Dnes je 24. září 2021, svátek má Jaromír, zítra Zlata.
  • Dóza středisko volného času dnes slavnostně na Komenského ulici otevřela nové prostory. Zároveň se konal den otevřených dveří.
  • Strážníci dohlížejí na bezpečnou cestu školáků k provizorní autobusové zastávce.
  • Probíhá bětonování dálší části mostu na Třebíčské.
  • Na obchvatu u Oslavice se stala další z nekonečné řady dopravních nehod. Podrobnosti včetně videa připravujeme...
  • Kašna na náměstí byla po sezóně vypuštěna a zastřešena.

Na Zelené Hoře ve Žďáře probíhá rozsáhlá rekonstrukce

ZPRÁVY - Z OKOLÍ - 24. 11. 2020 - komentářů 0

Aktuální stav 22.11.2020
Aktuální stav 22.11.2020
foto: -kaš-
Vzhledem k probíhajícím opravám areálu poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, musí návštěvníci dbát zvýšené opatrnosti! Pohyb je povolen výhradně v ambitu, nikoliv na staveništi.


Římskokatolická farnost ve Žďáru nad Sázavou 2 vstupuje do nové investiční sezóny s dalšími plány v obnově baziliky Nanebevzetí Panny Marie a sv. Mikuláše a s očekáváním zahájení dlouhodobé obnovy poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře. 

 

V bazilice v letošním roce dojde k pokračování v restaurátorské obnově varhan, jejíž součástí bude obnova vzduchové varhanní soustavy, realizovaná předním českým varhanářem MgA. Daliborem Michkem. Na investici v předpokládané výši  950.000,- Kč  se kromě farnosti finančně podílejí i Město Žďár nad Sázavou a Kraj Vysočina. 

 

K nejvýznamnější investici v novodobé historii farnosti patří obnova poutního kostela sv. Jana Nepomuckého. Farnost pro tento záměr získala z Integrovaného regionálního operačního programu dotaci ve výši 42 745 380 Kč. V rámci realizace projektu Obnova poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou  dojde v období let 2017 – 2020 k celkové obnově interiéru i exteriéru kostela a jeho nejbližšího okolí. Cílem projektu je zachránit kulturního dědictví, které unikátní barokní stavba představuje. Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře patří do závěru Santiniho tvorby a je jedním z jeho vrcholných děl, které lze považovat za nejvšestrannější a nejzralejší autorův počin. Výsledkem projektu bude plnohodnotná obnova původního stavebně technického stavu i architektonické podoby stavby.

 

Pro rok 2018 je plánováno zahájení prací na restaurování vnějších omítek, které bude spojeno i s restaurátorskou výměnou oken, viditelných v nejvyšší partii kostela. Zahájeny budou rovněž práce v interiéru, spočívající v restaurování omítek, doplnění původní povrchové plastické výzdoby a obnově mimořádně cenného mobiliáře kostela. V následujících letech je plánována kromě dokončení již zmíněných aktivit i restaurátorská rekonstrukce původního vzhledu podlahy kostela. Ukončení této fáze obnovy je plánováno na rok 2020, kdy bude po skončení hlavních stavebních prací upraven vnější komunikační systém a poutní louka uvnitř areálu.

 

Farnost v současné době připravuje podklady pro podání další žádosti v rámci vyhlášené výzvy Integrovaného regionálního programu pro plánovací období 2018 – 2022. V případě úspěchu bude obnova poutního areálu pokračovat restaurováním obvodového ambitu, jejíž součástí bude kromě samotné obnovy omítek i restaurátorská rekonstrukce povrchové štukové výzdoby klenby v interiéru a doplnění sochařské výzdoby. 

 

Prozatím ve stádiu úvah a odborných diskuzí je záměr farnosti na obnovu celkového vzhledu poutního areálu v podobě, ve které byl navržen a posléze i postaven. Tyto úvahy jsou vedeny směrem k objemové rekonstrukci původní střechy ambitu, doplněné o stély nad pěticí obvodových kaplí.

 

Farnost ve svých plánech pamatuje i na zlepšení komfortu při odbavení stále vrůstajícího počtu návštěvníků. Připravena je studie objektu návštěvnického zázemí, jejímž autorem je architekt Martin Laštovička. Studie byla pro své originální architektonické řešení, citlivě reagující na problémy s dopravní obslužností památky a s jejím sociálním zázemím kladně přijata zástupci památkové péče. Realizace tohoto záměru je však v současné době, s ohledem na výše uvedený výčet investičních aktivit, limitována finančními možnostmi farnosti.

 

zdroj: zelena-hora.cz

 

Více zde:

www.idnes.cz/jihlava/zpravy/vysocina-zdar-nad-sazavou-zelena-hora-pamatka-unesco-hrbitov-rekonstrukce-terenni-upravy.A201121_582226_jihlava-zpravy_epsal

 

 


Autor: připravila redakce NovinyVM.cz

Publikoval: -kas-

Fotogalerie

127067598-463849455015831-324468214599780157-o.jpg  127084950-463850298349080-4914773953138172575-o.jpg  

Čtěte také

31. 5. 2021 - Tasovská noc kostelů nechala nahlédnout do zdejší bohaté historie

V pátek 28. května proběhla trochu netradiční Noc kostelů. V Tasově nechala nahlédnout do historie.

17. 8. 2021 - Loupežné přepadení policisté objasnili

Policisté jihlavského územního odboru dopadli rychle mladíky, kteří v Jihlavě přepadli tři mladé muže. Všichni napadení utrpěli vážnější zranění a skončili v nemocnici. Dva podezřelé vypátrali policisté krátce po činu, ani třetí...

6. 8. 2021 - Na opravovaném úseku D1 Měřín - Velký Beranov už instalují protihlukovou stěnu

Oprava posledního dálničního úseku na Vysočině se blíží ke konci.

7. 6. 2021 - Z Měřína se do Blízkova nedostanete

Od 1. června do 14. července trvá uzavírka silnice III/35433 mezi Měřínem a Blízkovem.


Komentáře ke článku


Facebook Twitter INSTAGRAM Youtube
Nejnovější Nejdiskutovanější Nejčtenější

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.

Prodávejte on-line na kvalitním a responzivním e-shopu.

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

Farma Tasov hledá zaměstnance
TOPlist