Dnes je 19. srpna 2022, svátek má Ludvík, zítra Bernard.
  • Na led zimního stadionu k přípravnému utkání proti Vyškovu ve čtvrtek večer vyjel A tým HHK. Po dvou třetinách byl zápas vyrovnaný 2:2.
  • Stavba workoutového hřiště postoupila. Nově se zde objevily tyto kostky.
  • Část nedávno vybudovaného chodníku pod dálničním mostem byla kvůli výstavě odvodnění opět rozebrána.
  • K vodníkovi sedícímu na kameni v řece Oslavě u zimního stadionu nově přibyla jeho družka.
  • Po dobu opravy Vrchovecké ulice byl zprůjezdněn most a průjezd u rybářů od Mostišť na Příkopy.

Na posledním rozloučení s hraběnkou jí vzdali hold dobrovolní hasiči

ZPRÁVY - VELMEZOVKY - 29. 6. 2021 - komentářů 0

Dobrovolní hasiči z Velkého Meziříčí a Netín u rodinné hrobky rodiny Podstatzkých.
Dobrovolní hasiči z Velkého Meziříčí a Netín u rodinné hrobky rodiny Podstatzkých.
foto: Ivo Havlík
Velký přítel dobrovolných hasičů v Netíně a Velkém Meziříčí - Jan Podstatzky-Lichtenstein, čtyřiaosmdesátiletý bratr zesnulé Marie Leopoldiny Podstatzky-Lichtenstein.


Při bohoslužbě na kůru netínského kostela na varhany hrál velitel JSDH Netín Vladimír Sklenář, zpívaly Marie Fejnková (vlevo) a Martina Sklenářová.

Zemřela vnučka posledního pobočníka Františka Ferdinanda d ́Este - štědrá mecenáška dobrovolných hasičů v Netíně a Velkém Meziříčí.


Ve Velkém Meziříčí 4. června ve věku 85 let zemřela Maria Pia Leopoldina Anna hraběnka Podstatzky-Lichtenstein - štědrá mecenáška sborů dobrovolných hasičů města Velké Meziříčí a obce Netín v okrese Žďár nad Sázavou.

 

“Ještě 5. května nás přijala na velkomeziříčském zámku a my jí poblahopřáli k 85. narozeninám, žel, bylo to již naše poslední setkání z mnoha,” řekl starosta SDH Velké Meziříčí Stanislav Kratochvíl a ocenil, že zesnulá žena finančně vytrvale podporovala činnost nejstaršího spolku hasičů na Moravě a přispívala na jeho materiální vybavení.

 

Velitel sboru hrál na varhany

Zádušní bohoslužba byla sloužena 11. června v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Netíně. V řadě věnců před kostelem byly také věnce SDH Velké Meziříčí a SDH Netín, na stuhách bylo napsáno “Na rozloučenou”.

Na varhany hrál velitel zásahové jednotky SDH Netín Vladimír Sklenář a sólo na kůru zpívaly členky sboru, manželka Martina Sklenářová a Marie Fejnková.

Také starosta SDH Netín Marek Smejkal vyzvedl štědrost zesnulé a ocenil, že nemalými finančními částkami a materiálními dary podporovala soutěže v požárních útocích, které sbor na vysoké úrovni organizuje především v rámci Žďárské ligy, a rovněž štědře přispívala na nákup nové techniky, výzbroj a výstroj.

 

Dědeček přežil atentát v Sarajevu

Maria Pia Leopoldina Podstatzky-Lichtenstein byla po ženské linii vnučkou Františka Arnošta, hraběte z Harrachu, pobočníka Františka Ferdinanda d ́Este.

Narodila 5. května 1936 v Brně. Otcem byl Alois, hrabě Podstatzky-Lichtenstein a matkou Josefa, rozená hraběnka z Harrachu - dcera Františka Arnošta, hraběte z Harrachu z Rohrau a Thannhausenu.

Je třeba říci, že rod Podstatzky-Lichtenstein nemá nic společného s knížecím rodem Lichtensteinů z Lichtenštejnska.

František Arnošt z Harrachu byl posledním pobočníkem následníka trůnu Ferdinanda d ́Este. Vystudoval gymnázium a právnickou fakultu ve Vídni. V roce 1895 získal od otce do správy janovické panství u Rýmařova, které po smrti otce zdědil. Přes matku a strýce se stal také majitelem velkostatku Velké Meziříčí.

Na přelomu století hodně cestoval po celé Evropě, navštívil také Indii a Afriku. Věnoval se sběratelství a literatuře – po celý život psal soukromě poezii a divadelní hry.

Do roku 1914 působil ve službách arcivévody Ferdinanda d ́Este, kterého doprovázel i na manévry do Sarajeva. Arcivévoda s manželkou Žofií Chotkovou jel 28. června 1914 právě v Harrachově voze. Harrach se v kritickém okamžiku postavil na stupátko, aby arcivévodu chránil vlastním tělem, když na vůz zaútočil srbský atentátník Gavrilo Princip. Nemohl tušit, že se postavil na špatnou stranu vozu a útoku na arcivévodu tak nezabránil.

První světovou válku prožil František Harrach jako důstojník automobilového sboru rakousko-uherské armády na téměř všech frontách, převážně však v Srbsku, Itálii, Makedonii, Turecku a Rumunsku. František Harrach zemřel v Jihlavě roku 1937, ve věku 66 let.

 

Dědička zámku ve Velkém Meziříčí

Právě matka Marie Leopoldiny Josefa, rozená z Harrachu, zdědila po otci Františkovi zámek Velké Meziříčí, odkud po roce 1948 musela odejít i se svým manželem Aloisem Podstatzky-Lichtensteinem a dětmi. Cesta to byla velmi dramatická. Nějakou dobu žila rodina v Jižní Americe v Chile, ale pak se vrátili do Rakouska.

V roce 1982 Josefa ovdověla, dožila se však návratu do míst svého dětství a restituce zámku ve Velkém Meziříčí. Zemřela v roce 2000 ve vysokém věku 94 let.

Maria Leopoldina žila se svým bratrem Janem a jeho manželkou Anitou Laure de Lorgeril na zámku ve Velkém Meziříčí, po celý život zůstala svobodná a bezdětná. Sledovala osudy rodiny, a tak prožívala strázně cesty rodičů v Chile, nepříliš šťastná léta v Jižní Americe, následný návrat do Německa do Mnichova i definitivní návrat na rodný zámek Velké Meziříčí, kde se Marie Leopoldina věnovala až do konce života péči o zámek a park.

 

Parte podle šlechtických tradic

Smuteční oznámení bylo vytištěno podle šlechtických tradic, napsal ho bratr zesnulé těmito slovy: “Jan Podstatzky-Lichtenstein hluboce zarmoucen oznamuje jménem svým i jménem své manželky Anita hraběnky Podstatzky-Lichtenstein, rozené Comtesse de Lorgeril, svých synů Karl-Alois hrabě Podstatzky-Lichtenstein, Michael-Johannes hrabě Podstatzky-Lichtenstein a manželky Ludmila hraběnka Podstatzky-Lichtenstein rozené hraběnka Bubna-Litic a Georg a Agnes, Franz Philipp hrabě Podstatzky-Lichtenstein a manželky Maria del Carmen hraběnka Podstatzky-Lichtenstein rozené Pastor Sampedro a Sophia a Pablo a jménem všech příbuzných, že všemohoucím Bohem byla povolána na věčnost jeho milovaná sestra Maria Pia Leopoldina Anna hraběnka Podstatzky-Lichtenstein.”


Autor: Ivo Havlík

Publikoval: -kas-

Fotogalerie

47-netin-pohreb-hrabenka-8434.jpg  47-netin-pohreb-hrabenka-8566.jpg  47-netin-pohreb-hrabenka-8569.jpg  

Čtěte také

15. 3. 2022 - Cyklotour Na Kole dětem se po 9 letech zastaví ve Velkém Meziříčí

V pondělí 6. června v 15 hodin můžete na náměstí vyhlížet peleton cyklistů 13. ročníku sportovně charitativní akce Nadačního fondu cyklisty Josefa Zimovčáka.

1. 2. 2022 - Testování v Jupiter clubu funguje nově 5 dní v týdnu

Zvyšující se poptávka po testování PCR metodou si vyžádala zvýšení testovací kapacity.

21. 12. 2021 - Už 6. ledna se do Meziříčí vrátí očkování proti covidu

Mobilní očkovací tým své služby nabídne ve čtvrtek 6. ledna v předsálí velkého sálu Jupiter clubu. Očkování bude probíhat od 10 do 17 hodin.

4. 5. 2022 - Na participativním rozpočtu se dále pracuje

Do participativního rozpočtu města Velké Meziříčí (pozn. red.: zapojení občanů do rozhodování o rozvoji své obce), který si v letošním roce odbyl premiéru, přišlo celkem 12 zajímavých návrhů.


Komentáře ke článku


Facebook Twitter INSTAGRAM Youtube
Nejnovější Nejdiskutovanější Nejčtenější

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.

Prodávejte on-line na kvalitním a responzivním e-shopu.

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

CHYTKA s.r.o. - Přijmeme MONTÁŽNÍ DĚLNÍKY
TOPlist