Však jsou tito domácí mazlíčci právem považováni za součást našich rodin. Kořeny těchto příslušníků sahají mnoho tisíc let do minulosti, kdy bylo procesem domestikace objeveno citové pouto mezi člověkem a němou tváří. Právě tam se možná zrodilo rčení: pes = největší přítele člověka. Rčení se postupem času stalo heslem a posláním tzv. canisterapie, metody, která funguje na emoční a fyzické bázi vznikajícího kontaktu mezi léčeným člověkem a psem. A právě tu klienti domova hojně a rádi využívají.
Jak konkrétně canisterapie léčí? Plně vycvičený pes pod vedením svého pána v našem případě terapeuta- ovlivňuje léčeného pouze svojí blízkostí. Přítomnost němé tváře automaticky uvolňuje stres a napětí, účinky jsou pozorovatelné na jedincích s vysokým tlakem nebo pacientech trpících depresemi. Canisterapie viditelně zlepšuje motorické schopnosti. V tomto případě se jedná o podávání pamlsků, česání srsti a hraní si na přetahovanou s dalšími cvičícími pomůckami. Prokazatelně léčeného stimuluje a nabádá ho být aktivním.
Vztah člověka a zvířete se v našem domově podporuje plnými doušky. Návštěvníci mohou slyšet andulky na Pomněnce, nebo vidět morčata v přízemí. V rámci zahradnického kroužku se občas potkáváme i s koťátky, ale canisterapie je nedílnou součástí našeho domova od nepaměti. Domovní psí tým se skládá ze šesti chlupáčů od jorkšírského teriéra po leonbergera s doprovody celkem čtyř terapeutů, kteří jsou odbornými dozory při průběhu léčby. Díky rozmanitosti psích charakterů navštěvujících naše seniory využíváme canisterapii stále častěji. Každý psí návštěvník má jiné dovednosti a povahu, která z něj dělá další jedinečné stvoření, podobně jako u lidí, proto jsme rádi za početnější smečku.
A jaký je názor pracovnice vztahů k veřejnosti Veroniky Krátké?: „ Myslím, že canisterapie je výhodná pro obě strany. V celém domově bych nenašla obyvatele, který by se dobrovolně nerozdělil s pejskem o své piškoty.“
Autor: Veronika Krátká, pracovnice vztahů k veřejnosti
Publikoval: -kas-
Fotogalerie