Ve Velkém Meziříčí 4. června ve věku 85 let zemřela Maria Pia Leopoldina Anna hraběnka Podstatzky-Lichtenstein - štědrá mecenáška sborů dobrovolných hasičů města Velké Meziříčí a obce Netín v okrese Žďár nad Sázavou.
“Ještě 5. května nás přijala na velkomeziříčském zámku a my jí poblahopřáli k 85. narozeninám, žel, bylo to již naše poslední setkání z mnoha,” řekl starosta SDH Velké Meziříčí Stanislav Kratochvíl a ocenil, že zesnulá žena finančně vytrvale podporovala činnost nejstaršího spolku hasičů na Moravě a přispívala na jeho materiální vybavení.
Velitel sboru hrál na varhany
Zádušní bohoslužba byla sloužena 11. června v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Netíně. V řadě věnců před kostelem byly také věnce SDH Velké Meziříčí a SDH Netín, na stuhách bylo napsáno “Na rozloučenou”.
Na varhany hrál velitel zásahové jednotky SDH Netín Vladimír Sklenář a sólo na kůru zpívaly členky sboru, manželka Martina Sklenářová a Marie Fejnková.
Také starosta SDH Netín Marek Smejkal vyzvedl štědrost zesnulé a ocenil, že nemalými finančními částkami a materiálními dary podporovala soutěže v požárních útocích, které sbor na vysoké úrovni organizuje především v rámci Žďárské ligy, a rovněž štědře přispívala na nákup nové techniky, výzbroj a výstroj.
Dědeček přežil atentát v Sarajevu
Maria Pia Leopoldina Podstatzky-Lichtenstein byla po ženské linii vnučkou Františka Arnošta, hraběte z Harrachu, pobočníka Františka Ferdinanda d ́Este.
Narodila 5. května 1936 v Brně. Otcem byl Alois, hrabě Podstatzky-Lichtenstein a matkou Josefa, rozená hraběnka z Harrachu - dcera Františka Arnošta, hraběte z Harrachu z Rohrau a Thannhausenu.
Je třeba říci, že rod Podstatzky-Lichtenstein nemá nic společného s knížecím rodem Lichtensteinů z Lichtenštejnska.
František Arnošt z Harrachu byl posledním pobočníkem následníka trůnu Ferdinanda d ́Este. Vystudoval gymnázium a právnickou fakultu ve Vídni. V roce 1895 získal od otce do správy janovické panství u Rýmařova, které po smrti otce zdědil. Přes matku a strýce se stal také majitelem velkostatku Velké Meziříčí.
Na přelomu století hodně cestoval po celé Evropě, navštívil také Indii a Afriku. Věnoval se sběratelství a literatuře – po celý život psal soukromě poezii a divadelní hry.
Do roku 1914 působil ve službách arcivévody Ferdinanda d ́Este, kterého doprovázel i na manévry do Sarajeva. Arcivévoda s manželkou Žofií Chotkovou jel 28. června 1914 právě v Harrachově voze. Harrach se v kritickém okamžiku postavil na stupátko, aby arcivévodu chránil vlastním tělem, když na vůz zaútočil srbský atentátník Gavrilo Princip. Nemohl tušit, že se postavil na špatnou stranu vozu a útoku na arcivévodu tak nezabránil.
První světovou válku prožil František Harrach jako důstojník automobilového sboru rakousko-uherské armády na téměř všech frontách, převážně však v Srbsku, Itálii, Makedonii, Turecku a Rumunsku. František Harrach zemřel v Jihlavě roku 1937, ve věku 66 let.
Dědička zámku ve Velkém Meziříčí
Právě matka Marie Leopoldiny Josefa, rozená z Harrachu, zdědila po otci Františkovi zámek Velké Meziříčí, odkud po roce 1948 musela odejít i se svým manželem Aloisem Podstatzky-Lichtensteinem a dětmi. Cesta to byla velmi dramatická. Nějakou dobu žila rodina v Jižní Americe v Chile, ale pak se vrátili do Rakouska.
V roce 1982 Josefa ovdověla, dožila se však návratu do míst svého dětství a restituce zámku ve Velkém Meziříčí. Zemřela v roce 2000 ve vysokém věku 94 let.
Maria Leopoldina žila se svým bratrem Janem a jeho manželkou Anitou Laure de Lorgeril na zámku ve Velkém Meziříčí, po celý život zůstala svobodná a bezdětná. Sledovala osudy rodiny, a tak prožívala strázně cesty rodičů v Chile, nepříliš šťastná léta v Jižní Americe, následný návrat do Německa do Mnichova i definitivní návrat na rodný zámek Velké Meziříčí, kde se Marie Leopoldina věnovala až do konce života péči o zámek a park.
Parte podle šlechtických tradic
Smuteční oznámení bylo vytištěno podle šlechtických tradic, napsal ho bratr zesnulé těmito slovy: “Jan Podstatzky-Lichtenstein hluboce zarmoucen oznamuje jménem svým i jménem své manželky Anita hraběnky Podstatzky-Lichtenstein, rozené Comtesse de Lorgeril, svých synů Karl-Alois hrabě Podstatzky-Lichtenstein, Michael-Johannes hrabě Podstatzky-Lichtenstein a manželky Ludmila hraběnka Podstatzky-Lichtenstein rozené hraběnka Bubna-Litic a Georg a Agnes, Franz Philipp hrabě Podstatzky-Lichtenstein a manželky Maria del Carmen hraběnka Podstatzky-Lichtenstein rozené Pastor Sampedro a Sophia a Pablo a jménem všech příbuzných, že všemohoucím Bohem byla povolána na věčnost jeho milovaná sestra Maria Pia Leopoldina Anna hraběnka Podstatzky-Lichtenstein.”
Autor: Ivo Havlík
Publikoval: -kas-
Fotogalerie