ROTANA: Hledáme nové posily do týmu
Dnes je 23. června 2021, svátek má Zdeňka, zítra Jan.
  • Rozšiřování městského hřbitova na Karlově pokračuje. Nově i výsadbou zeleně.
  • Začalo frézování pásu středu vozovky na ulici Nad Gymnáziem. Objízdná trasa vede po Bezděkově, Čechově a Gen. Jaroše. Objížďka nad hřbitovem na Karlově v současné době není možná z důvodu opravy této cesty.
  • Firma Colas se pustila do opravy cest nad hřbitovem a do zahrádkářské oblasti vpravo nad železničním viaduktem. Více foto na našem Facebooku.
  • Akce Kola pro Afriku se letos setkala s nižším zájmem než loni, i přesto se nějaká jízdní kola podařilo nashromáždit.
  • Co a jak do budoucna čeká naše město se dnes v kině dozvěděli všichni, kteří přišli na veřejné projednání integrovaného plánu rozvoje města.

Město podle Občasníku jedná o proměně náměstí s třetím účastníkem AU soutěže

ZPRÁVY - VELMEZOVKY - 18. 2. 2021 - komentářů 0

Třetí vítězný návrh v pořadí A-U soutěže.
Třetí vítězný návrh v pořadí A-U soutěže.
foto: katalog AU

Na informačním portálu Občasník.eu se objevila informace o tom, že vedení města hodlá jednat s třetím v pořadí z architektonické soutěže o proměně náměstí.


V roce 2016 proběhla architektonická soutěž na proměnu velkomeziříčského náměstí. Porota vybrala tři vítězné návrhy. První v pořadí se stal jádrem sporů, když ho část zastupitelů odmítla a chtěla jednat s autorem druhého v pořadí. Iniciativa za náměstí vyvolala referendum, ve kterém se hlasující část přiklonila k prvnímu vítěznému návrhu, avšak výsledek referenda nebyl kvůli nízkému počtu hlasujících závazný, z iniciativy Za náměstí VM vznikla politická strana Společně VM, která úspěšně kandidovala v komunálních volbách. Do vedení města se strana dostala v únoru 2020, nyní se zdá, že myšlenka opravit náměstí a přilehlé ulice opět ožívá.

 

Jednat o proměně náměstí však chce s autorem třetího vítězného návrhu Ing. arch. Richardem Ottem. „Měli bychom přijít náš návrh představit na radnici, s dopracováním bude ještě hodně práce,“ řekl Občaníku.eu jeden z autorů návrhu Richard Ott. O tom, zda bude vůbec tento návrh ve hře rozhodnou zastupitelé na  zasedání zastupitelstva už 13. dubna 2021.

 

O návrhu č.3 z katalogu A-U soutěže

 

autoři návrhu č. 3

Ing. arch. Tomáš Kopecký

Ing. arch. Richard Ott

Ing. arch. Anita Prokešová

 

Motto:

"VELKÉ CENTRUM VELKÉHO MEZIŘÍČÍ. NÁVRH SJEDNOCUJE VEŘEJNÉ PROSTORY CENTRA MĚSTA, UPŘEDNOSTŇUJE CHODCE A DÁVÁ PROSTOR TRŽNÍ, KULTURNÍ A POBYTOVÉ FUNKCI NÁMĚSTÍ."

 

Kontext

Současné centrum Velkého Meziříčí je rozdrobeno do několika různých charakterů veřejného prostoru. Principem návrhu je zachovat rozdílný charakter těchto na sebe navázaných prostorů, zároveň však pocitově propojit tuto síť, v jejímž přirozeném těžišti je náměstí. Řešené území je historicky navázáno na ulici Sokolovská / Hornoměstská. Na styku s touto ulicí a řešeným územím se nalézají veřejné prostory se silným potenciálem.

 

Řešené území

Historické centrum Velkého Meziříčí sjednocujeme jednou společ-nou dlažbou, kobercem hlavního reprezentativního a pobytového prostoru města, s preferencí pohybu chodců a omezením dopravy motorových vozidel na menší míru. Náměstí odlehčujeme jedno-směrnými trasami: sever Radnická - Vrchovecká, jih zprůjezdněnou ulicí Kostelní do ulice Komenského. Návrh tím zmírňuje tlak na průjezdnou dopravu náměstím. Náměstí je navrženo jako obytná zóna. Parkovací místa jsou umístěna převážně v přilehlých ulicích, na náměstí je počet parkovacích stání značně redukován. Hlavní cyklostezka je vedena po nábřeží Balinky s možnými průjezdy v navrhovaných propojkách. Náměstí a přilehlé prostory jsou pro cyklisty obousměrně průjezdné.

 

Náměstí

Konceptem návrhu je obnovení prostoru náměstí a historického centra města jako reprezentativního, atraktivního a pobytového místa určeného všem obyvatelům města i návštěvníkům. Důraz je kladen na multifunkčnost.Pokládáme jednotný koberec dlažby od parku U Bašty po ústí ulice Radnická. Docilujeme tím srozumitelného propojení prosto-rů s různým charakterem, aniž bychom jej příliš narušili. Prostor je sjednocený dlažbou v jedné úrovni. Organický tvar náměstí je reflektován natáčením spárořezu dlažby. Směřování dlažby vybízí k pohybu napříč náměstím. Stávajícím prvkům (kašna, morový sloup, pomník) je navráceno zpět jejich dominantní a tradiční postavení na náměstí. To je dnes potlačeno kompozičně nevhodně přerost-lými lípami, které dané prvky převyšují, a neúměrně řešenou dopravou v klidu. Navrhujeme pokácet dvě lípy před morovým sloupem (dle posudku zhoršené kvality), zbylým třem navrhujeme nechat odborně upravit korunu. Obnovujeme pohled na morový sloup. Redukci stromů ve středu náměstí nahrazujeme umístěním stromořadí malých stromů při stranách náměstí, které utvoří stin-ná místa na kraji náměstí.

 

Funkce

Náměstí je multifunkční prostor s doporučenými místy ke konání kulturních akcí, trhů a k pobytové funkci. V severní části vymezuje-me místo pro konání velkých kulturních akcí s pódiem před radnicí. Prostor náměstí tím zůstane celistvý. Tento prostor je také určen pro konání velkých trhů, aj. Místo pro každodenní trhy je mezi kašnou a kostelem. Malá spontánní kulturní akce se může odehrát na dřevěné platformě na straně kostela, která může sloužit spolu s novou kašnou pro setkávání místním studentům gymnázia. Morový sloup a kašnu doplňujeme o novou vrstvu, dlouhé pobytové lavice, které náměstí dodávají rytmus.

 

HODNOCENÍ POROTY

 

Autoři předkládají inspirativní názor na vztah náměstí s ostatními prostory v centru Velkého Meziříčí. Příkladně doporučují prověřit možnost průchodů z náměstí k řece Balince při radnici včetně charakteru dnes regulovaného břehu řeky Balinky. Autoři cítí silný vztah k náměstí s potenciálem soukromých průchodů k řece Balince.

 

Řešení vlastního náměstí spočívá ve zklidnění dopravy pomocí jednosměrných komunikací Radnická – Vrchovecká na straně severní (otázka je směr) a Kostelní – Komenského na jihu náměstí. Toto považuje porota za správnou úvahu. Ocenit lze také jistý respekt k původní „staré císařské cestě“. Otazníkem je komplikovaná pravoúhlost a prostorové řešení před radnicí. Parkovacích míst na náměstí je málo, předurčuje to ztrátu života na náměstí.

 

Prostorová kompozice náměstí se porotě jeví přesvědčivá v úrovni svobodné, jednolité grafiky dlažby mezi fasádami domů včetně kostela. Tuto svobodu však zbytečně popírají vložené linie světlé velkoformátové dlažby příčně přes náměstí. Stejně tak dlouhé lavice napříč náměstím. Prostorové uspořádání stromové vegetace působí rozpačitě. Stávající háj v centru náměstí autor redukuje na jednu solitérní lípu. K fasádám domů umísťuje nová stromořadí. Toto porota považuje za chybu. Umístění „zahrádek kaváren a restaurací“ přímo na dlažbu náměstí je správné.

 

Doporučení

Přihlédnout ke kritizovaným jevům v hodnocení a zohlednit je v případné další spolupráci s vyhlašovatelem

 


Autor: připravila redakce NovinyVM.cz

Publikoval: -kas-

Čtěte také

30. 10. 2020 - Zasedání zastupitelstva proběhne 10. listopadu ve velkém sále Jupiter clubu

Jarní model zasedání zastupitelstva se zopakuje v úterý 10. listopadu. Zastupitelé budou na uzavřeném jednání ve velkém sále a pro veřejnost bude vyhrazen koncertní sál.

22. 2. 2021 - Kam s ním? Předcházejme odpadům a třiďme správně!

Rada Kraje Vysočina rozhodla o pokračování spolupráce s kolektivními systémy z oblasti zpětného odběru elektrospotřebičů, baterií i zpětného odběru a využití odpadu z obalů.

18. 2. 2021 - Město objednává dalších 15 tisíc respirátorů

V registru smluv se objevila už druhá objednávka Města Velké Meziříčí na velkou dodávku respirátorů.

15. 3. 2021 - Parkovací systém v centru města přinese řadu výhod

Velké Meziříčí v současné době chystá spustit nový parkovací systém ve středu města. Jako obvykle u velkých změn je realizace provázená pozitivními i negativními reakcemi. Vedení města se tak rozhodlo přinést obyvatelům...


Komentáře ke článku


Facebook Twitter INSTAGRAM Youtube
BUILDINGcentrum-HSV, s.r.o.: Přijmeme kolegu na pozici VEDOUCÍ SKLADU
Nejnovější Nejdiskutovanější Nejčtenější

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.

Prodávejte on-line na kvalitním a responzivním e-shopu.

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

GREMIS: Ferobet dlažba Parko Kombi
TOPlist