Dnes je 16. srpna 2022, svátek má Jáchym, zítra Petra.
 • Zaplněné náměstí v neděli příjemně potěšila českými hity místní pětičlenná kapela Litrpul.
 • No nově zrekonstruovaných kurtech na Areálu zdraví se po 16 hodině uskutečnil exhibiční zápas ve volejbale mezi prvoligovým týmem TJ Sokol a týmem odchovanců.
 • Pouť v Netíně.
 • Žáci v Lavičkách se po prázdninách mohou těšit do školy s novou fasádou.
 • Slavnostní přestřižení pásky nově opravených kurtů na Areálu zdraví.

Byli oceněni policisté, kteří mladíkovi rozmluvili skok z dálničního mostu

ZPRÁVY - Z KRAJE - 24. 6. 2021 - komentářů 0

Záslužné medaile Kraje Vysočina letos uděleny za záchranu lidských životů i za mimořádnou aktivitu v době pandemie.
Záslužné medaile Kraje Vysočina letos uděleny za záchranu lidských životů i za mimořádnou aktivitu v době pandemie.
foto: archiv KrV
Hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek a předseda Senátu PČR Miloš Vystrčil předali 22. června 2021 celkem 21 záslužných medailí Kraje Vysočina II. a I. stupně zástupcům složek krajského integrovaného systému za mimořádné pracovní nasazení, zásluhy nebo za záchranu lidských životů. Tři mimořádná ocenění medailí I. stupně byla udělena i civilistům, kteří neváhali nasadit vlastní život při záchraně druhých.


„Zavolat na čísla integrovaného záchranného systému – hasičům, záchranářům i policii považujeme dnes za něco přirozeného, za něco normálního. Automaticky očekáváme, že po zavolání přijde vždy pomoc. Systém nám umožňuje, abych se dovolali tam, kde jsou nám připraveni 24 hodin pomoci. Je třeba si ale i připomenout, kdo za touto veřejnou službou stojí, že jsou to lidé s obrovskou odvahou, rozhodností, odhodláním. Ocenění jejich práce je poděkováním a vyjádřením velké úcty,“ řekl hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek s tím, že je poctěn poznat a vyznamenat i hrdiny, kteří neváhali zachránit  lidské životy byť tím ohozili život vlastní.

 

„Je dobře, že si dnes připomeneme mnoho ze zásluh složek integrovaného záchranného systému i v souvislosti se zvládáním pandemie kovidu. Díky nejen oceněným, že jsou pro ostatní příkladem. Do budoucna bych si přál, abychom si nastavení fungování složek IZS vážili, abychom dokázali nadále propojení udržet, abychom nevymýšleli věci jiné, když ty současné dobře fungují a soustředili se na větší péči o lidi. Je zřejmé, že bez samospráv a obecné veřejné podpory by integrovaný záchranný systém nemohl fungovat,“  upozornil předseda Senátu Parlamentu České republiky Miloš Vystrčil.

 

Záslužná medaile Kraje Vysočina I. stupně za záchranu lidského života byla udělena těmto osobám

 

 • Josef Eisner

Loni 20. února ve večerních hodinách nahlásil na tísňovou linku 112 mimořádnou událost, ke které došlo v restauraci na Bechyňově náměstí v Přibyslavi. Oxidem uhelnatým se zde přiotrávilo 8 osob. Jmenovaný ještě před příjezdem jednotek hasičů s nasazením vlastního života začal vyvádět osoby z objektu, pomohl tak zachránit pět osob, dalším pomohli záchranáři.

 

 • Ivo Šimanovský

Loni začátkem června projížděl kolem frekventované MHD zastávky Humpolecká v Havlíčkově Brodě, kde ležela na zemi žena. Okamžitě zastavil a zahájil nepřímou masáž srdce, ve které pokračoval do příjezdu záchranné služby. Ta ženu pomocí defibrilátoru probrala k vědomí a okamžitě ji transportovala na koronární jednotku. Ivo Šimanovský svou všímavostí, pohotovostí a rychlou reakcí nezdravotníka pomohl zachránit lidský život.

 

 • Roman a Renata Vychytilovi

Loni v září si pan Vychytil všiml neznámého objektu na hladině nádrže v Putimově. Okamžitě zareagoval a zjistil, že na hladině plave bezvládné tělo dvouletého dítěte. Manželé okamžitě vytáhli dítě na břeh, zavolali záchrannou službu a začali provádět nepřímou masáž srdce. Po několika minutách se dítě probralo, začalo plakat a reagovat na podměty. Dítě následně převzali do péče záchranáři, kteří jej transportovali do Fakultní nemocnice v Brně. Záchranáři potvrdili, že pro záchranu dívčina života byl zcela zásadní a rozhodující okamžitý a duchapřítomný zásah manželů Vychytilových. Dívenka nemá žádné zdravotní následky a těší se pevnému zdraví. Za osobní statečnost, všímavost a lidskost, se kterou oba manželé bojovali o život dítěte, jim hejtman Kraje Vysočina uděluje záslužnou medaili I. stupně.

 

Za složku Zdravotnická záchranná služba Kraje Vysočina byli oceněni medailí II. stupně:

 • Renata Aubrechtová
 • Lenka Martínková
 • Aleš Ošťádal
 • Alena Veselá

a tým Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina zasahující u velice vážné dopravní nehody školního autobusu v pátek 4. prosince 2020. V pátek 4. prosince 2020 přijal dispečink krajské zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina hlášení o nehodě školního autobusu u Puklic. Okamžitě se spustilo sehrané soukolí doprovázející nejnáročnější zásahy, aktivován byl traumatologický plán. Různě zraněné děti byly ve spolupráci s ostatními složkami integrovaného záchranného systému rychle transportovány do nemocnic. Na místě zasahovalo 40 zdravotníků, dnes za všechny oceníme tři z nich. Uznání za profesionálně zvládnutý zásah patří všem ostatním nasazeným nejen zdravotníkům, ale i hasičům a policistům, kteří více než dvě hodiny pomáhali třicítce zraněných, především dětí, ale i jejich doprovodu. Cenu za záchranáře převzali Kateřina Vrzalová, Dalibor Honsa a Radek Přecechtěl.

 

Za složku Policie ČR byli oceněni medailí II. stupně:

 • major Martin Hečko
 • kapitánka Michaela Nerudová
 • Martina Svobodová
 • medailí I. stupně podpraporčík Pavel Hrnčíř a praporčík Miloslav Kružík

 

Loni 14. října zachránili společně život sedmadvacetiletému muži, který chtěl ukončit život skokem z dálničního mostu nad Velkým Meziříčím. Na dálnici byl v tu dobu kvůli rekonstrukci sice omezený, ale přesto velice hustý provoz. Oba policisté se chovali profesionálně, snažili se muže upoutat a navázat kontakt. Muž byl demotivován, bez zábran začal ručkovat z mostu dolů. Až neustálé naléhání hlídky se vrátil zpět za zábradlí servisní plošiny. Oba zasahující policisté využili tohoto okamžiku a muže vytáhli do bezpečí, následně jej předali k ošetření zdravotnické záchranné službě.

 

Za složku Hasičský záchranný sbor Kraje Vysočina a Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska byli oceněni medailí II. stupně:

 • Eva Brancuzská
 • Pavel Kotas
 • plukovník Vladimír Sobotka
 • Miloslav Přibyl
 • Aleš Vencelídes
 • nadporučík Zdeněk Bartoš
 • nadporučík Josef Doležal
 • nadporučík Helena Doskočilová
 • nadporučík Petr Teplý
 • Jitka Vaníčková

 

Záslužné medaile Kraje Vysočina jsou udělovány na návrh ředitelů složek Integrovaného záchranného systému Kraje Vysočina a jednotlivých organizací Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska od roku 2008. Každý rok je oceněna zhruba třicítka osob.

 

Záznam z letošního předávání záslužných medailí je možné shlédnout od odkazem: https://youtu.be/wt_mIIpvLPs


Autor: tiskové oddělení Krajského úřadu Vysočina

Publikoval: -kas-

Čtěte také

2. 8. 2022 - Příprava rozpočtu Kraje Vysočina na rok 2023. Největší výzvou bude pokrýt vysoké náklady na energie

Pravidelně každý rok během letních prázdnin začíná proces, který vrcholí prosincovým zasedáním zastupitelstva kraje, na kterém probíhá schvalování rozpočtu na další rok.

18. 3. 2022 - Premiér Petr Fiala v asistenčním centru pro Kraj Vysočina v Jihlavě

Jihlavské asistenční centrum pomoci navštívil 17. 3. 2022 předseda vlády ČR Petr Fiala. V přítomnosti hejtmana Kraje Vysočina Vítězslava Schreka, předsedy Senátu PČR Miloše Vystrčila, ředitele HZS Kraje Vysočina Jiřího Němce, krajského...

21. 6. 2022 - Mapa oprav na sil I. tříd v Kraji Vysočina

Přinášíme přehled opravovaných částí komunikací I. tříd v Kraji Vysočina.

11. 2. 2022 - Do konce února se stále můžete přihlásit na úklid vašeho okolí v rámci akce Čistá Vysočina

Osvětová akce Čistá Vysočina v rámci kampaně Den Země (22. 4.), spojená s jarním úklidem přírody, proběhne také v letošním roce a bude se jednat již o třináctý ročník. Tradiční sběr odpadků...


Komentáře ke článku


Facebook Twitter INSTAGRAM Youtube
MINIBAGR - Malé stroje pro velké chlapy!
Nejnovější Nejdiskutovanější Nejčtenější

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.

Prodávejte on-line na kvalitním a responzivním e-shopu.

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

Přijďte si užít Draka Heroes Family Day - 2022
TOPlist