Dnes je 1. října 2020, svátek má Igor, zítra Olívie / Oliver.
  • Mezi obcemi Oslavice a Oslavička se v úseku Oslavice - odbočka na Baliny jezdí na semafor.
  • Rozhledna zčervenala a kolem ní byla k vidění světelná show, šlo o symbolické připojení k globálnímu hnutí za kulturu.
  • Větrné podzimní počasí láká k individuálnímu pouštění draků na Fajťáku.
  • Proběhlo frézování asfaltu na silnici do Mostišť.
  • Dnes je květinový den Ligy proti rakovině. Za 20 korun si můžete koupit měsíček.

Zastupitelé kraje Vysočina nenašli odvahu zastat se občanů

ZPRÁVY - Z KRAJE - 9. 9. 2020 - komentářů 0

Usnesení, kterým by zastupitelé Kraje Vysočina vyjádřili své jasné NE k umístění hlubinného úložiště jaderného odpadu na Vysočině, dnes na jednání zastupitelstva nebylo schváleno.


Usnesení pro zastupitele připravil Vít Kaňkovský z KDU-ČSL a na jednání zastupitelstva jej písemně podal předseda lidoveckých zastupitelů Jaromír Kalina. Lidovci zastupitelům navrhli, aby odmítli umístění trvalého úložiště na Vysočině/stejně to udělal již i Plzeňský a Jihočeský kraj/ a vyzvali vládu k přípravě zákona, který by dal obcím a krajům rovnocenné pravomoci v rozhodovacím procesu, zda a případně kde úložiště budovat. Dalším důležitým bodem byl požadavek, aby vláda změnila koncepci nakládání s jaderným odpadem a hledala po vzoru jiných států alternativní možnosti s cílem využít ještě zbytkovou aktivitu v tzv. vyhořelém palivu.

 

Vít Kaňkovský k tomu řekl: „V situaci, kdy naši energetiku budoucnosti chceme dál stavět minimálně zčásti na jaderné energii, bychom byli sami proti sobě, kdybychom už nyní bezmyšlenkovitě a unáhleně rozhodli, že surovinu, která ještě může být v budoucnu využita, zakopeme natrvalo 500 m hluboko“. Samotnému jednání krajského zastupitelstva předcházela řada jednání se zástupci obou zamýšlených lokalit – Hrádek na Jihlavsku a Horka na rozhraní Žďárska a Třebíčska. Tito již řadu let vyjadřují zásadní nesouhlas s umístěním trvalého úložiště z řady důvodů, v případě Hrádku jde hlavně o ochranu vodních zdrojů, které jsou zásadní pro desetitisíce obyvatel Jihlavska a Pelhřimovska. A lokalita Horky zase leží ve velmi hustě osídlené oblasti, kde je umístění z hlediska zásahu do života okolních obcí naprosto nevhodné. Poslední kapkou k tlaku na krajské zastupitele i vládu byl návrh expertů, aby původně zamýšlených 9 lokalit bylo zúženo na 4, přičemž dvě z již zmíněných zůstaly na Vysočině. Vít Kaňkovský k tomu řekl:“ Vysočina je nyní bičována dopady kůrovcové kalamity, další nevhodné zásahy do naší přírody považuji nejen já za opravdu macešské“. A za starosty z postižených obcí k tomu dodává Pavel Janoušek – starosta Oslavice, nacházející se v blízkosti lokality Horka: „Nemohl bych se podívat svým občanům do očí, kdybych společně s dalšími starosty z našeho okolí proti nespravedlivému přístupu státu k tomuto citlivému tématu nebojoval.“

 

Situace je o to absurdnější, že rada kraje doporučila zastupitelstvu, aby navržené usnesení o odmítnutí hlubinné úložiště na Vysočině schválilo. K velkému údivu přítomných starostů z obou dotčených lokalit, občanů i novinářů však v samotném hlasování návrh podpořili pouze všichni lidovci a 2 zastupitelé z ODS. Více než 20 zastupitelů, zejména z vládnoucí koalice ČSSD, ANO, ODS a Starostové pro občany/STAN/ nenašlo odvahu vyjádřit svůj názor a své hlasovací zařízení nepoužili, aby občanům neodkryli svůj postoj. „Je smutné, když zastupitelé nenajdou odvahu zastat se několika desítek tisíc občanů, kteří jsou dotčeni plány na umístění hlubinného úložiště v jedné z lokalit na Vysočině. A bohužel ze strany členů vládnoucí koalice to je nejen určitá zbabělost, ale i notná dávka pokrytectví – v radě kraje návrh schválit a pak jej potopit“, říká Vít Kaňkovský. A závěrem dodává: „Mrzí mě, že někteří političtí soupeři se uchylují k nefér taktice, kdy tvrdí, že lidovci bojem proti hlubinnému úložišti torpédují dostavbu nového bloku v Dukovanech. Není to pravda, KDU-ČSL podporovala a nadále podporuje dostavbu v Dukovanech, často více než ostatní! V tuto chvíli neexistuje žádná právní norma, která by podmiňovala dostavbu v Dukovanech rozhodnutím o hlubinném úložišti, to je nefér argumentace, která je do nebe volajícím nesmyslem.“ Vít Kaňkovský je připraven během podzimu znovu v této problematice interpelovat ve Sněmovně vládu.


Autor: Josef Herbrych​, KDU-ČSL

Publikoval: -kas-

Čtěte také

6. 5. 2020 - Dneškem končí na Vysočině mimořádné období sucha

Dnem 5. května 2020 končí období déle trvajícího nadměrného sucha, které vyhlásil hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek 6. dubna 2020.

22. 6. 2020 - Do krajských expozic celé prázdniny za dvacku

Rada Kraje Vysočina dnes schválila plošnou úpravu vstupného do všech svých stálých expozic a na výstavy ve svých sbírkotvorných organizacích.

11. 8. 2020 - Kraj Vysočina zadal vypracování projektové dokumentace JV obchvatu Velkého Meziříčí

Minulé pondělí 3. srpna zadal Kraj Vysočina veřejnou zakázku na vypracování projektové dokumentace jihovýchodního obchvatu Velkého Meziříčí.

21. 4. 2020 - Chytrá karanténa bude na Vysočině spuštěna ve čtvrtek 23. dubna

Hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek dnes potvrdil, že projekt Chytrá karanténa se v Kraji Vysočina rozběhne ve čtvrtek 23. dubna 2020.


Komentáře ke článku


Facebook Twitter g+ Youtube
Nejnovější Nejdiskutovanější Nejčtenější

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.

Prodávejte on-line na kvalitním a responzivním e-shopu.

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

Lisovna plastů, spol. s r.o. hledá zaměstnance
TOPlist