ROTANA: Hledáme nové posily do týmu
Dnes je 23. června 2021, svátek má Zdeňka, zítra Jan.
  • Dnes a zítra bude upravována parkovací plocha ve Svitu.
  • Rozšiřování městského hřbitova na Karlově pokračuje. Nově i výsadbou zeleně.
  • Začalo frézování pásu středu vozovky na ulici Nad Gymnáziem. Objízdná trasa vede po Bezděkově, Čechově a Gen. Jaroše. Objížďka nad hřbitovem na Karlově v současné době není možná z důvodu opravy této cesty.
  • Firma Colas se pustila do opravy cest nad hřbitovem a do zahrádkářské oblasti vpravo nad železničním viaduktem. Více foto na našem Facebooku.
  • Akce Kola pro Afriku se letos setkala s nižším zájmem než loni, i přesto se nějaká jízdní kola podařilo nashromáždit.

Chcete měnit dodavatele plynu? Zkuste nové produkty a dejte pozor na udržovací nabídky

SERIÁLY - PORADNA - 4. 6. 2021 - komentářů 0

foto: freepik

S koncem topné sezóny nastává nejlepší čas na vyhodnocení letošních nákladů na vytápění a možná také na výběr nového dodavatele plynu.


Vhodnou volbou totiž můžete ušetřit klidně i tisíce korun ročně. Samotná cena ale nemusí být vždy tím nejdůležitějším kritériem. Jaké jsou nové možnosti a na co si dát při výběru dodavatele plynu pozor?

 

Už dávno neplatí, že nabídka různých dodavatelů energií je obdobná a liší se jen v nepodstatných detailech. Při výběru dodavatele se tak tím spíše vyplatí určitá obezřetnost. Ne vždy jsou totiž jejich nabídky tak výhodné, jak by se mohlo na první pohled zdát, a orientovat se jen podle ceny může být zrádné.

 

Vedle ceny se u dodavatele zaměřte na další kritéria

Kromě ceny samotné komodity jsou důležité i další parametry smlouvy, kromě nich by si ale zákazník měl všímat také toho, jak dlouho dodavatel funguje nebo jaký je jeho přístup k zákazníkům, například při požadavku na změnu záloh. „Podceňovaný je třeba způsob prodloužení smlouvy – zda dodavatel informuje o změně dopředu, jaké jsou výpovědní lhůty, o jakou dobu se smlouva prodlužuje a jaký ceník začíná po prodloužení platit. Ten už totiž nemusí být tak výhodný jako ten garantovaný, podle kterého zákazník vybírá,“ popisuje Aleš Fojtík, odborník na oblast energií portálu Srovnejto.cz.

 

Pozor na udržovací nabídky

Pokud zákazníkům končí smlouva o dodávkách energií, často se jim stávající dodavatel ozve s takzvanou retenční (udržovací) nabídkou, která je má přesvědčit, aby u něj zůstali. Udržovací nabídka může, ale také nemusí být výhodná. Skrývá však ještě jedno riziko, a to v případě, že zákazník už uzavřel novou smlouvu s jiným dodavatelem. „Pokud se takovým zákazníkům ozve stávající dodavatel a oni se rozhodnou zůstat u něj, mohou tím porušit smlouvu s novým dodavatelem a čelit mnohatisícovým pokutám. Pokud jim navíc novou smlouvu vyřizoval zprostředkovatel, sankce se velmi pravděpodobně dočkají ještě od něj,“ vysvětluje Stanislav Trávníček, předseda Rady ERÚ.

 

Podobné problémy hrozí rovněž při ukončování smluv s takzvanou automatickou obnovou, kdy se smlouva u dodavatele energie sama obnovuje, pokud ji zákazník aktivně neukončí. Někteří dodavatelé podle ERÚ slibují, že když jim kromě smlouvy spotřebitel podepíše i plnou moc, prodloužení stávající smlouvy za něj u původního dodavatele odmítnou. To se ale nemusí stát, takže zákazník skončí se dvěma smlouvami a opět přicházejí pokuty. Řešení těchto situací je přitom jednoduché – zkusit si domluvit nějakou retenční nabídku u stávajícího dodavatele a teprve po jejím zvážení buď zůstat, nebo přejít k dodavateli novému.

 

Energie za velkoobchodní cenu na burze je dostupná i pro domácnosti

Odběr elektřiny či plynu za velkoobchodní ceny byl dříve výsadou pouze firem. Dnes jsou ovšem na trhu dostupné právě i produkty umožňující nákup energií za takzvanou spotovou cenu na burze. Výhodou spotových tarifů je hlavně transparentnost. Zákazník totiž přesně ví, kolik ho stojí komodita a jak vysoký je poplatek dodavateli.

 

Vedle státem regulované složky, jako jsou třeba poplatky za distribuci, je mu totiž účtována aktuální cena elektřiny či plynu na burze, kterou může sledovat denně online na stránkách operátora trhu OTE, a pevný měsíční poplatek nebo drobná přirážka ke každé spotřebované kilowatthodině od dodavatele. „Z logiky věci samozřejmě vyplývá, že na rozdíl od klasických tarifů zde zákazník platí různou cenu v závislosti na vývoji na burze. Zároveň však může výrazně ušetřit na maržích, které si u klasických pevných tarifů musejí účtovat dodavatelé, aby cenové výkyvy na burze eliminovali a neprodělali,“ vysvětluje Jiří Karlík ze společnosti Primagas, která na trh uvedla produkt Transparent umožňující nákup zemního plynu za aktuální velkoobchodní cenu. Podle něj tak u spotových produktů dodavatel ani zákazník neriskuje, že plyn nakoupí nebo si zafixuje jeho cenu v nevhodný moment na několik let dopředu.

 

Pokud tedy cena komodity na burze poklesne, zákazník okamžitě platí méně. Přitom u klasických tarifů se změna projeví v lepším případě v následujícím roce. Při zvažování výhodnosti přechodu na tarif s nákupem zemního plynu za aktuální tržní cenu je však právě kvůli výkyvům na burze optimální srovnávat průměrnou cenu za posledních 12 měsíců. „Vážený průměr spotové ceny jedné megawatthodiny zemního plynu za posledních dvanáct měsíců – březen 2020 až únor 2021 – činil 357 korun bez DPH. Uvažujeme-li roční spotřebu dvacet megawatthodin, zákazník by u námi poskytovaného spotového tarifu, kde je k reálné ceně plynu účtován administrativní poplatek 160 korun za megawatthodinu, zaplatil i včetně veškerých regulovaných poplatků za distribuci a podobně méně než dvacet tisíc korun včetně DPH,“ ilustruje situaci Jiří Karlík s tím, že oproti průměrné ceně na trhu mohl zákazník v uvedeném období ušetřit asi 5 až 9 tisíc korun.

 


Autor: Lukáš Pololáník

Publikoval: -kas-

Čtěte také

9. 12. 2020 - Čistý propan v kuchyni: Obejdete se bez plynové přípojky a zamezíte obvyklým skvrnám na nádobí

Propan-butan neboli LPG je kvalitním a vhodným palivem zejména tam, kde není možné vybudovat plynovou přípojku.

12. 3. 2021 - Čím nahradit kotel na tuhá paliva, když nemáte přípojku plynu?

Smysl dává tepelné čerpadlo i propan ze zásobníku.

22. 1. 2021 - 5 tipů pro motoristy: Co je dobré mít stále na paměti a jaké novinky přinesl rok 2021?

Konec předchozího a začátek nového roku přinesl motoristům nemálo novinek. Přestože společnost MasterCard na podzim nečekaně ukončila službu Masterpass umožňující mobilní placení, i nadále je možné platit za palivo mobilem přímo z...

29. 10. 2020 - Přelaďte své set-top-boxy, Prima dnes začala vysílat v HD kvalitě

Dnes 29.10. došlo ke změnám ve finálních sítích DVB-T2 sítích 22 a 23.


Komentáře ke článku


Facebook Twitter INSTAGRAM Youtube
BUILDINGcentrum-HSV, s.r.o.: Přijmeme kolegu na pozici VEDOUCÍ SKLADU
Nejnovější Nejdiskutovanější Nejčtenější

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.

Prodávejte on-line na kvalitním a responzivním e-shopu.

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

GREMIS: Ferobet plotové tvárnice
TOPlist