SPORT SERVIS VM - Elektrokola Haibike
Dnes je 20. dubna 2021, svátek má Marcela, zítra Alexandra.
  • Pokud objevíte na náměstí za stěračem svého auta tento žlutý lísteček, vezměte si sebou na služebnu městské policie také peněženku.
  • Městská policie nezahálí a kontroluje dodržování nového dopravního značení. Od 17. 4. 2021 už ale nepočítejte s domluvou, ale spíše s pokutou.
  • Očkovací místo ve Velkém Meziříčí zatím v centrálním registračním systému chybí.
  • Barokní most v Náměšti nad Oslavou prochází rekonstrukcí. Po obnovené památce se budou moci lidé projít o Vánocích 2021.
  • U EXIT 162 u Velké Bíteše počítejte s omezením.

Vyrazte na večerní vycházku za sovím houkáním + audio k rozpoznání

ŽIVOTNÍ STYL - PŘÍRODA - 18. 3. 2021 - komentářů 0Věděli jste, že už teď, před koncem zimy, se můžete vydat do lesů na pod/večerní vycházku za sovím houkáním? Poradíme vám, co udělat pro to, abyste byli úspěšní!


Potřebovat budete:
Mobilní telefon s nahrávkami hlasů sov
Dobré obutí a oblečení
Baterku 
Trpělivost
 
Jak na to:
Stáhněte si nahrávky do svého telefonu. Vydejte se do lesa (v rámci aktuálních možností) a najděte místo, kde by se daná sova mohla vyskytovat. Sovu se pokuste nalákat na nahrávku, kterou můžete pustit i několikrát za sebou. Pokud jste se trefili do správného revíru, sova zareaguje na hlas "vetřelce". A když budete mít ještě větší štěstí, přiletí se i podívat. V případě, že se chcete během jedné vycházky pokusit nalákat více druhů sov, nechávejte mezi jednotlivými nahrávkami dostatečné časové rozestupy.
 
Které druhy se u nás nejčastěji vyskytují, kdy a kam na ně jít:


Kalous ušatý - může se ozvat i za soumraku, ale jistější to je až za úplné tmy. Bývá na různých místech - v lese, v polních remízcích, ve vsi, tam, kde najde opuštěné hnízdo vran nebo podobných ptáků. Houká i koncem zimy, ale víc se ozývá až vypukne pravé jaro. Lze ho slyšet od března až do května; na nahrávky bude reagovat spíš na jaře.


Kulíšek nejmenší - je to sova, na kterou se chodí od západu slunce do setmění. Jeho oblíbená místa jsou paseky ve smrkovém lese, nízké smrčky, na které rád sedá, nebo poletuje po stromech okolo paseky. Hnízdí v dutinách po strakapoudech, ale protože jsou teď lesy hodně vykácené, bude možná prostě tam, kde najde vhodnou dutinu. Při hledání kulíška se nedíváme po sovách, ale po "vrabcích" - způsob letu (rychlé máchání křídel) a velikost má totiž jako velký vrabec. Kulíšek je nejmíň bojácná sova, dá se přilákat i na pár metrů. Houká už teď, ale aktivnější bude až koncem března a v dubnu.


Puštík obecný - najdete ho vždy v lese nebo u lesa. Má rád lesy, kde jsou staré stromy, ve kterých může najít hnízdní dutinu. Aktivní je většinou až za úplné tmy. Puštíci houkají během celého jara a ozývají se dost často i po zbytek roku. Puštík je sova s nejdivnějšími a nejstrašidelnějšími zvuky.


Výr velký - největší sova s nejsilnějším hlasem. Z dálky, kdy už není slyšet slabší druhá slabika jeho hlasu, se dá zaměnit s kalousem, který ovšem houká slaběji a v rychlejších intervalech. Hnízdí většinou na skalách v údolích řek nebo v lomech. Protože jsou hnízdní okrsky na skalách často obsazené, hnízdí i v lese pod vývraty nebo pod převisem velkého kamenu; výjimečně ho najdete ve starém hnízdě na stromě. Ozývá se od západu slunce do setmění a pak zase ráno. Často se stane, že je zticha a ozve se až "vetřelci" odejdou kousek dál. Na výra je už trochu pozdě, houká od února a od března už hnízdí. 
 
 
Za texty děkujeme Janu Špinarovi, který za příznivých okolností vede vycházky za sovami po okolí Horní Krupé.
 

Autor: Chaloupky

Publikoval: -kas-

Čtěte také

9. 10. 2020 - Na zachraňování ježků je ještě čas, pomůžete úkrytem i přikrmováním

Až několik desítek telefonátů denně řeší aktuálně, s příchodem podzimu, pracovníci v Záchranné stanici Pavlov u Ledče nad Sázavou. Lidé volají se stejným dotazem. Zda ježci, které objevili na zahradě nebo je...

7. 10. 2020 - Skauti budují tůňky

Děkuji všem, kteří se nezalekli práce v blátě a v sobotu dorazili! Zvládli jsme vybudovat dvě malé tůňky, jednu periodickou a druhou se stabilnější hladinou. Už nyní se začínají plnit vodou a...

23. 12. 2020 - Prosinec už je správný čas na záchranu ježků

Od konce listopadu nastává období, kdy by ježci už měli být uložení k zimnímu spánku. Pokud v tuto dobu najdete venku pochodovat ježka, pravděpodobně se během zimování ocitl v nesnázích a lidé...

23. 3. 2021 - Spolupráce zemědělců, ochránců přírody i veřejnosti může zachránit desítky mláďat čejky chocholaté

– Za posledních čtyřicet let se populace čejky chocholaté snížila o téměř 90 %. Tohoto obyvatele našich polí, který hnízdí na zemi a jeho hnízda jsou velmi nenápadná, ohrožují hlavně jarní práce...


Komentáře ke článku


Facebook Twitter INSTAGRAM Youtube
WIEGEL Velké Meziříčí hledá kolegu/kolegyni
Nejnovější Nejdiskutovanější Nejčtenější

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.

Prodávejte on-line na kvalitním a responzivním e-shopu.

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

Lisovna plastů, spol. s r.o. hledá zaměstnance
TOPlist