Dnes je 6. července 2022, svátek má Státní svátek - Mistr Jan Hus, zítra Bohuslava.
  • Na radnici již plápolá moravská vlajka.
  • Silnice Vídeň - Dobrá Voda je z důvodu výstavby kanalizace ve Vídní do konce července uzavřena.
  • Na řece Oslavě u zimního stadionu sedí na kameni vodník s dýmkou.
  • Nová cedule láká turisty na věž kostela.
  • Dětský sbor Tligáček s programem Anděl sestoupil z nebe se představil v neděli večer na pódiu na náměstí.

VELKOMEZIŘÍČŠTÍ HÁZENKÁŘI SLAVÍ 100 LET! aneb válečná a poválečná léta

SPORT - HÁZENÁ - 26. 5. 2021 - komentářů 0

Dorostenky,mistryně Horácké župy, 1947_Pánková D., Pánková V., Doležalová, Kratochvílová, Pokorná, Kremláčková, Malcová.
Dorostenky,mistryně Horácké župy, 1947_Pánková D., Pánková V., Doležalová, Kratochvílová, Pokorná, Kremláčková, Malcová.
foto: archiv Házená Velké Meziříčí
Dorostenci, 1944 - Beneš, Seifer, Navrátil, Doležel, Puzrla, Pešek, Kříž
I.ročník turnaje české házené žen o pohár Českomoravské Vysočiny ve Velkém Meziříčí, 1944

Z historie velkomeziříčské házené jsme vám již představili prvních dvacet let. Tentokrát se podíváme, jak se trénovalo za války a co přinesla poválečná léta. A věřte, že pro velkomeziříčské házenkáře to bylo velice důležité období, neboť získali vlastní hřiště!


Družstvo žen i ve čtyřicátých letech přinášelo příznivcům tohoto sportu samou radost. Hned v roce 1940 získaly ženy vítězství v župním poháru se skóre 43:0, a staly se tak prvními držitelkami umělecké ceny akademického malíře Lásky. Následoval titul v západomoravské župě (1942), vítězství na turnaji O Pohár Českomoravské Vysočiny pořádaném ve Velkém Meziříčí a také vítězství na podzimních hrách Horácka. V nové Moravské lize z deseti týmů obsadily třetí místo.

 

Dorostenky hrály I. třídu a podařilo se jim stejně jako ženám vyhrát turnaj O Pohár Českomoravské Vysočiny. Muži postoupili do I.A třídy, dorostenci ze II. třídy si užili postup do I.B třídy.

Zajímavostí jistě je, že při mistrovství Českého svazu házené dorostenců řídil finálové utkání Eduard Klapal.

 

Velký zlom pro velkomeziříčské házenkáře přinesl rok 1945! SK Velké Meziříčí se konečně dočkalo vlastního hřiště. Již několik let Sportovní klub hledal místo, kde by mohlo být hřiště vybudováno. V dobovém tisku bylo uveřejněno několik článků na toto téma. Tehdejší zástupci navrhovali například prostor za gymnáziem. Jako další možnost nabízeli soustředit všechna hřiště při projektování koupaliště v údolí Ameriky, kde by mohlo vzniknout celé sportovní středisko. Ovšem ani jedna z těchto možností nebyla realizována.

 

Hrabě Podstatzký, kterému patřil Rudolfův park, se v roce 1945 rozhodl tento pozemek věnovat Sportovnímu klubu. A ten hned začal budovat hřiště. Práce to byla velmi náročná. Park byl zcela porostlý statnými stromy. Hřiště bylo budováno za spolupráce všech členů klubu. Na výstavbě se velkou měrou podílel i tehdejší národní výbor, který podpořil oddíl finanční pomocí. Odměnou za tvrdou práci při budování byly výborné výsledky všech družstev.

 

V roce 1945 měl oddíl SK Velké Meziříčí celkem pět družstev – dvě družstva žen, jedno mužů, jedno dorostenek a jedno dorostenců. Sehráno bylo celkem 43 zápasů, v nichž se vystřídalo 21 hráček a 20 hráčů.

 

Na podzim 1946 přešel celý oddíl v rámci sjednocení tělovýchovy do Sokola Velké Meziříčí. Dorostenky své snažení přetavily v zisk mistrovského titulu Horácké župy a následující rok se to povedlo i našim dorostencům.

 

Různých soutěží, turnajů a zápasů všechna naše družstva odehrála veliké množství a v tomto článku na to místo není. Nemusíte smutnit, protože chystáme celou publikaci, která vás s velkomeziříčskou házenou dopodrobna seznámí. A než se publikace objeví, tak se můžete těšit na další informace, které pro mnohé budou jistě překvapivé…

 

Pro zajímavost:

Je nutné říci, že zrádné okupaci odpovídal i sportovní život. S každým utkáním se utužovaly vztahy a charaktery jednotlivců a kolektivů. Na utkání jezdila družstva zpravidla vlakem v časných ranních hodinách. Byla to doba příkladné obětavosti hráčů, trenérů i organizátorů.

 

Ve čtyřicátých letech byli čtenáři Velkomeziříčska velice pečlivě informováni o všem, co se v oddílu házené děje. Kromě výsledků a plánovaných zápasech byly zveřejňovány i krátké zprávy, které se zmiňovaly, kdy bude mít které družstvo první trénink, či zda nastoupí daná hráčka k zápasu. Oddíl také informoval o možné reorganizaci celé soutěže, kterou svazu házené aktivně navrhoval, nebo o možnosti zřízení nového hřiště.


Autor: Jana Šidlová, Házená Velké Meziříčí

Publikoval: -kas-

Čtěte také

21. 2. 2022 - HÁZENÁ: Muži přerušili telnickou sérii výher

Po lekci, kterou náš celek utržil v minulém kole na půdě lídra soutěže, nás čekal důležitý domácí zápas proti nepříjemnému soupeři z Telnice.

23. 11. 2021 - Body do tabulky si tentokrát zapsali starší i mladší dorostenci

Výsledkový servis zápasů staršího a mladšího dorostu TJ Sokol Velké Meziříčí.

14. 3. 2022 - HÁZENÁ: Muži neudrželi 3. příčku

V neděli dopoledne zajíždělo družstvo mužů k veledůležitému utkání na půdu Kostelce na Hané. Soupeř na nás ztrácel před utkáním pouhý bod, a případné vítězství tak bylo důležité pro udržení 3. pozice...

7. 6. 2022 - Mistrovství republiky v házenkářském desetiboji mladších žákyň

O prvním červnovém víkendu se družstvo našich žaček poprvé představilo na Mistrovství České republiky v házenkářském desetiboji. V konkurenci silných týmů sice holky obsadily šesté místo, ale určitě se na turnaji neztratily!


Komentáře ke článku


Facebook Twitter INSTAGRAM Youtube
JOPP: Hledáme nové parťáky
Nejnovější Nejdiskutovanější Nejčtenější

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.

Prodávejte on-line na kvalitním a responzivním e-shopu.

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

VÝTAHY, s.r.o.: Hledáme ZÁMEČNÍK - SVÁŘEČ
TOPlist