Dnes je 22. září 2021, svátek má Darina, zítra Berta.
  • Kdo jede ráno po obchvatu od Třebíče si při vypnutých semaforech počká.
  • Česká televize dnes natáčí rozhovor se starostou města na téma NÁMĚSTÍ. Reportáž by se měla vysílat dnes Událostech v regionech v 18 hodin.
  • Na náměstí probíhá promo akce k nové prodejně O2 ve Velkém Meziříčí. Ve stánku dostanete kávu zdrama a můžete si zatočit kolem štěstí a vyhrát jednu z okomžitých cen (klíčenka, mikina, čepice atd) navíc bude ve slosování o tablet.
  • Na sražené ceduli u radnice se objevil kužel.
  • Semafory na křižovatce u náměsí jsou stále vypnuté.

Spolupráce zemědělců, ochránců přírody i veřejnosti může zachránit desítky mláďat čejky chocholaté

ŽIVOTNÍ STYL - PŘÍRODA - 23. 3. 2021 - komentářů 0

Čejka chocholatá je typickým obyvatelem českých polí a luk
Čejka chocholatá je typickým obyvatelem českých polí a luk
foto: Václav Hlaváč
Líhnoucí se kuřátka čejky chocholaté
 Rozbité čejčí vejce


– Za posledních čtyřicet let se populace čejky chocholaté snížila o téměř 90 %. Tohoto obyvatele našich polí, který hnízdí na zemi a jeho hnízda jsou velmi nenápadná, ohrožují hlavně jarní práce zemědělců.


Stejně jako v minulých letech, i letos chystají ochránci přírody z České společnosti ornitologické a Záchranné stanice Pavlov ve spolupráci se zemědělci čejkám na Vysočině pomoci. Přitom jejich ochranu může podpořit každý – stačí výskyt čejek zadat do databáze na stránce www.birds.cz.

 

„Čejka se do české krajiny začíná vracet v závěru února a už v březnu hnízdí. Malé důlky se čtyřmi vejci zbarvenými jako okolní půda tak ohrožují hospodáři jarními pracemi – přípravou půdy k setí, setím jařin, na loukách pak vláčením nebo válcováním,“ přibližuje situaci Petra Hulvová ze záchranné Stanice Pavlov.

 

Pomozte ochráncům s monitoringem a zachraňte ptačí životy

 

Stejně jako v minulých letech se pracovníci vysočinské pobočky České společnosti ornitologické ve spolupráci s kolegy ze záchranné Stanice Pavlov za podpory grantu Českého svazu ochránců přírody rozhodli podat pomocnou ruku. „Úkol je to vždy značně nesnadný, protože je potřeba čejčí téměř neviditelná hnízda dohledat, označit a následně se spojit se zemědělci, kteří na daném místě hospodaří, a informovat je o výskytu hnízd a jejich umístění,“ vysvětlila Petra Hulvová s tím, že vloni se takto, a to i vstřícností zemědělců, podařilo zajistit ochranu 53 hnízdícím párům v 23 lokalitách. Z aktivit nakonec vzešla také odborná studie s názvem Ochrana hnízd čejky chocholaté v Kraji Vysočina 2020. Ta dokládá a vyvozuje, že bez dohledání a zajištění konkrétní ochrany by výsledkem jarních pracích na polích a loukách bylo až 70 % zničených hnízd čejky chocholaté. Přitom bezmála dvě třetiny hnízd by byly zničeny na orné půdě a přes 20 % na loukách při vláčení.

 

Pokud se chcete i vy na okamžik proměnit v ochránce zvířat, spojte procházky přírodou s ptačím pozorováním. Když přítomnost čejky na některém z míst objevíte, zadejte informace do databáze na stránce www.birds.cz. Podobně mohou spolupracovat také zemědělci, právě ti jsou totiž na polích a loukách jako doma. Odborníci s databází pracují, místo navštíví a hnízda se pokusí dohledat, spojit se s majiteli pozemků a domluvit se na ochraně čejek. Bystrým sledovatelům pak bude odměnou skutečná letecká akrobacie s kotrmelci a lopingy ve vzduchu, která je pro tohoto elegantního ptáka s černou chocholkou typická stejně jako jeho hlasité naříkavé cííí-wik.

 

S podobnou situací se potýkají také další druhy polních ptáků, jako jsou skřivani, lindušky nebo koroptve, ohrožená jsou i mláďata zajíců.


Autor: Záchranná stanice Pavlov

Publikoval: -kas-

Čtěte také

25. 1. 2021 - Tuhou zimu prožívají nejhůře dravci a sovy, kterým jde často o život

V lednu jsme se dočkali sněhu a několika mrazivých dní. Zatímco rodiče s dětmi oprášili brusle a sáňky a zimu si užívají, zvířata prožívají těžké období. Připravili jsme přehled jak a koho...

18. 6. 2021 - Co jste možná nevěděli o bouřkách

Víte, že se dá velmi snadno laicky odhadnout, jak daleko je od nás vzdálena bouřka?

27. 4. 2021 - Vánoční jedličky zachraňují lesy na Vysočině

Brňané každoročně kupují před Vánoci stovky jedliček v květináčích, které slouží jako alternativa klasických řezaných stromků.

4. 5. 2021 - Vysazování úhořů do vod Vysočiny

V průběhu května a června vysadí Moravský rybářský svaz do vybraných rybářských revírů dvacet až dvacet pět tisíc kusů jedinců úhoře říčního.


Komentáře ke článku


Facebook Twitter INSTAGRAM Youtube
Firma LITAS, s.r.o. hledá zaměstnance
Nejnovější Nejdiskutovanější Nejčtenější

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.

Prodávejte on-line na kvalitním a responzivním e-shopu.

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

Farma Tasov hledá zaměstnance
TOPlist