté vyvázali z nehody bez zranění. Ve třech případech policisté zjistili, že cyklista byl v době nehody pod vlivem alkoholu.

 

Proto především dopravní policisté Krajského ředitelství policie kraje Vysočina věnují a v dalším období budou věnovat zvýšenou pozornost v rámci běžného výkonu služby i v rámci vyhlašovaných dopravně bezpečnostních akcích kontrolám řidičů, zda dodržují všechna ustanovení zákona o provozu na pozemních komunikacích a zdali nejsou pod vlivem alkoholu nebo jiných návykových látek. Policejní kontroly budou zaměřeny také na chování motocyklistů a cyklistů v silničním provozu.

 


Autor: mjr. JUDr. Dana Čírtková

Publikoval: -kas-

Čtěte také

19. 10. 2020 - Jízda bez řidičáku a pod vlivem drog

Velkomeziříčští policisté kontrolovali v sobotu 17. října krátce po půl desáté večer v katastru obce Osová Bítýška osobní vozidlo Škoda, jehož řidičem byl dvacetiletý muž.

3. 4. 2020 - Krádeže pohonných hmot

Policisté řeší krádeže pohonných hmot, ke kterým došlo na Žďársku.

1. 10. 2020 - Krádež fotopasti v lese u Rudy

Velkomeziříčští policisté prošetřují případ krádeže fotopasti, ke kterému došlo v době od 19. srpna do středy 30. září v katastru obce Ruda.

29. 5. 2020 - Zdrogovaný řidič se snažil ujet

V úterý 26. května jel před jedenáctou hodinou večer ve Velkém Meziříčí po silnici ulice Novosady řidič vozidla Audi. Automobil chtěla zastavit policejní hlídka, na výzvu ale řidič nereagoval a snažil se...


Komentáře ke článku


Facebook Twitter g+ Youtube
HKP METAL hledá zaměstnance
Nejnovější Nejdiskutovanější Nejčtenější

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.

Prodávejte on-line na kvalitním a responzivním e-shopu.

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

Lisovna plastů, spol. s r.o. hledá zaměstnance
TOPlist