CAFÉ GUSTO
Dnes je 16. června 2024, svátek má Zbyněk, zítra Adolf.
  • Na pouťových slavnostech vystupuje veselá kapela Kašpárek v rohlíku.
  • Legendární dechovková kapela Mistříňanka začala sobotní program pouťových slavností na náměstí
  • Až budu dospělý, chci být jako ty... Centrum Kopretina na sobotní odpoledne v zámeckém parku připravilo pro děti zábavný dětský den.
  • Divadlo Jaromír z Křižanova zahrálo dětem o pouti na nádvoří staré pošty vtipnou pohádku na motivy příběhu o Robinovi Hoodovi.
  • Z titulu mistryň republikové soutěže starších žákyň ve fotbale se na velkomeziřčském trávníku radovaly hráčky AC Sprata Praha, které porazily FC Baník Ostrava 3:0.
  • Závod historických vozidel 1000 mil československých projel v sobotu po poledni přes Velké Meziříčí. Více foto na našem Facebooku.

Tomáš s Davidem přišli o servo a ještě zapadli

- - 11. 1. 2021 - komentářů  0
Tomáš s Davidem přišli o servo a ještě zapadli

Sedmá etapa Rallye Dakar 2021 sama o sobě budila respekt. Byla totiž první částí takzvané maratonské etapy. V cíli nečekali na závodníky týmoví mechanici. Servis před pondělní osmou etapou musí zvládnout sami z dílů, které v soutěžních autech vezou. Posádka Ouředníček - Křípal musela ale spravovat už na trati, navíc jim nefungoval posilovač řízení a ještě za tmy zapadli v poušti.


Tomáš s Davidem si na cestě do Sakaky sáhli na dno. Opět je vystrašil kouř, který se valil z jejich Toyoty Hilux. „Dnešní rychlostní zkoušku jsme jeli zhruba 12 hodin. Všechno dobře začalo, svižně jsme se po startu rozjeli. Ale 30 kilometrů po startu jsme si všimli kouře z našeho auta. Nejdřív to vypadalo na vyteklý tlumič. Zoufalá situace, protože jsme věděli, že nás i se zítřejší etapou čekalo prakticky devět set soutěžních kilometrů bez klasického servisu s mechaniky,“ říkal v cíli vyčerpaný Tomáš Ouředníček.

 

Tomáš s Davidem na trati zhodnotili, jestli jsou schopni se závadou dojet. Jako praví dakarští srdcerváči ale stejně věděli, že to zkusí. „Po chvíli ale auto najednou začalo strašně cukat a nedalo se skoro řídit. Ve finále jsme zjistili, že to nebyl tlumič, ale že šlo o hadici od řízení. Takže vytekl všechen olej z řízení a přestalo fungovat servo. To byla katastrofa, protože zvládnout auto bez něj je pakárna. Chtěl jsem to zabalit a vrátit se do prostoru startu. David mě přesvědčil, ať to zkusíme,“ vzpomínal na těžké chvíle pilot Ultimate Dakar Racing týmu.

 

Jízda se závodním vozem bez posilovače řízení v náročném terénu posádku doslova bolela. Naštěstí si mohli Tomáš s Davidem těžkou dřinu rozdělit. „Výjezdy na dunky, rozbité písečné cesty, skoro to nešlo. Řval jsem bolestí, protože, volant během řízení nenadále cukal velkou silou. Asi po 150 kilometrech jsme se s Davidem vystřídali a já jsem navigoval. Takže jsme míjeli jeden průjezdní bod, než jsem se zorientoval. Ale to nám bylo jedno, šlo o to v závodě přežít.“

 

Po příjezdu do neutralizace se klukům povedlo, s pomocí posádek kamiónů, hadici opravit. „Naštěstí to není tlaková hadice, ale jen vracečka. Po nouzové opravě jsme pokračovali dál. Jenže se setmělo dřív, než jsme přijeli do dun. A už jsme vůbec nic neviděli. Chytli jsme se jednoho kamionu a jeli za ním. Jenže jsme zapadli. Noc, my v dunách, nikde nikdo, nefungující pístnice, protože jsme měli málo oleje v řízení. Ta situace byla šílená,“ přibližoval těžké okamžiky Tomáš.

 

Silou vůle a nezměrnou bojovností posádka asi po hodině Toyotu vyprostila. „Když jsme auto nějak vycukali, přijel s kamionem Tomáš Tomeček. Tak jsme jeli těsně za ním, aby nás vyvedl, protože má dobrá světla. My jsme z našeho vozu nic neviděli. Takže jsme to dotáhli až do cíle. Je to zázrak! Jsem ale zničenej, ruce mě bolí, že se s nimi snad ani nenajím. No ale musíme to ještě zkusit sami opravit, abychom byli schopni zítra odstartovat. Držte nám palce!“ uzavřel dění v dramatické sedmé etapě pilot Tomáš Ouředníček.

 

V pondělí se jede sedmá etapa a druhá část takzvané maratónské etapy Sakaka - Neom s měřeným úsekem dlouhým 375 kilometrů.


Autor: Ultimate Dakar Racing

Publikoval: -kas-

Čtěte také

8. 1. 2024 - První duny pro Ouředníčka a Křípala v Toyotě Hilux T1+

První duny pro Ouředníčka a Křípala v Toyotě Hilux T1+
Druhá etapa 46. ročníku Rally Dakar mezi Al Henakiyah a Al Duwadimi byla mnohem hezčí než včerejší, ale také delší, s měřenou částí v délce 463 km.

16. 1. 2024 - Dakar 2024: Pozitivní den pro českou posádku Toyota Gazoo Racing Czech

Dakar 2024: Pozitivní den pro českou posádku Toyota Gazoo Racing Czech
Česká posádka Toyota Gazoo Racing Czech, Tomáš Ouředníček a David Křípal, má za sebou úspěšnou a téměř bezproblémovou 8. etapu mezi Al Duwadimi a Hail. Na 458 km dlouhé rychlostní zkoušce se...

6. 5. 2024 - Dvojnásobné prvenství na 43. Zámeckého vrchu MANN-FILTER vybojovali Václav Janík a Petr Türk

Dvojnásobné prvenství na 43. Zámeckého vrchu MANN-FILTER vybojovali Václav Janík a Petr Türk
Nebývalá konkurence se o tomto prvním květnovém víkendu sjela do Náměště nad Oslavou na tradiční závody automobilů do vrchu. Pořadatelé z Autosport klubu Náměšť nad Oslavou přivítali více jak stodvacítku účastníků seriálu...

18. 3. 2024 - Motokrosová trať v Heřmanicích bude na jaře plná akcí

Motokrosová trať v Heřmanicích bude na jaře plná akcí
Letošní motokrosová sezóna začíná závody již 30. března.


Komentáře ke článku


NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email [email protected].
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.

Vše pro ONLINE: webhosting - e-mail hosting - e-shopy - fakturační systém - SEO.
Nastavení cookies

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

Happy Sport Club
TOPlist