BUILDINGcentrum-HSV, s.r.o.: Přijmeme kolegu na pozici KONSTRUKTÉR - PROJEKTANT
Dnes je 15. května 2021, svátek má Žofie, zítra Přemysl.
  • Středisko Chaloupek na statku v Balinách se dočkalo rozšíření.
  • Dnes rozhodně přes brod z Oslavice do Balinského údolí nepřejdete.
  • Příjezdová silnice do Svitu je opět posetá dírami.
  • Nafukovací vaky Jeřákova jezu byly kvůli zvýšenému průtoku vypuštěny.
  • Meziříčský vodopád u koupaliště.

„Dělali velké vlny“ a ohrožovali ostatní plavce

ZPRÁVY - KRIMI - 23. 8. 2020 - komentářů 0

POlicejní kontrola na Dalešické přehradě.
POlicejní kontrola na Dalešické přehradě.
foto: PČR

Policejní kontroly na Dalešické přehradě a v jejím okolí pokračují po celé léto.


Policisté z obvodního oddělení Hrotovice se dnes v rámci bezpečnostního opatření „Bezpečně na vodě“ zaměřili na kontrolu dodržování právních předpisů ze strany osob, které se pohybují na nejrůznějších plavidlech po hladině Dalešické přehrady. Kontroly se dotýkaly také chování rekreantů a dalších osob v bezprostřední  blízkosti vodní nádrže. Velké horko přilákalo k vodě i na vodu velké množství rekreantů. Policisté dnes zjistili jedenáct přestupků a všechny vyřešili uložením pokuty ve správním řízení.

 

Ve čtyřech případech policisté zjistili, že si rekreanti porušili zákaz vjezdu do lesa a s osobním vozidlem si přijeli až do bezprostřední blízkosti vodní plochy. Ve čtyřech případech porušení týkalo příliš vysoké rychlosti motorových člunů a skútrů. Vůdci těchto plavidel, která „dělala velká vlny“, jeli po hladině přehrady ve skluzu, což je zejména v blízkosti břehu zakázané. Tři další neměli u sebe při kontrole průkaz vůdce malého plavidla a potřebné doklady k plavidlu.

 

Pohyb na vodních plochách a vodních cestách má svá pravidla, proto letošní léto zaměřujeme svoji pozornost na dodržování ustanovení zákona o vnitrozemské plavbě. Z předchozích let máme totiž zkušenost, že uživatelé vodních ploch se neřídí plavebním značením, zvukovými nebo světelnými signály, nemají při sobě při plavbě na plavidle průkaz způsobilosti nebo osvědčení vůdce plavidla, případně provozují přístaviště nebo kotviště bez povolení plavebního úřadu.

 

Dnešní kontroly na Dalešické přehradě se zaměřila především na dodržování plavebního řádu, a to zejména ze strany vůdců malých plavidel a dalších osob, které se pohybují na člunech nebo skútrech po vodní hladině. Pravidelné kontrolní akce se realizují na přehradě zejména proto, že loni docházelo k nárůstu přestupkového jednání na vodních cestách, především v rekreační sezóně, která je nyní v plném proudu. Hrotovičtí policisté se v rámci dnešní akce zaměřili kromě kontroly pohybu plavidel po vodní hladině také na kontrolu dodržování dalších právních norem, které souvisejí s užíváním lesních pozemků a všech ostatních rekreačních ploch kolem přehrady. Patří mezi ně například zákaz rozdělávání ohňů ve volné přírodě, zákaz stanování mimo vyhrazené stanové plochy. Kontroly se dotýkaly i  parkování vozidel v blízkosti hráze a porušování dalších zákazů v blízkosti vodních toků. Zejména zákaz rozdělávání ohňů je za současných klimatických podmínek velice aktuální. Při dnešních kontrolách prováděli u vůdců plavidel namátkově orientační dechové zkoušky, všechny měly negativní výsledek. Policisté v rámci akce  tentokrát nezjistili žádná protiprávní jednání.

 

Pravidla plavby pro majitele soukromých plavidel jsou striktně vymezena právními předpisy. Plavební provoz upravuje vyhláška o pravidlech plavebního provozu, ve které jsou upraveny nejvyšší povolené rychlosti. Na Dalešické přehradě je vymezený prostor pro koupání a pohyb plavců ve vodě. S ohledem na ochranu plavců a břehů je povolena rychlost na rozlehlých vodních plochách do vzdálenosti 50 metrů od břehu nebo od vyznačených prostor pro koupání maximálně 10 kilometrů v hodině. Na ostatních vodních cestách do vzdálenosti 25 metrů. Pro většinu plavidel to prakticky znamená plutí ve výtlačném režimu a zákaz jízdy ve „skluzu“.

 

Většinu zjištěných přestupků, kterých se dopustí vůdci plavidel, policisté vyřeší na místě v příkazním řízení uložením pokuty. Pokud by se přestupek oznamoval Státní plavební správě, tak by za takové jednání hrozila v rámci správního řízení pokuta až do výše sto tisíc korun v případě fyzické osoby, v případě právnické osoby je pokuta za zjištěný přestupek ještě několikanásobně vyšší. Při opakovaném porušení předpisů hrozí provinilci i odebrání příslušného oprávnění vůdce plavidla.

 

Na Dalešické přehradě budou policejní kontroly pokračovat až do konce léta, protože z hlediska počtu rekreantů se jedná o velice významnou rekreační oblast.

 


Autor: mjr. JUDr. Dana Čírtková tisková mluvčí

Publikoval: -kas-

Čtěte také

11. 11. 2020 - Zaplacené zboží kupující neobdržel

Policisté z obvodního oddělení ve Velkém Meziříčí prošetřují případ internetového podvodu.

15. 9. 2020 - Krádež pily a křovinořezu

Policisté z Velkého Meziříčí prověřují případ krádeže pily a křovinořezu, ke kterému došlo v neděli 13. září mezi desátou a dvanáctou hodinou dopoledne.

18. 2. 2021 - Řidič pod vlivem alkoholu u Radostína

Velkomeziříčští policisté zastavili ve středu 17. února kolem jedné hodiny odpoledne vozidlo, jehož jednašedesátiletý řidič byl pod vlivem alkoholu.

4. 10. 2020 - Motocyklista byl opilý a havaroval

V pátek 2. října ve 21:30 hodin přijali policisté na integrovaném operačním středisku Krajského ředitelství policie kraje Vysočina oznámení o dopravní nehodě, ke které došlo na Žďársku.


Komentáře ke článku


Facebook Twitter INSTAGRAM Youtube
Mateřská škola Měřín hledá ředitelku/ředitele
Nejnovější Nejdiskutovanější Nejčtenější

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.

Prodávejte on-line na kvalitním a responzivním e-shopu.

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

Draka Kabely, s.r.o. přijme nové zaměstnance
TOPlist