ROTANA: Hledáme nové posily do týmu
Dnes je 23. června 2021, svátek má Zdeňka, zítra Jan.
  • Dnes a zítra bude upravována parkovací plocha ve Svitu.
  • Rozšiřování městského hřbitova na Karlově pokračuje. Nově i výsadbou zeleně.
  • Začalo frézování pásu středu vozovky na ulici Nad Gymnáziem. Objízdná trasa vede po Bezděkově, Čechově a Gen. Jaroše. Objížďka nad hřbitovem na Karlově v současné době není možná z důvodu opravy této cesty.
  • Firma Colas se pustila do opravy cest nad hřbitovem a do zahrádkářské oblasti vpravo nad železničním viaduktem. Více foto na našem Facebooku.
  • Akce Kola pro Afriku se letos setkala s nižším zájmem než loni, i přesto se nějaká jízdní kola podařilo nashromáždit.

Zimní počasí je konečně u konce, v Pavlově vypustili ježky a netopýry

ŽIVOTNÍ STYL - PŘÍRODA - 27. 5. 2021 - komentářů 0

Jarní počasí, které se podobalo spíše zimnímu, pozdrželo vypouštění netopýrů a ježků a ani květen návratu zvířat zpět do volné přírody nepřál. „Nakonec se akce podařila a ve třetím májovém týdnu jsme vypustili bezmála patnáct ježků a kolem dvacítky netopýrů, kteří zimovali v prostorách naší záchranné stanice v Pavlově,” prozradil ředitel stanice Zbyšek Karafiát.


Už v březnu pracovníci stanice do přírody vypustili v zimě vyhladovělé a zraněné dravce, které se v Pavlově podařilo vyléčit. Do oblak se vrátila tři káňata, několik poštolek a dále kalous, hrdlička i uzdravený krkavec s operovaným křídlem. Do venkovní voliéry se přestěhovalo také několik letošních veverek. Jen co se rozběhají a ještě o něco vyrostou, za několik dní by se mohly vrátit na stromy do lesů a parků. Podobný osud čeká i čtyři liščata. „Už jsou ve věku, kdy už mohou být ve venkovních prostorách, kam jim nosíme potravu a čistou vodu, a už je vůbec nekontaktujeme s cílem nechat je zdivočet, a dát jim tak velkou šanci na návrat do volné přírody,“ informovala veterinářka stanice Alexandra Karafiátová.

 

Sezóna mláďat je tady

Přestože počasí nepřeje, sezóna mláďat je v plném proudu. V záchranné stanici se aktuálně starají o čtyři liščata, mládě výra velkého, puštíka obecného, tři malé kuny, tři srnčata, šest drozdů kvíčal, pět kosů, sojku, dva holuby hřivnáče, stehlíka, nově o pět čápat zachráněných z hnízda na komíně ve Valči na Třebíčsku a početná jsou i veverčata. Když situace dovolí, mohou mláďata vidět i návštěvníci stanice. Brány areálu se totiž otevřely s počátkem května. „Nejpočetnější zástupy k nám míří o víkendech, prozatím jsme vydali cca 450 vstupenek,” uvedl Zbyšek Karafiát s tím, že ve stálých expozicích je zhruba 70 zvířat, další více než polovina, často zraněných a plachých ptáků i savců, je ve vnitřních prostorách.

 

Návštěvníci se mohou těšit na prohlídku venkovních částí expozic

 

Pro návštěvníky mají ve stanici otevřeno v pracovní dny od 9.00 do 16.00 hodin, o víkendech od 9.00 do 13.00 hodin. „V jiné časy si lidé mohou zavolat, a pokud to jen trochu půjde, rádi jim vyjdeme vstříc,“ upřesnil ředitel Karafiát.

 

Úplnou novinkou v areálu je budování dvou oddělených jezírek pro želvy nádherné a pro čolky a další obojživelníky. „Stále častěji řešíme nálezy želvy nádherné v naší přírodě. Poslední dvě se k nám dostaly, když je rybáři vylovili společně s rybami z rybníka. Přitom tahle želva původem ze Severní Ameriky do naší přírody vůbec nepatří a v přírodě způsobuje pohromu,“ upřesnil na závěr Zbyšek Karafiát důvod budování jezírek jako nového domova pro rozrůstající se počet obyvatelek stanice.


Autor: Záchranná stanice Pavlov

Publikoval: -kas-

Fotogalerie

vypousteni-netopyru-3.jpg  zachranene-srnce.jpg  

Čtěte také

15. 6. 2021 - Dražbou malovaných kamínků přispějete v červnu záchranným stanicím a útulkům

V posledních letech se velmi rozšířilo malování kamínků a jejich objevování na nejrůznějších místech po Česku. V reakci na to vznikla v závěru letošního března facebooková skupina Kamínky pro ZOO. Lidé malovali...

23. 3. 2021 - Spolupráce zemědělců, ochránců přírody i veřejnosti může zachránit desítky mláďat čejky chocholaté

– Za posledních čtyřicet let se populace čejky chocholaté snížila o téměř 90 %. Tohoto obyvatele našich polí, který hnízdí na zemi a jeho hnízda jsou velmi nenápadná, ohrožují hlavně jarní práce...

10. 12. 2020 - Traviči se Vysočině nevyhýbají, poslední obětí je samice orla mořského

Byl 17. listopad a žena, která v lese nedaleko rybníka Piknůsek u Moravce na Žďársku hledala zatoulaného psa, objevila mrtvého orla mořského. Později výsledky pitvy a laboratorních rozborů Státního veterinárního ústavu v...

19. 11. 2020 - Na Vysočině stromů kolem silnic ubývá. Kácí se i v celé republice

Dva vykácené stromy na Vysočině loni nahradila jen jedna sazenice. Na území celé republiky stromů podél cest dlouhodobě ubývá a mizí tak levná a účinná ochrana před extrémními teplotami, suchem a prachem...


Komentáře ke článku


Facebook Twitter INSTAGRAM Youtube
BUILDINGcentrum-HSV, s.r.o.: Přijmeme kolegu na pozici VEDOUCÍ SKLADU
Nejnovější Nejdiskutovanější Nejčtenější

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.

Prodávejte on-line na kvalitním a responzivním e-shopu.

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

GREMIS: Ferobet plotové tvárnice
TOPlist