Dnes je 24. ledna 2022, svátek má Milena, zítra Miloš.
  • U firmy Draka kabely se stala dopravní nehoda.
  • Dnes se mělo odehrát přípravné utkání FC VM - AFC Humpolec, ale počasí bylo proti.
  • Město aktuálně nechává předělávat bývalý internát zemědělky na byty pro seniory.
  • Oprava kurtů na Areálu zdraví.
  • Policisté pátrají po pachateli, který posprejoval vrata garáže na Bezručově ulici.

Mladiství pod vlivem alkoholu

ZPRÁVY - KRIMI - 21. 5. 2021 - komentářů 0

Ilustrační foto.
Ilustrační foto.
foto: free Pexels

Problematika požívání alkoholu osobami mladších osmnácti let je stále aktuální a celoročně policisté řeší případy dětí a mladistvých pod vlivem alkoholu.


Zejména v letních měsících mládež tráví více času venku a účastní se různých setkání, při kterých se jim snadněji může dostat do ruky lahev alkoholu. Mohou tak například podlehnout kolektivní náladě nebo touze se seznámit s něčím novým a zakázaným.

 

Policisté šetří v současné době případ, ke kterému došlo na Třebíčsku. Hned osm mladých lidí se zapojilo do popíjení alkoholu a u dvou z nich naměřená hodnota dokonce přesáhla dvě promile. V pátek 14. května si ve večerních hodinách vyžádali součinnost policie městští strážníci do lokality, kde odhalili skupinku zjevně opilých mladých lidí. Při kontrole zjistili, že jsou ve věku kolem patnácti let. Jednalo se o čtyři dívky a čtyři chlapce pod vlivem alkoholu. Provedené dechové zkoušky byly u všech pozitivní. U dvou z nich, dívky a chlapce, hodnoty dokonce překročily dvě promile alkoholu. U čtyř se hodnota alkoholu pohybovala kolem jednoho promile a dva mladiství měli necelé půl promile alkoholu v dechu.

 

O situaci byli informováni zákonní zástupci dětí. Podnapilé dívky a chlapce si převzali do péče jejich blízcí. Policisté provedli šetření a zjišťují, jak se osoby mladší osmnácti let k alkoholu dostaly. Případ v současné době šetří pro podezření ze spáchání přestupkového jednání. Informovali také odbor sociálně právní ochrany dětí.

 

Svůj život a zdraví ohrožoval opilý šestnáctiletý mladík, který se pohyboval na silnici. Ve středu 19. května přijali policisté po osmé hodině večer oznámení, že po silnici mezi obcemi jde zjevně opilý mladík. Nebyl schopen udržet přímý směr chůze a kličkoval ze strany na stranu. Na místo vyjela hlídka situaci prověřit. Policisté zjistili, že se jedná o teprve šestnáctiletého chlapce, u kterého při dechové zkoušce naměřili hodnotu 2,31 promile alkoholu. Opilého mladíka si převzali jeho rodiče. Policisté nyní zjišťují okolnosti, které požití alkoholu mladistvému umožnily, případ šetří v rovině přestupku.

 

Policisté by chtěli v souvislosti s nadcházejícími prázdninami opět apelovat na rodiče, aby věnovali dětem patřičnou pozornost. Je nutné, aby měli přehled o aktivitách, kterými se jejich dítě ve svém volném čase zabývá. Rodiče by měli vždy vědět, jakým způsobem, s kým a kde jejich dítě tráví volný čas. Dospívající mládež je mnohdy bez dohledu dospělé osoby se svými vrstevníky a může se stát, že budou chtít vyzkoušet něco, o čem vědí, že je to zakázané. To ale s sebou samozřejmě nese riziko, že se děti dostanou do situací, které pro ně mohou být nebezpečné nebo přímo ohrožující jejich život a zdraví. Mezi tyto situace patří experimentování s alkoholem, které je ještě posíleno zvláště ve skupině vrstevníků, kteří se mezi sebou vzájemně "hecují". Alkohol a jiné návykové látky ale mají na organismus dítěte nevypočitatelné účinky. Může tak lehce dojít k intoxikaci, ztrátě vědomí nebo k jinému ohrožení zdraví i života dítěte. Hrozí také riziko, že při případných zdravotních komplikacích jednotlivce ostatní vrstevníci na vzniklou situaci nezareagují adekvátně, ať už z důvodu neznalosti nebo strachu z odhalení, a dítěti ohroženému na zdraví se tak nemusí dostat včasné lékařské péče.

 

Prodej a podávání alkoholu osobám mladším osmnácti let zákon striktně zakazuje. Osoby, které alkohol mladistvým nebo dětem zprostředkují, se dopouštějí protiprávního jednání, a to buď v rovině přestupkového jednání, nebo trestného činu. Zákon tak jasně stanoví, že fyzická osoba, která prodá nebo podá alkohol osobě mladší osmnácti let, se dopustí přestupku, za což lze uložit pokutu až do výše 150 000 korun. V případě, že se takového jednání dopustí vůči osobě mladší patnácti let, zvyšuje se horní hranice sazby na dvojnásobek. Skutkovou podstatu trestného činu podání alkoholu dítěti naplní ten, „kdo ve větší míře nebo opakovaně prodá, podá nebo poskytne dítěti alkohol.“ Takové osobě pak hrozí trest odnětí svobody až na jeden rok.


Autor: por. Mgr. Stanislava Rázlová, tisková mluvčí

Publikoval: -kas-

Čtěte také

20. 9. 2021 - Policisté v neděli v jednu ráno na ulici K Novému nádraží zastavili řidiče pod vlivem 2,29 promile

Velkomeziříčští policisté zastavili v neděli 19. září kolem jedné hodiny ráno na ulici K Novému nádraží osobní automobil Mazda.

2. 6. 2021 - Z událostí městské policie - květen 2021

Soupis událostí, které řešili městští strážníci v měsíci květnu 2021.

14. 7. 2021 - Opilého muže ve Velké Bíteši policisté zajistili

V úterý 13. července kolem půl jedné ráno přijali policisté integrovaného operačního střediska na linku tísňového volání oznámení o muži, který ležel na silnici ve Velké Bíteši.

10. 1. 2022 - Loni zemřelo na silnicích Kraje Vysočina 24 osob

Celkový počet dopravních nehod se meziročně mírně zvýšil o šest procent.


Komentáře ke článku


Facebook Twitter INSTAGRAM Youtube
Hudební škola YAMAHA
Nejnovější Nejdiskutovanější Nejčtenější

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.

Prodávejte on-line na kvalitním a responzivním e-shopu.

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

Draka Kabely, s.r.o. přijme nové zaměstnance
TOPlist