Dnes je 22. září 2021, svátek má Darina, zítra Berta.
  • Kdo jede ráno po obchvatu od Třebíče si při vypnutých semaforech počká.
  • Česká televize dnes natáčí rozhovor se starostou města na téma NÁMĚSTÍ. Reportáž by se měla vysílat dnes Událostech v regionech v 18 hodin.
  • Na náměstí probíhá promo akce k nové prodejně O2 ve Velkém Meziříčí. Ve stánku dostanete kávu zdrama a můžete si zatočit kolem štěstí a vyhrát jednu z okomžitých cen (klíčenka, mikina, čepice atd) navíc bude ve slosování o tablet.
  • Na sražené ceduli u radnice se objevil kužel.
  • Semafory na křižovatce u náměsí jsou stále vypnuté.

Konec roku je se všemi ohňostroji a petardami pro zvířata jedno z nejnáročnějších období

ŽIVOTNÍ STYL - PŘÍRODA - 21. 12. 2020 - komentářů 0

Zatímco Vánoce by měly být svátky klidu a souznění, naopak silvestrovské oslavy bývají bujaré a často neodmyslitelně spjaté s velkými ohňostroji, hlasitými petardami a světelnými záblesky. Lidé se baví, ale zvířata často trpí. Veterinářka Alexandra Karafiátová, která pomáhá zvířatům v Záchranné stanici Pavlov, radí, jak se zachovat, abychom oslavy konce roku našim psům a kočkám, ale i divokým zvířatům ulehčili.


Co dělat, abychom našim čtyřnohým miláčkům hlasité oslavy konce roku usnadnili?

Vůbec nejlepší by bylo odjet mimo civilizaci a minimalizovat tak možnost, že nějaké dělobuchy vůbec uslyšíte. Málokdo má ale takovou možnost. Proto je důležité, aby majitel psa nebo kočky zachoval klid a tvářil se, že se nic neděje. Pokud bude i on nervózně pobíhat po bytě od okna k oknu, zvíře se dostane do stresu stejně jako jeho majitel. Je dobré vypozorovat, co vašeho zvířecího přítele uklidňuje, zda se chce přitulit, být vám na blízku nebo naopak se raději někde schová, a takovou možnost mu dopřát. Pamatuji si případ, kdy majitelka balila pejska pevně do šálu, cítil pevné sevření a byl klidnější.

Pokud máte pejska na dvoře nebo kočky, které se přijdou domů jen nažrat, v takovém případě bych volila opatření a raději je na Silvestra zamkla někde uvnitř. Mohou se snadno vyděsit, skočit pod kola auta nebo se venku na delší čas ztratit. I takové případy jsme v praxi řešili.

 

Dnes už existují medikamenty, které zvíře uklidní. Doporučujete jejich aplikaci a kde je majitelé psů a koček koupí?

V minulosti byly možnosti velmi omezené a medikamenty zvíře spíše paralyzovaly, takže pes vypadal navenek klidný, protože nemohl reagovat, ale stres prožíval stejně. I v tomto ohledu se však trh vyvíjí a dnes už jsou k dostání tzv. anxiolytika, která potlačují strach. Pokud nechcete zvířeti podávat léky, můžete využít přírodní preparáty na bázi bylinek, využít vůně, feromony, olejíčky, difuzér do zásuvky nebo třeba výtažek z kozlíku lékařského podávaný v pipetě. To vše by mělo mít uklidňující účinky, je však třeba vyzkoušet, na každého psa nebo kočku může působit jinak intenzivně.

Přírodní přípravky koupíte ve specializovaných obchodech, e-shopech, zverimexech. Anxiolytika pořídíte u vašeho veterináře, se kterým se také můžete poradit, jaká možnost bude nejvhodnější. Každopádně radím, ať nenecháváte jeho návštěvu na dny mezi svátky nebo až na 31. prosince, v ordinacích bývá v těchto dnech rušno.

 

Existuje možnost, jak pejska nebo kočičku zbavit strachu z výbuchů a světelných záblesků ohňostroje?

V těch nejtěžších případech se opravdu doporučuje pracovat se zvířetem na zvládnutí strachu v průběhu celého roku. Někteří trenéři, psí nebo kočičí psychologové se právě na tento přístup specializují. Používají zvukové nahrávky tak, aby zvíře postupně na zvuky přivykalo a nebylo z nich vystresované. Pokud zvládne určitou hladinu, intenzita zvuku se postupně zvyšuje a za pomoci odměn a pozitivní motivace se dokáže docílit toho, že zvíře už nebude reagovat bojácně ani na hlasitý výbuch petardy nebo ohňostroje. Majitelé zvířecích kamarádů však musí být trpěliví, je to běh na dlouhou trať.

 

V posledních letech se stále více měst nejen na Vysočině přiklání k omezení nebo i úplnému zákazu ohňostrojů a dělobuchů. Z pozice veterinářky souhlasíte s tímto trendem? Jak ho vnímáte?

Zcela jistě souhlasím, věřím, že omezování smysl má. Domácí mazlíčky máme u sebe, a tak si uvědomujeme, že trpí. Ve stresu a možná i v ohrožení života jsou však všichni živočichové v přírodě – ptáci i savci, kteří se stále více přibližují k lidským sídlům. Divočina jako taková už totiž neexistuje. Měli bychom si uvědomit, že žijeme v 21. století. Nemělo by jít jen o potěšení a zábavu, ale také bychom si měli uvědomovat následky, které naše chování přináší, a být zodpovědní.

Pracovníci Záchranné stanice Pavlov řeší po Silvestru jednotky případů. Většinou jde o poraněné ptáky s otřesem mozku nebo naraženým či zlomeným křídlem. Pokud po novoročních oslavách objevíte zraněné zvíře, zavolejte do stanice, kde vám poradí, jak se o živočicha postarat, nebo si ho převezmou do péče.


Autor: Stanice Pavlov o. p. s.

Publikoval: -kas-

Čtěte také

27. 5. 2021 - Zimní počasí je konečně u konce, v Pavlově vypustili ježky a netopýry

Jarní počasí, které se podobalo spíše zimnímu, pozdrželo vypouštění netopýrů a ježků a ani květen návratu zvířat zpět do volné přírody nepřál. „Nakonec se akce podařila a ve třetím májovém týdnu jsme...

8. 7. 2021 - Hnízdění čápů bílých sleduje již téměř tisíc lidí. Přidáte se k nim?

Na více než 500 čapích hnízdech v Česku registrují ornitologové malá čapí mláďata, na 269 hnízdech už jsou mláďata vzrostlá. To vše díky téměř tisícovce dobrovolníků, kteří se letos zapojili do sledování...

25. 3. 2021 - O víkendu přejdeme na letní čas

O hodinu kratší bude náš spánek od neděle 28. března, kdy přecházíme na letní čas.

4. 2. 2021 - Ptákem roku 2021 je v Česku káně lesní

Káně je naším nejhojnějším dravcem. Snad i kvůli tomu je veřejností přehlížená. Přitom jde o dokonale přizpůsobivý druh, který vyvinul skvělé strategie, jak přežívat a prosperovat v krajině pozměněné člověkem.


Komentáře ke článku


Facebook Twitter INSTAGRAM Youtube
Domácí hospic Vysočina hledá zaměstnance
Nejnovější Nejdiskutovanější Nejčtenější

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.

Prodávejte on-line na kvalitním a responzivním e-shopu.

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

Farma Tasov hledá zaměstnance
TOPlist