Dnes je 1. října 2020, svátek má Igor, zítra Olívie / Oliver.
  • Mezi obcemi Oslavice a Oslavička se v úseku Oslavice - odbočka na Baliny jezdí na semafor.
  • Rozhledna zčervenala a kolem ní byla k vidění světelná show, šlo o symbolické připojení k globálnímu hnutí za kulturu.
  • Větrné podzimní počasí láká k individuálnímu pouštění draků na Fajťáku.
  • Proběhlo frézování asfaltu na silnici do Mostišť.
  • Dnes je květinový den Ligy proti rakovině. Za 20 korun si můžete koupit měsíček.

Za kaprem na Vysočinu

ZPRÁVY - VELMEZOVKY - 24. 7. 2020 - komentářů 0

Za kapry na Vysočinu.
Za kapry na Vysočinu.
foto: archiv KrV


První rybníky se na území dnešního Kraje Vysočina objevily již ve středověku, zejména s rozvojem hornictví a okolo klášterů.


Vlivem konfigurace terénu zde nebyly žádné významnější vodní toky, rybníky proto vznikaly na drobných vodotečích vhodně zakomponované do vrchovinné krajiny. Rybníků, nádrží a dalších vodních ploch se v Kraji Vysočina nachází téměř 9 000. V rámci České republiky plocha rybníků dosahuje 41 000 hektarů. I když se to číslo může zdát vysoké, koncem 16. století to bylo asi 180 000 hektarů, tedy více než trojnásobek současného stavu. Údajně se tehdy během padesáti let postavilo 25 000 rybníků a právem tak mluvíme o zlatém věku rybníkářství.

 

Rybníky byly pokládány za velmi výnosné investice, a proto se v jejich budování angažovala nejen šlechta, ale i svobodná města a jednotliví měšťané. Namísto jednotlivých rybníků se v té době v našich zemích začaly stavět celé rybniční soustavy. Ty byly poměrně rozsáhlé, ale zároveň i územně izolované. Nejvýznamnější takovéto rybniční soustavy Českomoravské vrchoviny byly na Telčsku a v okolí Jihlavy, na Bohdalovsku, Křižanovsku či Žďársku. Žďársko je vůbec silně spojené s vodou. Je pramennou oblastí několika významných řek, jako jsou např. Sázava, Svratka či Oslava a jeho část je také chráněnou oblastí přirozené akumulace vod. Nachází se zde nejvíce rybníků Kraje Vysočina a zároveň také rybníky největší co do plochy. Třemi největšími jsou Velké Dářko s rozlohou 206 hektarů, Veselský rybník s 87 hektary a Matějovský s 69 hektary. Žďársko je neodmyslitelně spojeno nejen s rybníky, ale samozřejmě i s rybníkářstvím a to ponejvíc s kaprem. Toto spojení se datuje již více než pět století.

 

V současnosti se v rybnících na Žďársku můžeme obvykle setkat s kaprem obecným, resp. jeho plemeny Žďárský šupinatý, Žďárský lysý a jejich kříženci. Plemeno Žďárský kapr se chová převážně v rybnících na pramenech řek s čistou vodou, ve většině případů na území Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy. Chov tak probíhá za přísnějších podmínek, což zajišťuje kvalitní maso této ryby. Vlivem chladnějšího počasí Vysočiny a menší úživnosti zdejších rybníků dorůstá do tržní velikosti ve čtyřech letech, tedy o rok déle než v teplejších oblastech. Je vlastně ukazatelem zdravého ekosystému a udržitelného hospodaření s vodou. Žďárský kapr má pro svoji lepší propagaci zaregistrovánu ochrannou známku. Dohodu o spoluvlastnictví a podmínkách jejího užívání podepsalo město Žďár nad Sázavou, KINSKÝ Žďár, a. s., Lesní družstvo obcí Přibyslav. 

 

„Devět z deseti ryb vyprodukovaných v rybnících v Kraji Vysočina tvoří kapr. Kapr tedy neodmyslitelně patří do vod našich rybníků, ale zejména na náš stůl a to nejen o Vánocích. Jeho maso je velmi dobře stravitelné, má vysoký obsah bílkovin a minerálních látek a má nízký podíl tuku. Žďárský kapr je zajímavý svým genofondem a chutí, která je ovlivněná čistou vodou v čistém prostředí,“ uvádí radní Martin Hyský pro oblast lesního a vodního hospodářství, zemědělství a životní prostředí. 
Autor: Martin Drápela, odbor životního prostředí a zemědělství

Publikoval: -kas-

Čtěte také

13. 5. 2020 - Od pondělí se může bohoslužeb účastnit 100 osob

Farní oznámení o konání bohoslužeb.

8. 6. 2020 - Velká hala křižanovského nádraží šla k zemi

Plánovaná rekonstrukce nádraží v Křižanově postoupila do další fáze.

27. 4. 2020 - Čarodějnice na Fajťáku nebudou

Oblíbené pálení čarodějnice na Fajtově kopci se letos 30. dubna neuskuteční.

29. 9. 2020 - Bezpečnostní rada obnovila činnost krizového štábu

V úterý 29. září se znovu sešli členové Bezpečnostní rady ORP Velké Meziříčí. Zástupci města a složek integrovaného záchranného systému projednali současnou situaci a připravenost na další vlnu epidemie COVID-19.


Komentáře ke článku


Facebook Twitter g+ Youtube
Nejnovější Nejdiskutovanější Nejčtenější

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.

Prodávejte on-line na kvalitním a responzivním e-shopu.

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

Lisovna plastů, spol. s r.o. hledá zaměstnance
TOPlist