Dnes je 16. září 2021, svátek má Ludmila, zítra Naděžda.
  • V Radnické ulici dochází k opravě kanalizace.
  • Čerpací stanice Benzina ve Velkém Meziříčí prochází kompletní rekonstrukcí až do 12. října.
  • Další část mostu na Třebíčské byla dnes zalita betonem.
  • Strom na Nádražní byl zbaven suchých větví.
  • Strážníci čistí kamery dohledového systému.

Prohlášení hejtmana Kraje Vysočina k očkování proti nemoci covid-19

ZPRÁVY - Z KRAJE - 18. 1. 2021 - komentářů 0

ilustrační foto.
ilustrační foto.

Vážení spoluobčané,


k 15. lednu 2021 byl státem spuštěn centrální registrační systém k očkování proti nemoci COVID-19. Jeho samotným spuštěním však bohužel nebyl zahájen masivní proces očkování obyvatel České republiky, jak jsme možná všichni očekávali. Důvod je jediný – není dostatek vakcíny, kterou by bylo možno očkovat. Protože dodávku a distribuci vakcíny není možné z úrovně krajů nijak ovlivnit, neboť ta spadá pouze do kompetence státu a ministerstva zdravotnictví, považuji za důležité Vás, občany Kraje Vysočina, pravdivě informovat o skutečném stavu věci a zároveň Vám představit, jak jsme v případě dostatečných dodávek vakcíny na proces očkování připraveni.

 

Kraj Vysočina obdržel k dnešnímu dni 18. ledna 2021 od státu 5850 dávek vakcíny Pfizer/BioNTech, což je v tuto chvíli jediný dodavatel, od kterého máme na Vysočině vakcínu k očkování k dispozici. Ministerstvo zdravotnictví při zahájení distribuce přislíbilo, že vakcína bude dodávána všem krajům spravedlivě v poměru na počet obyvatel jednotlivých krajů. V tuto chvíli máme s výjimkou malého množství, určeného pro domovy seniorů, veškerou vakcínu spotřebovanou a očekáváme novou dodávku pro tento týden, která by měla představovat 3510 nových dávek. Máme stanovený plán očkování, který by měl na základě přislíbených týdenních dodávek zajistit postupné očkování tzv. prioritní skupiny, do které patří lékaři a další zdravotničtí pracovníci v nemocnicích i dalších zdravotnických zařízeních a ambulancích, klienti a pracovníci pobytových sociálních služeb a senioři starší 80 let. Pro informaci uvádím, že tato skupina zahrnuje v Kraji Vysočina celkem takřka 40 tisíc osob a pro jejich proočkování dvěma dávkami potřebujeme dodat 80 tisíc vakcín. Pro uskutečnění očkování jenom této skupiny nám tedy stále chybí více než 70 tisíc vakcín.

 

Před samotným spuštěním centrálního registračního systému pro obyvatele starší 80 let jsem upozorňoval na to, že logicky s registrací nastane ze strany občanů požadavek také na zarezervování termínu pro samotné očkování, čemuž však nelze vyhovět, když není čím očkovat. Protože si uvědomujeme, že naši nejstarší spoluobčané jsou z hlediska rizik opravdu jednou z těch nejohroženějších skupin, rozhodli jsme se alespoň malou část vakcíny postoupit již v systému zaregistrovaným seniorům nad 80 let. Každé z pěti očkovacích míst v krajských nemocnicích uvolnilo v rezervačním systému 90 míst, která byla okamžitě po zveřejnění obsazena. V pátek 22. ledna 2021 tak bude naočkováno prvních 450 seniorů. Je však třeba přiznat, že toto řešení ještě více zpomalí doočkování zdravotníků a klientů domovů pro seniory. Pokud však bude vakcína distribuována alespoň v přislíbeném množství, počítáme s tím, že každý týden v předem stanovený den a čas vloží nemocnice do rezervačního systému minimálně 450 nových volných termínů očkování seniorů (tzv. slotů).

 

V tomto týdnu proběhne videokonferenční setkání s lékaři, zdravotníky i zástupci měst, resp. obcí s rozšířenou působností (ORP), se kterými komunikujeme a snažíme se jim předávat maximum informací i proto, že řada z nich nabízí pomoc a spolupráci. V případě Jihlavy a okresních měst již máme poměrně jasnou představu, jak a kde by mohla vzniknout očkovací centra.

 

Vážení spoluobčané,

děkuji Vám jménem celé Rady Kraje Vysočina za trpělivost, pochopení a také za důvěru, které si velice vážíme. Pokud máte jakékoli dotazy týkající se očkování – registrace i rezervace, potřebujete informace nebo radu, obraťte se s důvěrou na Informační linku zřízenou a plně provozovanou Krajem Vysočina. Na telefonním čísle 564 602 602 jsou Vám k dispozici naši krajští operátoři – 7 dní v týdnu od 8 do 20 hodin.


Autor: Vítězslav Schrek, hejtman Kraje Vysočina

Publikoval: -kas-

Čtěte také

25. 6. 2021 - Vysočinští hasiči jedou pomáhat na Jižní Moravu

Dnes v osm hodin ráno vyjel odřad vysočinských profesionálních hasičů na pomoc do Jihomoravského kraje.

17. 3. 2021 - Vysočina raketově zrychlila očkování. Některá centra dokonce očekávají volné kapacity

Očkování na Vysočině nabralo vysoké obrátky. Díky intenzivnímu provozu čtyř velkých očkovacích center a obrovskému nasazení personálu se Vysočina dostala mezi první tři kraje s nejvyšším počtem očkovaných na 1 000 obyvatel...

27. 4. 2021 - Která obec nejlépe obstála v roce covidu? Bory, Heřmanov, Ruda či Osová Bítýška?

Od 26. dubna do 16. května 2021 má veřejnost možnost hlasovat pro vybranou obec, která se přihlásila do soutěže s názvem ROK ŽIVOTA V OBCÍCH KRAJE VYSOČINA. Cílem soutěže je zviditelnit činnost...

19. 3. 2021 - Nemocnice násobně navýšily obvyklou kapacitu lůžek intenzivní péče

Informace po jednání Krizového štábu Kraje Vysočina.


Komentáře ke článku


Facebook Twitter INSTAGRAM Youtube
Nejnovější Nejdiskutovanější Nejčtenější

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.

Prodávejte on-line na kvalitním a responzivním e-shopu.

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

Farma Tasov hledá zaměstnance
TOPlist