BUILDINGcentrum-HSV, s.r.o.: Přijmeme kolegu na pozici KONSTRUKTÉR - PROJEKTANT
Dnes je 15. května 2021, svátek má Žofie, zítra Přemysl.
  • Středisko Chaloupek na statku v Balinách se dočkalo rozšíření.
  • Dnes rozhodně přes brod z Oslavice do Balinského údolí nepřejdete.
  • Příjezdová silnice do Svitu je opět posetá dírami.
  • Nafukovací vaky Jeřákova jezu byly kvůli zvýšenému průtoku vypuštěny.
  • Meziříčský vodopád u koupaliště.

Konec roku je se všemi ohňostroji a petardami pro zvířata jedno z nejnáročnějších období

ŽIVOTNÍ STYL - PŘÍRODA - 21. 12. 2020 - komentářů 0

Zatímco Vánoce by měly být svátky klidu a souznění, naopak silvestrovské oslavy bývají bujaré a často neodmyslitelně spjaté s velkými ohňostroji, hlasitými petardami a světelnými záblesky. Lidé se baví, ale zvířata často trpí. Veterinářka Alexandra Karafiátová, která pomáhá zvířatům v Záchranné stanici Pavlov, radí, jak se zachovat, abychom oslavy konce roku našim psům a kočkám, ale i divokým zvířatům ulehčili.


Co dělat, abychom našim čtyřnohým miláčkům hlasité oslavy konce roku usnadnili?

Vůbec nejlepší by bylo odjet mimo civilizaci a minimalizovat tak možnost, že nějaké dělobuchy vůbec uslyšíte. Málokdo má ale takovou možnost. Proto je důležité, aby majitel psa nebo kočky zachoval klid a tvářil se, že se nic neděje. Pokud bude i on nervózně pobíhat po bytě od okna k oknu, zvíře se dostane do stresu stejně jako jeho majitel. Je dobré vypozorovat, co vašeho zvířecího přítele uklidňuje, zda se chce přitulit, být vám na blízku nebo naopak se raději někde schová, a takovou možnost mu dopřát. Pamatuji si případ, kdy majitelka balila pejska pevně do šálu, cítil pevné sevření a byl klidnější.

Pokud máte pejska na dvoře nebo kočky, které se přijdou domů jen nažrat, v takovém případě bych volila opatření a raději je na Silvestra zamkla někde uvnitř. Mohou se snadno vyděsit, skočit pod kola auta nebo se venku na delší čas ztratit. I takové případy jsme v praxi řešili.

 

Dnes už existují medikamenty, které zvíře uklidní. Doporučujete jejich aplikaci a kde je majitelé psů a koček koupí?

V minulosti byly možnosti velmi omezené a medikamenty zvíře spíše paralyzovaly, takže pes vypadal navenek klidný, protože nemohl reagovat, ale stres prožíval stejně. I v tomto ohledu se však trh vyvíjí a dnes už jsou k dostání tzv. anxiolytika, která potlačují strach. Pokud nechcete zvířeti podávat léky, můžete využít přírodní preparáty na bázi bylinek, využít vůně, feromony, olejíčky, difuzér do zásuvky nebo třeba výtažek z kozlíku lékařského podávaný v pipetě. To vše by mělo mít uklidňující účinky, je však třeba vyzkoušet, na každého psa nebo kočku může působit jinak intenzivně.

Přírodní přípravky koupíte ve specializovaných obchodech, e-shopech, zverimexech. Anxiolytika pořídíte u vašeho veterináře, se kterým se také můžete poradit, jaká možnost bude nejvhodnější. Každopádně radím, ať nenecháváte jeho návštěvu na dny mezi svátky nebo až na 31. prosince, v ordinacích bývá v těchto dnech rušno.

 

Existuje možnost, jak pejska nebo kočičku zbavit strachu z výbuchů a světelných záblesků ohňostroje?

V těch nejtěžších případech se opravdu doporučuje pracovat se zvířetem na zvládnutí strachu v průběhu celého roku. Někteří trenéři, psí nebo kočičí psychologové se právě na tento přístup specializují. Používají zvukové nahrávky tak, aby zvíře postupně na zvuky přivykalo a nebylo z nich vystresované. Pokud zvládne určitou hladinu, intenzita zvuku se postupně zvyšuje a za pomoci odměn a pozitivní motivace se dokáže docílit toho, že zvíře už nebude reagovat bojácně ani na hlasitý výbuch petardy nebo ohňostroje. Majitelé zvířecích kamarádů však musí být trpěliví, je to běh na dlouhou trať.

 

V posledních letech se stále více měst nejen na Vysočině přiklání k omezení nebo i úplnému zákazu ohňostrojů a dělobuchů. Z pozice veterinářky souhlasíte s tímto trendem? Jak ho vnímáte?

Zcela jistě souhlasím, věřím, že omezování smysl má. Domácí mazlíčky máme u sebe, a tak si uvědomujeme, že trpí. Ve stresu a možná i v ohrožení života jsou však všichni živočichové v přírodě – ptáci i savci, kteří se stále více přibližují k lidským sídlům. Divočina jako taková už totiž neexistuje. Měli bychom si uvědomit, že žijeme v 21. století. Nemělo by jít jen o potěšení a zábavu, ale také bychom si měli uvědomovat následky, které naše chování přináší, a být zodpovědní.

Pracovníci Záchranné stanice Pavlov řeší po Silvestru jednotky případů. Většinou jde o poraněné ptáky s otřesem mozku nebo naraženým či zlomeným křídlem. Pokud po novoročních oslavách objevíte zraněné zvíře, zavolejte do stanice, kde vám poradí, jak se o živočicha postarat, nebo si ho převezmou do péče.


Autor: Stanice Pavlov o. p. s.

Publikoval: -kas-

Čtěte také

19. 11. 2020 - Na Vysočině stromů kolem silnic ubývá. Kácí se i v celé republice

Dva vykácené stromy na Vysočině loni nahradila jen jedna sazenice. Na území celé republiky stromů podél cest dlouhodobě ubývá a mizí tak levná a účinná ochrana před extrémními teplotami, suchem a prachem...

7. 1. 2021 - Česko bude sčítat ptáky na krmítku. Pohodlně a bezpečně z domova

Tisíce lidí po celém Česku budou opět sčítat ptáky na krmítku. Již třetí ročník zimního sčítání ptáků pořádá o víkendu 8.–10. ledna 2021 Česká společnost ornitologická. Každý sčítá na svém vlastním...

16. 3. 2021 - Zvířata z Pavlova představují nové webové stránky

Profesionální fotografie, všechny podstatné informace, novinky, přehledný seznam zvířat k adopci i vzdělávací sekce včetně ekologické výchovy a aktivit směřujících k ochraně fauny i flory. To vše a ještě mnohem víc obsahují...

7. 10. 2020 - Skauti budují tůňky

Děkuji všem, kteří se nezalekli práce v blátě a v sobotu dorazili! Zvládli jsme vybudovat dvě malé tůňky, jednu periodickou a druhou se stabilnější hladinou. Už nyní se začínají plnit vodou a...


Komentáře ke článku


Facebook Twitter INSTAGRAM Youtube
Mateřská škola Měřín hledá ředitelku/ředitele
Nejnovější Nejdiskutovanější Nejčtenější

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.

Prodávejte on-line na kvalitním a responzivním e-shopu.

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

Jelínkova vila: Hledáme číšníka/servírku a recepční
TOPlist