SPORT SERVIS VM - Profesionální SKI & SNB servis ve Velkém Meziříčí
Dnes je 27. listopadu 2020, svátek má Xenie, zítra René.
  • Nová lampa veřejného osvětlení již svítí.
  • Vánoční strom před radnicí je nazdoben.
  • Probíhá úklid listí v Čechákách.
  • Sloup na náměstí trochu povyrostl.
  • Také v Mostištích zářil kostel v červeném.

Radost z Osvobození překryl temný stín velkomeziříčské tragédie

ZPRÁVY - VELMEZOVKY - 7. 5. 2020 - komentářů 0

Михаил Николаевич Михаилов ve VM květen 1945
Михаил Николаевич Михаилов ve VM květen 1945
foto: archiv
Фотография моего деда отца моего отца - Михаила Николаевича с однополчанами где то в Европе он справа

Konec druhé světové války pohledem místní kronikářky.


Po téměř šesti válečných letech se lidé nemohli dočkat svobody. Fronta se blížila. 5. května došlo v Praze k povstání. Ve Velkém Meziříčí bylo po dohodě s jihlavským Oberlandratem 6. května dovoleno vyvěsit státní vlajky. S místní německou posádkou bylo vyjednáno příměří. Obyvatelé byli plni euforie a vyšli do ulic. Na radnici se sešel Revoluční okresní národní výbor, který i přes varování hodlal na radnici zůstat přes noc. Večer město obsadily jednotky wehrmachtu pod vedením poručíka W. Ostendorfa. Vtrhli na radnici, kde zajali členy Revolučního okresního národního výboru i další přítomné občany. Následující den, 7. května, bylo vyhlášeno stanné právo. Na radnici probíhaly brutální výslechy a mučení zajatých osob, jedna z nich byla zastřelena. Odpoledne na břehu řeky Oslavy, dle dobových svědectví za krásného jarního počasí, popravili 41 mužů, na břehu Balinky dalších 14. Večer oběsili na pouliční lampě na náměstí Jindřicha Nováčka, představitele komunistického odboje.

 

Město sevřela hrůza. 8. května, při odjezdu německého vojska, byli zastřeleni v Hospodyňské škole ještě tři civilisté z osady Ovčírna u Oslavičky. Kolem 8. hodiny ráno 9. května vjela Dolní bránou do ulic města Rudá armáda. A opět se mísila radost s žalem: došlo totiž k další tragédii. Německý voják podle vystřelil rudou raketu jako signál pro ruské bombardéry a při následném náletu zahynulo dalších 37 nevinných obyvatel města, často celé rodiny v improvizovaných krytech. Pohřeb všech obětí se konal 13. května 1945 na novém hřbitově. Velkomeziříčská tragédie nesmí být zapomenuta. Je absurdní, že právě v době 75. výročí těchto událostí v souvislosti s pandemií koronaviru proběhne pietní akt bez účasti veřejnosti. Nezbývá, než si památku obětí a pozůstalých, kteří byli těmito krutými událostmi poznamenáni na celý život, připomenout s úctou a respektem alespoň takto. Okolnosti tragédie zřejmě nebudou nikdy plně objasněny, jsou přikryty temným stínem dodnes. Čest památce těch, kteří položili svoje životy. A respekt jejich navždy zarmouceným pozůstalým.

 

PharmDr. Helena Švecová, předsedkyně VGS

 

Dodatek: Pohnuté dny osvobození se mi nedávno připomněly z nečekané strany: z malé obce v Čechách mi napsal člověk, který se zajímá o vojenskou historii, a připojil dvě dobové fotografie. Obdržel je již před třemi lety od svého ruského známého s komentářem: „Můj dědeček Michajl Nikolajevič Michajlov se spolubojovníky někde v Evropě. On (první) zprava." Vnuk pana Michajlova si nikdy nevšiml, že v pravém dolním rohu fotografie se nachází charakteristická značka Ateliér R. Skopec Velké Meziříčí. Zato jeho český známý tuto důležitou drobnost zaregistroval a uvedené fotografie před několika týdny poslal k nám do Velkého Meziříčí, do místa jejich vzniku. Majitel ateliéru, kde fotografie v květnu 1945 vznikly, fotograf Rudolf Skopec, zemřel roku 1948. Jeho syn stejného jména šel v jeho stopách. Vyučil se v jeho ateliéru ve Velkém Meziříčí, stal se významným teoretikem fotografie, napsal ceněné knihy z historie fotografie, působil na uměleckých školách v Praze jako pedagog. Současným pokračovatelem rodinné tradice je jeho vnuk, Rudolf Skopec nejml. (nar. 1989), který žije v Praze, fotografuje, vystavuje a dokonce vyučuje na stejné škole jako dědeček. Nechť jsou tedy znovu objevené dávné fotografie, podle mých poznatků dosud nikdy nepublikované, součástí důstojné vzpomínky na pohnuté události ve Velkém Meziříčí v květnu 1945, které poznamenaly život města i širokého okolí.


Autor: s laskavým dovolením PharmDr. Helena Švecová, předsedkyně VGS

Publikoval: -kas-

Čtěte také

11. 11. 2020 - Od pondělí 23. listopadu bude uzavřena ulice Zámecká z důvodu havárie kanalizace

Od pondělí 23. listopadu do neděle 29. listopadu bude uzavřena místní komunikace na ulici Zámecká z důvodu výkopových pracích při havárii kanalizace.

11. 6. 2020 - Informační centrum prodává nové jízdní řády

Informace o veškerých autobusových a vlakových spojích naleznete v Turistickém a informačním centru VM v budově přízemí radnice.

25. 9. 2020 - Za posledních 24 hodin na Žďársku přibylo rekordních 45 nakažených koronavirem

Epidemie covidu nabírá na obrátkách i vašem okresu Žďár nad Sázavou.

1. 5. 2020 - Oznámení Meziříčského fóra k výstavbě krytého bazénu

Meziříčské fórum oznamuje svým příznivcům a všem příznivcům výstavby krytého bazénu ...


Komentáře ke článku


Facebook Twitter g+ Youtube
HKP METAL hledá zaměstnance
Nejnovější Nejdiskutovanější Nejčtenější

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.

Prodávejte on-line na kvalitním a responzivním e-shopu.

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

Lisovna plastů, spol. s r.o. hledá zaměstnance
TOPlist