BUILDINGcentrum-HSV, s.r.o.: Přijmeme kolegu na pozici KONSTRUKTÉR - PROJEKTANT
Dnes je 16. května 2021, svátek má Přemysl, zítra Aneta.
  • Středisko Chaloupek na statku v Balinách se dočkalo rozšíření.
  • Dnes rozhodně přes brod z Oslavice do Balinského údolí nepřejdete.
  • Příjezdová silnice do Svitu je opět posetá dírami.
  • Nafukovací vaky Jeřákova jezu byly kvůli zvýšenému průtoku vypuštěny.
  • Meziříčský vodopád u koupaliště.

Začala oprava mostu na dálnici D1 u Velké Bíteše

ZPRÁVY - VELMEZOVKY - 23. 4. 2021 - komentářů 0

Práce na podjezdu D1 u Velké Bíteše.
Práce na podjezdu D1 u Velké Bíteše.
foto: -mk-

Pracemi na dolní stavbě jsme zahájili v 1. polovině dubna rekonstrukci dálničního mostu ev.č. D1-201..2, který se nachází v levém jízdním pásu u Velké Bíteše.


V rámci modernizace úseku 21 dálnice D1 nebyla oprava této levé části mostu postaveného v roce 1976 provedena, a proto je řešena nyní jako samostatná akce. Současně s rekonstrukcí mostu bude provedena rekonstrukce vozovky. Dále bude v rámci akce provedena oprava vozovky a příslušenství levé nájezdové větve směr Praha v MÚK Velká Bíteš. Zakázku provede společnost Metrostav Infrastructure a.s. za 34,78 mil. Kč bez DPH s uvedení do provozu za 91 dnů. Ta ze 4 uchazečů o zakázku předložila nejvýhodnější nabídku.

 

Oprava mostu má za cíl zlepšit jeho stavební stav a aktualizovat mostní příslušenství (svodidla) podle současných technických předpisů. Zlepšením jeho stavebního stavu jak nosné konstrukce, tak spodní stavby dojde k prodloužení životnosti mostu a zlepšení komfortu provozu na mostě. Stavební stav nosné konstrukce i spodní stavby je hodnocen stupněm IV – uspokojivý stav. Vozovka na mostě má vyjeté koleje s četnými trhlinami, které jsou opatřeny zálivkou. Izolace je v oblastech uložení nosné konstrukce poškozena a na úložné prahy zatéká. Paty svodidlových sloupků jsou napadeny korozí, zábradelní svodidlo je nenormové. Na přístupných plochách nosné konstrukce nebyly zjištěny žádné významnější poruchy. Zjištěno bylo pouze poškození koncových částí nosníků. U spodní stavby je problém v rozpadu povrchů úložných prahů a koroze betonářské výztuže také v důsledku nadlimitní hloubkové kontaminace betonu chloridy.

 

Oprava mostu tak bude znamenat výměnu mostního svršku a příslušenství, výměny obou závěrných zídek a úložných prahů. Budou také odstraněny a provedeny nové přechodové desky. V rámci opravy mostu budou vyměněna stávající ocelolitinová ložiska za ložiska elastomerová. Na prefabrikovanou nosnou konstrukci bude vybetonována spřahující železobetonová deska a na ní bude provedena celoplošná izolace a následně nová konstrukce vozovky. Nově budou také vybetonované římsy s kotvenými ocelovými svodidly a dojde také na osazení nových mostních odvodňovačů.

 

Současně s rekonstrukcí mostu bude provedena rekonstrukce vozovky v předpolích mostu (celkem 208 metrů) a její rozšíření tak, aby v základním příčném uspořádání byla šířka každého jízdního pásu min. 11.5 m, což odpovídá rozšíření z kategorie 26.5 na kategorii D 28. Tato šířka již umožní provizorní vedení dopravy po polovině dálnice ve čtyř pruhovém režimu (2 jízdní pruhy pro každý směr jízdy) při budoucích opravách. Dále bude provedena oprava vozovky a příslušenství levé nájezdové větve směr Praha v MÚK Velká Bíteš, kde se odfrézují stávající vozovkové vrstvy na tloušťku 120 mm a nahradí novými asfaltovými vrstvami.

 

Dopravní omezení je již realizováno na silnice I/37, kterou dálniční most překlenuje. V závislosti na fázi rekonstrukce bude doprava na této komunikaci pod mostem řízena kyvadlově světelnou signalizací. Oprava horní stavby mostu na D1 bude probíhat za úplné uzavírky dálnice v jízdním pásu směrem na Prahu. V průběhu tohoto víkendu se začne stavět dopravní omezení, které provoz převede do jízdního pásu směrem na Brno, kde se bude jezdit v režimu 2+2 a to až do 24.7. 2021. Po tomto datu budou již probíhat pouze dokončovací práce bez dopadu na dopravu.


Autor: Mgr. Martin Buček tým komunikace ŘSD

Publikoval: -kas-

Čtěte také

5. 11. 2020 - Na Vysočině přibylo nejvíce nakažených od začátku epidemie, na Žďársku to bylo 233 nově nakažených

Po mírném optimismu z vývoje epidemii covidu, přišla včera ve středu večer studená sprcha v podobě zatím nejvyššího denního počtu nakažených za celou dobu epidemie.

16. 4. 2021 - Jihovýchodnímu obchvatu stačí vykoupit už jen jeden pozemek a dvě garáže

Pozemky v lokalitě Křenice za rovný jeden milion korun rozhodlo zastupitelstvo vykoupit na posledním zasedání 13. dubna.

6. 5. 2021 - Z událostí městské policie duben 2021

Soupis událostí, které řešili městští strážníci v měsíci dubnu 2021.

5. 1. 2021 - Hasiči z Velkého Meziříčí nejčastěji v loňském roce vyjížděli k požárům

Hasiči z Velkého Meziříčí zveřejnili statistiku výjezdů z uplynulého roku 2020.


Komentáře ke článku


Facebook Twitter INSTAGRAM Youtube
Základní škola a Mateřská škola Dolní Heřmanice hledá zaměstnance
Nejnovější Nejdiskutovanější Nejčtenější

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.

Prodávejte on-line na kvalitním a responzivním e-shopu.

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

Jelínkova vila: Hledáme číšníka/servírku a recepční
TOPlist