Dnes je 5. července 2022, svátek má Státní svátek - Cyril a Metoděj, zítra Státní svátek - Mistr Jan Hus.
  • Na radnici již plápolá moravská vlajka.
  • Silnice Vídeň - Dobrá Voda je z důvodu výstavby kanalizace ve Vídní do konce července uzavřena.
  • Na řece Oslavě u zimního stadionu sedí na kameni vodník s dýmkou.
  • Nová cedule láká turisty na věž kostela.
  • Dětský sbor Tligáček s programem Anděl sestoupil z nebe se představil v neděli večer na pódiu na náměstí.

VELKOMEZIŘÍČŠTÍ HÁZENKÁŘI SLAVÍ 100 LET! aneb vlastní hřiště je třeba zvelebovat!

SPORT - HÁZENÁ - 24. 6. 2021 - komentářů 0

Mužstvo II.ligy české házené v roce 1959.
Mužstvo II.ligy české házené v roce 1959.
foto: archiv Házená VM
Stará tribuna v Rudolfově parku.

O tom, jak je důležité mít dostatek hráčů a hráček jsme se přesvědčili v minulém článku, kdy tým žen na dlouhých 13 let přestal existovat. Aby se oddílu dařilo, je třeba mít také dostatek trenérů, funkcionářů, ale také kvalitní zázemí. A mít vlastní hřiště je obrovská výhoda. Ovšem je třeba se o něj neustále starat…


V padesátých let nesli vztyčený prapor velkomeziříčské házené hlavně družstva mužů a dorostenců. Dařilo se pořádat další ročníky Memoriálu Ing. Karla Pánka. Na tom pátém se představilo dokonce 11 družstev a naši muži vystoupali na třetí příčku.

 

Trenéři a vedoucí družstev se z rozpadu týmu žen poučili a začali intenzivněji pracovat s hráči a hráčkami již v mladém věku. A proto rok 1956 přinesl první družstva žáků a žákyň! Tento rok byl pro velkomeziříčskou házenou z historického hlediska jedním z nejúspěšnějších! Muži měli hned dvě družstva. Týmu „A“ se podařilo postoupit do II. ligy. Avšak tým „B“ v ničem nezaostal, když vyhrál krajskou soutěž a postoupil do krajského přeboru. Dařilo se také dorosteneckým celkům. Chlapci skončili na druhém místě v rámci krajského přeboru a stejně tak i dívky. Nově vzniklá družstva žáků a žákyň shodně zvítězila v krajském přeboru a postup na Přebory ČSR tak měla v kapse. Jejich reprezentace oddílu i města byla více než úspěšná. Komu by se nelíbilo hned v prvním roce svého soutěžního snažení skončit v rámci celorepublikové soutěže na krásném třetím místě? To byl pro tyto mladé a nadějné sportovce a sportovkyně neuvěřitelný náboj pro jejich další zdokonalování a pro trenéry těchto házenkářů a házenkářek velká satisfakce a ujištění, že jejich práce přinesla tak sladké ovoce.

 

A proto, že nic není stále, pokud se na tom nepracuje, tak vězte, že v sezóně 1959-1960 měl oddíl házené v soutěžích přihlášeny pouze dorostence a dorostenky! Dorostenci sezónu zpestřili turnajem v Havlíčkově Brodě, kde skončili těsně pod nejvyšším stupínkem, ale náš brankář Macák obdržel cenu za nejlepší brankáře turnaje.

 

Naštěstí se nízký počet družstev nepřenesl do dalších let. Kromě toho, že muži se opět představili na hřišti svém i soupeřů, tak se podařilo získat 20 nových žákyň a 18 žáků. Jejich trenéry byli Pazderová, Novotný a Kácal.

 

Jedinou sportovní „tragédií“ padesátých let byl nepostup dorostenek do finále Přeboru ČSR. V kvalifikačním turnaji ve Vémyslicích se děvčatům nepodařilo postoupit. Tento nezdar mrzel celý oddíl dvojnásob. Vždyť finále Přeboru se hrálo v jim tak známém Rudolfově parku.

 

Ale… nejenom házenou byl a je člověk živ, a proto se většina hráčů a činovníku podílela na velebení hráčské infrastruktury. Upravovaly hrací plochu, podíleli se na jarním úklidu či udržovaly v dobrém stavu tribunu. Ta byla v polovině padesátých let obnovena a celkově se na ní odpracovalo 1 272 brigádnických hodin! Na začátku šedesátých let pak započala stavba tribuny. Její součásti bylo vybudování klubovny, skladu, místnosti pro rozhodčího, rozhlasu a sociálního zařízení. Během celé stavby bylo odpracováno 903 hodin a do akce se zapojilo 47 brigádníků ve věku do 25 let! To je ukázka neuvěřitelné lásky ke sportu, kterou tehdejší mladí lidé předvedli, aby mohli své tréninky a zápasy hrát v kvalitním prostředí.

 

Začátek šedesátých let pak přinesl závan nového vzduchu, když byl obnoven tým žen! Velkou zásluhu na tom měl pan Skopalík. Páteř družstva tvořily hráčky – dorostenky, které se v roce 1960 staly krajskými přebornicemi.

 

Další roky přinesly dvě obrovské změny, které celou velkomeziříčskou házenou posunuly kupředu. Ale o tom, už zase příště…


Autor: Jana Šidlová, Házená Velké Meziříčí

Publikoval: -kas-

Čtěte také

15. 6. 2022 - Početná skupina házenkářů vyrazila na turnaj do Polanky

Ve čtvrtek 9. 6. vyrazili mladší dorostenci, starší žáci, mladší žáci a minižáci na mezinárodní víkendový turnaj do Polanky nad Odrou. Jednalo se o jeden z největších turnajů letošní sezóny.

1. 2. 2022 - HÁZENÁ: Muži bronzoví na domácím Sanborn CUPU

V neděli 30.1. se v hale Za Světlou uskutečnil přípravný turnaj mužů pod názvem Sanborn CUP.

14. 3. 2022 - Starší dorostenky opět bez bodového zisku

Výsledky zápasů starších dorostenek v házené.

21. 6. 2022 - Minižáci házené odehráli v Liberci poslední turnaj této sezóny

O víkendu 17. - 19.6. se naši minižáci házené zúčastnili jednoho z největších turnajů u nás, Megamini Liberec.


Komentáře ke článku


Facebook Twitter INSTAGRAM Youtube
Farma Tasov hledá zaměstnance
Nejnovější Nejdiskutovanější Nejčtenější

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.

Prodávejte on-line na kvalitním a responzivním e-shopu.

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

VÝTAHY, s.r.o.: Hledáme ZÁMEČNÍK - SVÁŘEČ
TOPlist