Dnes je 22. září 2021, svátek má Darina, zítra Berta.
  • Kdo jede ráno po obchvatu od Třebíče si při vypnutých semaforech počká.
  • Česká televize dnes natáčí rozhovor se starostou města na téma NÁMĚSTÍ. Reportáž by se měla vysílat dnes Událostech v regionech v 18 hodin.
  • Na náměstí probíhá promo akce k nové prodejně O2 ve Velkém Meziříčí. Ve stánku dostanete kávu zdrama a můžete si zatočit kolem štěstí a vyhrát jednu z okomžitých cen (klíčenka, mikina, čepice atd) navíc bude ve slosování o tablet.
  • Na sražené ceduli u radnice se objevil kužel.
  • Semafory na křižovatce u náměsí jsou stále vypnuté.

Prosinec už je správný čas na záchranu ježků

ŽIVOTNÍ STYL - PŘÍRODA - 23. 12. 2020 - komentářů 0

Záchrana ježků.
Záchrana ježků.
foto: Stanice PavlovOd konce listopadu nastává období, kdy by ježci už měli být uložení k zimnímu spánku. Pokud v tuto dobu najdete venku pochodovat ježka, pravděpodobně se během zimování ocitl v nesnázích a lidé mu mohou pomoci.


„Pokud má ježek pod 600 gramů, zimu by s největší pravděpodobností nepřežil, a tak mu můžete pomoci a zavolat k nám na stanici. Pokud je ježek dostatečně vykrmený a není zraněný, můžete ho nechat venku, měl by si najít nový úkryt,“ vysvětluje Zbyšek Karafiát, ředitel Záchranné stanice Pavlov.

 

Svůj zimní úkryt ježek nejčastěji opustí, když mu ho vyplaví voda nebo ho například odhalí pes. Především mláďatům mohou v tomto období docházet tukové zásoby, což je také důvod k opuštění zimoviště. „Mláďata bez tukových zásob v přírodě zimu nepřežijí, proto pokud najdete ježka do 500 gramů a chcete mu pomoci, dejte ho do větší krabice do tepla, nabídněte mu vodu a kočičí nebo psí konzervu, případně vajíčko, syrové libové kuřecí maso, nebo moučné červy a následně volejte do Pavlova a my už si ježka vyzvedneme a postaráme se o něj,“ upřesňuje Petra Hulvová ze záchranné stanice.

 

Ježci ve stanici často přezimují

 

Po příchodu do stanice tady ježečky odbleší a odčerví a po krátkém pobytu v karanténě se přesunou do větších ubikací, kde jsou ubytováni přibližně po pěti. Tady bydlí a dostávají pravidelně třikrát denně různorodé krmení. „Když už jsou dostatečně vykrmení, přesouváme je do prostor pro zimování. Na jaře pak ježky vypouštíme do pečlivě vybraných lokalit - zpět do volné přírody,“ doplnila Petra Hulvová.

 

V zahradách Vysočiny se pravidelně objevují dva druhy ježků: ježek východní a častěji ježek západní. Ježci se čím dál častěji vyskytují ve městech především z toho důvodu, že intenzivní zemědělství ve volné krajině zapříčinilo silný nedostatek jejich potravy. Městské zahrádky jsou druhově rozmanitější a na většině z nich nedochází k tak intenzivní chemizaci. Situace v zemědělské krajině je z hlediska potravních zdrojů a možností úkrytů tak špatná, že se ježci stěhují do měst a vesnic i přes rizika s tím spojená. Ohrožuje je autodoprava, oplocení, všudypřítomní psi, granule proti slimákům, také často padají do bazénů nebo skruží.

 

Za letošní rok do půlky prosince přijala Záchranná stanice Pavlov na 80 ježků. Letos vůbec poprvé v historii fungování stanice přijali v Pavlově 1 000 živočichů za konkrétní rok. Tisícím zvířetem byl výr velký, kterého našel pán doma v kurníku v Mrzkovicích nedaleko Světlé nad Sázavou. Přes 50 % přijatých živočichů se úspěšně podaří vrátit do volné přírody.


Autor: Ing. Zbyšek Karafiát, Ph. D., ředitel Záchranné stanice

Publikoval: -kas-

Čtěte také

16. 3. 2021 - Zvířata z Pavlova představují nové webové stránky

Profesionální fotografie, všechny podstatné informace, novinky, přehledný seznam zvířat k adopci i vzdělávací sekce včetně ekologické výchovy a aktivit směřujících k ochraně fauny i flory. To vše a ještě mnohem víc obsahují...

25. 1. 2021 - Tuhou zimu prožívají nejhůře dravci a sovy, kterým jde často o život

V lednu jsme se dočkali sněhu a několika mrazivých dní. Zatímco rodiče s dětmi oprášili brusle a sáňky a zimu si užívají, zvířata prožívají těžké období. Připravili jsme přehled jak a koho...

18. 6. 2021 - Co jste možná nevěděli o bouřkách

Víte, že se dá velmi snadno laicky odhadnout, jak daleko je od nás vzdálena bouřka?

12. 4. 2021 - Ochránci přírody v Borech instalovali dočasné zábrany kvůli migraci žab

Již šestnáct let, rok co rok, na tři týdny umísťují ochránci přírody v Borech u silnice nedaleko rybníka Kutiny zábrany proti přejetí žab a obojživelníků.


Komentáře ke článku


Facebook Twitter INSTAGRAM Youtube
MASÁŽ - Martina Chytková, dipl.f.
Nejnovější Nejdiskutovanější Nejčtenější

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.

Prodávejte on-line na kvalitním a responzivním e-shopu.

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

Lisovna plastů, spol. s r.o. hledá zaměstnance
TOPlist