Sypatch Gym Fitness: ZDRAVÉ STRAVOVÁNÍ
Dnes je 28. listopadu 2021, svátek má René, zítra Zina.
  • Od soboty až do Hromnic můžete u domu č.16 ve Lhotkách vidět krásný betlém lesních zvířátek.
  • Na silnici II/602 v úseku Velké Meziříčí - Stránecká Zhoř je na komunikaci ujetý kluzký sníh.
  • V pátek v podvečer se rozzářila vánoční výzdoba náměstí a zároveň bylo otevřeno kluziště s umělým povrchem.
  • Adventní výzdoba je na náměstí ve Velkém Meziříčí již rozsvícena. Pouze dnes do 18 hodin si můžete přijít zakoupit něco do stánků. Kluziště by mělo být přístupno veřejnosti i v dalších dnech.
  • Most na Třebíčské a Družstevní ulice jsou již bez omezení průjezdné.

Letos se na Vysočině snížil počet tragických nehod

ZPRÁVY - KRIMI - 6. 4. 2021 - komentářů 0

Jedna z nehod na Vysočině.
Jedna z nehod na Vysočině.
foto: HZS KRV

Policisté v kraji vyjížděli za první tři měsíce letošního roku k 936 dopravním nehodám.


V průběhu prvních tří měsíců letošního roku šetřili policisté Krajského ředitelství policie kraje Vysočina v našem kraji celkem 936 dopravních nehod. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku se počet dopravních nehod mírně snížil, a to o tři procenta.

 

Loni se za první tři měsíce roku stalo o 30 dopravních nehod méně. Letošní nehody si vyžádaly sedm obětí, když pět osob zemřelo bezprostředně (do 24 hodin) po dopravní nehodě a dvě další osoby podlehly následkům těžkých zranění. Celkem pětúčastníků se při letošních nehodách těžce zranilo, což představuje téměř třicetiprocentní snížení ve srovnání se stejným obdobím roku 2020, kdy se při nehodách těžce zranilo sedm osob.

 

Dalších 212 účastníků utrpělo při letošních dopravních nehodách lehké zranění. Toto číslo je ve srovnání s počtem lehce zraněných za leden až březen roku 2020 o pět procent nižší – loni se za první tři měsíce lehce zranilo 224 osob. Hmotná škoda na havarovaných vozidlech a ostatním majetku se vyšplhala na částku 62 544 000 korun a ve srovnání se stejným obdobím roku 2020 je tato částka osm procent vyšší.

 

Ve 28 případech policisté při šetření letošních nehod zjistili, že řidič před jízdou požil alkoholické nápoje a ve dvou případech byl pod vlivem drog. Alarmující je skutečnost, že u většiny řidičů, kteří letos havarovali v podnapilém stavu, byla zjištěna hodnota alkoholu vyšší než jedno promile. Výjimkou nebyla ale ani hodnota přesahující dvě nebo tři promile.

 

Řízení vozidla nebo jízda na jízdním kole pod vlivem alkoholu jsou velmi nebezpečné. Opilý řidič i opilý cyklista ohrožuje nejen život svůj, ale také život a zdraví ostatních účastníků silničního provozu. Alkohol za volantem je v mnoha případech příčinou dopravních nehod, a to i s velmi vážnými následky na životech a zdraví účastníků nehody. Osoba, která řídí vozidlo pod vlivem alkoholu, se vždy dopouští protiprávního jednání. Podle množství alkoholu se jedná buď o dopravní přestupek, nebo o trestný čin. Obecně lze říci, že pokud policisté naměří u řidiče hodnotu menší než jedno promile alkoholu, tak se řidič dopouští přestupku. Za tento přestupek lze uložit pokutu do dvaceti tisíc korun a zákaz činnosti až na dobu jednoho roku. Pokud je u řidiče zjištěna hodnota nad jedno promile alkoholu, řidič se dopouští trestného činu, za přečin ohrožení pod vlivem návykové látky může být řidič potrestán odnětím svobody až na jeden rok, peněžitým trestem nebo zákazem činnosti. Pokud způsobí řidič ve stavu vylučujícím způsobilost dopravní nehodu, za spáchaný trestný čin mu hrozí přísnější trest, a to odnětí svobody až na tři roky.

 

Mezi nejčastější příčinu dopravních nehod v prvním čtvrtletí letošního roku byl nesprávný způsob jízdy (336 dopravních nehod), nepřiměřená rychlost (206 dopravních nehod), nedání přednosti v jízdě (46 dopravních nehod). Dalších 337 nehod byly nehody nezaviněné řidičem, kdy se nejčastěji jednalo o střety vozidel s lesní zvěří (33 dopravních nehod).

 

Za první tři měsíce letošního roku šetřili policisté v našem kraji také dopravní nehody, na nichž mělo podíl 14 cyklistů, z nichž osm dopravní nehodu zavinilo. Jeden cyklista při nehodě zemřel, dvanáct cyklistů bylo lehce zraněno a pouze jeden cyklista z nehody vyvázl bez zranění. Při šetření čtyř dopravních nehod policisté zjistili, že cyklista byl pod vlivem alkoholu.

 

Za první tři měsíce letošního roku šetřili policisté v našem kraji také dopravní nehody, na nichž mělo podíl 15 chodců. Jeden chodec při dopravní nehodě utrpěl těžké zranění a čtrnáct chodců bylo zraněno lehce.

 


Autor: mjr. JUDr. Dana Čírtková

Publikoval: -kas-

Čtěte také

13. 6. 2021 - Střet vozidel u pošty

V pátek 11. června jela po šesté hodině večer třiadvacetiletá řidička vozidla Peugeot ve Velkém Meziříčí po ulici Moraňská, vjela do křižovatky v době, kdy po hlavní silnici projížděl řidič vozidla Škoda...

3. 11. 2021 - Letos při nehodách zemřelo 26 osob

Počet dopravních nehod se od začátku roku v našem kraji mírně zvýšil.

4. 10. 2021 - Správné osvětlení vozidla má svoje pravidla

S podzimním počasím přicházejí časté mlhy, řidiči proto musí být mnohem opatrnější.

10. 5. 2021 - Alkohol za volantem

Velkomeziříčští policisté zastavili v sobotu 8. května krátce před desátou hodinou dopoledne v katastru obce Vlkov osobní automobil Volkswagen, jehož řidičem byl osmatřicetiletý muž.


Komentáře ke článku


Facebook Twitter INSTAGRAM Youtube
ALPA a.s. Velké Meziříčí hledá koordinátora marketingu
Nejnovější Nejdiskutovanější Nejčtenější

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.

Prodávejte on-line na kvalitním a responzivním e-shopu.

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

Draka Kabely, s.r.o. přijme nové zaměstnance
TOPlist