BUILDINGcentrum-HSV, s.r.o.: Přijmeme kolegu na pozici KONSTRUKTÉR - PROJEKTANT
Dnes je 16. května 2021, svátek má Přemysl, zítra Aneta.
  • Středisko Chaloupek na statku v Balinách se dočkalo rozšíření.
  • Dnes rozhodně přes brod z Oslavice do Balinského údolí nepřejdete.
  • Příjezdová silnice do Svitu je opět posetá dírami.
  • Nafukovací vaky Jeřákova jezu byly kvůli zvýšenému průtoku vypuštěny.
  • Meziříčský vodopád u koupaliště.

Na silnicích Vysočiny se výrazně snížil počet tragických nehod

ZPRÁVY - KRIMI - 4. 5. 2021 - komentářů 0

Ilustrační foto.
Ilustrační foto.
foto: HZS KRV

Policisté vyjížděli za první čtyři měsíce letošního roku k 1 284 dopravním nehodám.


V průběhu prvních čtyř měsíců letošního roku šetřili policisté Krajského ředitelství policie kraje Vysočina v našem kraji celkem 1 284 dopravních nehod. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku je počet dopravních nehod naprosto stejný.

 

Letošní dopravní nehody si vyžádaly již šest obětí, když pět účastníků zemřelo bezprostředně při dopravní nehodě a jedna osoba zemřela na následky zranění ve zdravotnickém zařízení. Loni zemřelo za první čtyři měsíce roku 16 osob. Za pozitivní jev dopravní policisté považují skutečnost, že se v našem kraji v letošním roce výrazně snížil počet dopravních nehod s tragickými následky. Celkem deset účastníků se při letošních nehodách těžce zranilo, což představuje ve srovnání se stejným obdobím loňského roku pokles o 44 procent. Dalších 266 účastníků utrpělo při letošních nehodách lehké zranění. Toto číslo je ve srovnání s počtem lehce zraněných za leden až duben roku 2020 o devět procent nižší. Hmotná škoda na havarovaných vozidlech a ostatním majetku se vyšplhala na částku převyšující 83 257 000 korun a ve srovnání se stejným obdobím roku 2020 je o dvanáct procent vyšší.

 

Ve 37 případech policisté při šetření nehody zjistili, že řidič před jízdou požil alkoholické nápoje nebo byl pod vlivem omamných a psychotropních látek. Počet podnapilých řidičů, kteří havarovali, se sice meziročně snížil, a to o sedmnáct procent. Policisté v letošním roce ale dokumentují i několik dopravních nehod, kdy řidiči, kteří s vozidlem havarovali, usedli za volant v silně podnapilém stavu, kdy výjimkou nebyly hodnoty přesahující tři promile alkoholu.

 

Když se podíváme na příčiny dopravních nehod, tak jednoznačně vede způsob jízdy v kombinaci s nepřiměřenou rychlostí – tyto dvě příčiny stojí za většinou letošních nehod – konkrétně byly příčinou 702 dopravních nehod. Alarmující může být skutečnost, že na třetím místě v pořadí příčin je nedání přednosti v jízdě, což představuje ignorování základních dopravních značek – dej přednost v jízdě nebo stůj, dej přednost v jízdě – celkem 58 dopravních nehod. Někteří také zbytečně riskují, což je patrné při předjíždění v zatáčkách, horizontech či zákazech předjíždění. Stejná bezohlednost u nich panuje, když se po předjetí zbrkle zařazují před předjížděné vozidlo, protože v protisměru se objevilo vozidlo, které tak svým riskantním manévrem bezprostředně ohrožují.

 

Celkem 508 nehod bylo nezaviněných ze strany řidiče. Ve většině případů (504 dopravních nehod) se jednalo o srážky vozidel s lesní zvěří. Tyto nehody tak dlouhodobě tvoří více než třetinový podíl na celkovém počtu dopravních nehod – za první čtyři měsíce se konkrétně jedná o více než 39 procent z celkového počtu nehod.

 

Za první čtyři měsíce letošního roku jsme vyšetřovali také nehody, na nichž mělo účast celkem 12 motocyklistů, v pěti případech motocyklisté nehodu zavinili. Jeden motocyklista se při nehodě těžce zranil, devět motocyklistů utrpělo lehké zranění a pouze dva vyvázli z nehody bez zranění.

 

Za první čtyři měsíce letošního roku jsme vyšetřovali také nehody, na nichž mělo účast celkem 19 chodců, ve dvou případech chodec nehodu zavinil. Dva chodci se při nehodě těžce zranili a zbývajících 17 chodců utrpělo při střetu s vozidlem lehké zranění.

 

Od začátku roku do konce dubna vyjížděli policisté v našem kraji vyšetřovat nehody, na nichž mělo účast 22 cyklistů, když 16 cyklistů nehodu zavinilo. Jeden cyklista při nehodě zemřel a dalších 18 dalších utrpělo lehké zranění a pouze tři cyklisté vyvázali z nehody bez zranění. V šesti případech policisté zjistili, že cyklista – viník dopravní nehody - byl v době nehody pod vlivem alkoholu.

 

Proto především dopravní policisté Krajského ředitelství policie kraje Vysočina věnují a v dalším období budou věnovat zvýšenou pozornost v rámci běžného výkonu služby i v rámci vyhlašovaných dopravně bezpečnostních akcích kontrolám řidičů, zda dodržují všechna ustanovení zákona o provozu na pozemních komunikacích a zdali nejsou pod vlivem alkoholu nebo jiných návykových látek. Policejní kontroly budou zaměřeny také na chování motocyklistů a cyklistů v silničním provozu, kteří patří mezi nejzranitelnější účastníky silničního provozu a s příchodem teplého počasí lze předpokládat, že se budou ve větší míře objevovat v silničním provozu.

 


Autor: mjr. JUDr. Dana Čírtková vedoucí oddělení - tisková mluvčí

Publikoval: -kas-

Čtěte také

29. 4. 2021 - U Měřína havaroval řidič s nákladním vozidlem

Dne 28. dubna v 14:03 jsme přijali na integrovaném operačním středisku oznámení o nehodě nákladního vozidla.

22. 3. 2021 - Migranti se ukrývali mezi paletami v kamionu

Řidič jízdní soupravy měl podezření na pohyb osob v nákladovém prostoru.

27. 11. 2020 - Opilého muže policisté převezli na záchytku

Policisté integrovaného operačního střediska přijali ve čtvrtek 26. listopadu kolem osmé hodiny večer na linku tísňového volání oznámení o opilém muži, který se nacházel v domě ve Velkém Meziříčí, byl agresivní a...

13. 4. 2021 - Pachatel poškodil plachtu

Škodu kolem osmi tisíc korun způsobil pachatel poškozením plachty, ke kterému došlo v noci z pátku 9. dubna na sobotu na ulici Balinka v obci Měřín.


Komentáře ke článku


Facebook Twitter INSTAGRAM Youtube
Nejnovější Nejdiskutovanější Nejčtenější

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.

Prodávejte on-line na kvalitním a responzivním e-shopu.

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

GREMIS: Ferobet dlažba Parko Kombi
TOPlist