Dnes je 22. září 2021, svátek má Darina, zítra Berta.
  • Kdo jede ráno po obchvatu od Třebíče si při vypnutých semaforech počká.
  • Česká televize dnes natáčí rozhovor se starostou města na téma NÁMĚSTÍ. Reportáž by se měla vysílat dnes Událostech v regionech v 18 hodin.
  • Na náměstí probíhá promo akce k nové prodejně O2 ve Velkém Meziříčí. Ve stánku dostanete kávu zdrama a můžete si zatočit kolem štěstí a vyhrát jednu z okomžitých cen (klíčenka, mikina, čepice atd) navíc bude ve slosování o tablet.
  • Na sražené ceduli u radnice se objevil kužel.
  • Semafory na křižovatce u náměsí jsou stále vypnuté.

Po více než dvaceti letech se na Vysočině objevila sova pálená, zemřela po otravě jedem na hlodavce

ŽIVOTNÍ STYL - PŘÍRODA - 26. 3. 2021 - komentářů 0

Uhynulá sova pálená - testy prokázaly otravu jedem na hlodavce
Uhynulá sova pálená - testy prokázaly otravu jedem na hlodavce
foto: archiv ZS Pavlov

V severnější části Vysočiny sova pálená vymizela před více než dvaceti lety. To se letos změnilo, když tento středně velký druh sovy v závěru února zaznamenali lidé v Havlíčkově Brodě.


„Volali k nám do stanice, že sova nemůže létat, a tak jsme pro ni vyrazili. Než jsme přijeli, bohužel uhynula,“ uvedl ředitel záchranné Stanice Pavlov Zbyšek Karafiát s tím, že následné testy prokázaly, že se otrávila jedem primárně určeným myším.

 

Nejednalo se o často diskutovaný Stutox, který slouží na trávení hrabošů na polích. Ten se v těle hlodavců rozkládá, a pokud predátoři otráveného hlodavce nekonzumují v celku, ale roztrhají ho, neměli by se sekundárně otrávit. Běžně dostupné jedy na myši a potkany, jako je Lanirát, Ratimor, Killrat ale působí jinak. “Obsahují antikoagulanty, které brání srážlivosti krve, zvířata po požití ještě 3-10 dní žijí a postupně hynou na vnitřní krvácení,” vysvětlil Václav Hlaváč, ředitel Regionálního pracoviště Správa CHKO Žďárské vrchy, který se profesně problematice otrav věnuje.

 

„Potkany a myši domácí je možné hubit pouze jedem s odloženým účinkem. Jsou totiž velmi chytří a když se někde objeví nová potrava, vyšlou mladého ochutnávače a pozorují ho, jestli mu po požité potravě není špatně,“ doplňuje Petra Hulvová ze záchranné stanice. Není náhodou, že otravy psů a koček, které jsou způsobeny antikoagulačními rodenticidy, patří k nejčastějším otravám vůbec. Veterináři doporučují mít psa neustále na vodítku ideálně i s košíkem a domácí kočky raději vůbec nepouštět ven z bytu.

 

Komplikovanější situace je s volně žijícími živočichy. “Je na čase, abychom se vůči těmto typům jedů tvrdě vymezili a požadovali vývoj nových – v těle hlodavců odbouratelných jedů. Jinak se pravděpodobně úspěšného návratu těchto soviček do zemědělské krajiny nedočkáme,” vyzývá Zbyšek Karafiát.

 

Důležité je testování, vyšetření se ale dělá málo

 

Výzvy a požadavky na vývoj nových, bezpečnějších v těle hlodavců odbouratelných jedů je nutné podepřít argumenty. Jenže údajů mají ochránci přírody málo. „Pokud by se nejednalo o sovu pálenou, ale o běžný druh, jako je kalous nebo poštolka, na otravu bychom nepřišli, protože bychom je na vyšetření neodeslali. Testy, které prokážou otravu, stojí přes dva tisíce korun. Přitom většinou je musí zaplatit záchranné stanice, které na podobná vyšetření nemají peníze,” vysvětluje Zbyšek Karafiát a připomíná: „Po kauze se Stutoxem, kdy stanice přinášely informace o otrávených necílových zvířatech, skončila podpora už tak podfinancovaných záchranných stanic ze strany ministerstva zemědělství. Přesto jako věčný optimista věřím, že to byla jen nešťastná shoda náhod. Pokud ovšem taková data nebudou, nebudou ani argumenty proto nepovolit plošné trávení v celém Česku.”

 

Díky dárcům mohla stanice v Pavlově odeslat sovu na vyšetření a zjistit, proč uhynula. „Podobné testy by bylo vhodné zajistit v přibližně dvou desítkách případů ročně. Přitom v roce 2020 jsme jich objednali pět,” uzavřel Zbyšek Karafiát s díky všem podporovatelům stanice.

 

Ještě před kolektivizací zemědělství byly sova pálená podobně jako sýček obecný na Vysočině běžně hnízdícím druhem. Momentálně oba druhy figurují na seznamu silně ohrožených a jejich početnost dlouhodobě klesá, na Vysočině se nevyskytují vůbec. V Česku hnízdí poslední stovky (v případě sýčka desítky) párů. Jedná se o citlivé sovičky spjaté se starým způsobem hospodaření, kdy v krajině bylo hodně hmyzu, málo jedů a méně antropogenních pastí.


Autor: Mgr. Monika Brothánková

Publikoval: -kas-

Čtěte také

16. 3. 2021 - Zvířata z Pavlova představují nové webové stránky

Profesionální fotografie, všechny podstatné informace, novinky, přehledný seznam zvířat k adopci i vzdělávací sekce včetně ekologické výchovy a aktivit směřujících k ochraně fauny i flory. To vše a ještě mnohem víc obsahují...

25. 1. 2021 - Tuhou zimu prožívají nejhůře dravci a sovy, kterým jde často o život

V lednu jsme se dočkali sněhu a několika mrazivých dní. Zatímco rodiče s dětmi oprášili brusle a sáňky a zimu si užívají, zvířata prožívají těžké období. Připravili jsme přehled jak a koho...

8. 7. 2021 - Hnízdění čápů bílých sleduje již téměř tisíc lidí. Přidáte se k nim?

Na více než 500 čapích hnízdech v Česku registrují ornitologové malá čapí mláďata, na 269 hnízdech už jsou mláďata vzrostlá. To vše díky téměř tisícovce dobrovolníků, kteří se letos zapojili do sledování...

23. 3. 2021 - Spolupráce zemědělců, ochránců přírody i veřejnosti může zachránit desítky mláďat čejky chocholaté

– Za posledních čtyřicet let se populace čejky chocholaté snížila o téměř 90 %. Tohoto obyvatele našich polí, který hnízdí na zemi a jeho hnízda jsou velmi nenápadná, ohrožují hlavně jarní práce...


Komentáře ke článku


Facebook Twitter INSTAGRAM Youtube
Firma LITAS, s.r.o. hledá zaměstnance
Nejnovější Nejdiskutovanější Nejčtenější

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.

Prodávejte on-line na kvalitním a responzivním e-shopu.

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

Beauty Beast - WELLNESS opět otevřeno
TOPlist