Umožní to nejen rozvolněná epidemická opatření, ale především dokončený projekt čtyř specializovaných bezbariérových učeben zaměřených na témata půdy, vody, biosféry a vybavené řemeslné dílny o celkové kapacitě až 40 žáků. „Týmu kolem ředitele zařízení Josefa Zeťka se dlouhodobě daří prosazovat nejen v oblasti environmentální výchovy originální projekty, které pomáhají zatraktivnit ekologickou výuku, ale dbají i na přístupnost svých aktivit. V tomto případě doslova, protože celé centrum je bezbariérové, vzdušné a otevřené. Oceňuji i atraktivnost vybavení jednotlivých učeben, originalitu a osobitost výukové zahrady,“ uvedla při návštěvě zařízení náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina pro oblast regionálního rozvoje Hana Hajnová.
V řemeslných dílnách jsou připraveny pro malé kutily nastavitelné ponky s ručním nářadím. Počítá se s tím, že děti si zde budou moci vyřezávat vlastní výrobky a poznávat v praxi vlastnosti dřeva i dalších výrobních materiálů. V dalších učebnách, které mají přiblížit přirozený život v půdě i ve vodě, nešetřili pedagogové fantazií a dětem připravili řadu praktických pomůcek. Některé si vyžádaly řadu dní „zrání“ a líhnutí.
Středisko Baliny prochází postupnou rekonstrukcí od roku 2017. Cílem investora a provozovatele, kterým je školské zařízení pro zájmové a další vzdělávání Chaloupky, je nejen zachránit chátrající objekty, ale také nabídnout veřejnosti pestré trávení volného času, zvýšit kvalitu zájmového, neformálního a celoživotního vzdělávání a zapojit se do sociálního podnikání.
Autor: oddělení tiskové Krajský úřad Kraje Vysočina
Publikoval: -kas-