Dnes je 1. července 2022, svátek má Jaroslava, zítra Patricie.
  • Městská knihovna se dnes na jeden den proměnila v zahradní ZOO, přijďte do 17 hodin a soutěžte s dětmi o bezva ceny. Více foto na našem Facebooku.
  • O půl šesté ráno byla k vidění nad Meziříčím duha.
  • V obci Ruda padaly kroupy.
  • Ve středu dopoledne se na koncertním sále Jupiter clubu loučily se školou tři třídy deváťáků ze ZŠ Sokolovská.
  • Ve středu ráno před luteránským gymnáziem došlo ke střetu s chodkyní, která utrpěla zranění a byla převezena sanitkou do nemocnice.

Na silnicích Vysočiny zemřelo při nehodách čtrnáct osob

ZPRÁVY - VELMEZOVKY - 2. 7. 2021 - komentářů 0

Ilustrační foto.
Ilustrační foto.
foto: HZS KRV

Policisté vyjížděli v našem kraji za prvního půl roku k 2 207 dopravním nehodám


V průběhu prvních šesti měsíců letošního roku šetřili policisté Krajského ředitelství policie kraje Vysočina na silnicích v našem kraji celkem 2 207 dopravních nehod. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku se počet dopravních nehod mírně zvýšil, a to o 95 dopravních nehod, což představuje zvýšení o čtyři procenta.

 

Letošní dopravní nehody si vyžádaly již čtrnáct obětí – dvanáct účastníků zemřelo bezprostředně po dopravní nehodě a dva účastníci podlehli vážným zraněním později ve zdravotnickém zařízení. Loni při dopravních nehodách v našem kraji zemřelo za první pololetí 20 osob, takže letošní úmrtí představují pokles o čtyři oběti, což představuje pokles o třicet procent.

 

Celkem 29 dalších účastníků se při letošních nehodách těžce zranilo, což představuje ve srovnání se stejným obdobím loňského roku výrazný pokles o 33 procent – loni se těžce zranilo 43 osob. Dalších 492 účastníků utrpělo při letošních nehodách lehké zranění. Toto číslo je ve srovnání s počtem lehce zraněných za leden až červen roku 2020 o 19 lehce zraněných nižší, což představuje snížení o čtyři procenta. Hmotná škoda na havarovaných vozidlech a ostatním majetku se letos vyšplhala na částku převyšující 141 356 000 korun a ve srovnání se stejným obdobím roku 2020 je téměř stejná škoda.

 

V 60 případech policisté při šetření dopravní nehody zjistili, že řidič před jízdou požil alkoholické nápoje a ve čtyřech případech byl pod vlivem omamných a psychotropních látek.Počet podnapilých řidičů, kteří havarovali, se meziročně snížilo jednadvacet procent. Policisté v letošním roce dokumentujítaké několik dopravních nehod, kdy řidiči, kteří s vozidlem havarovali, usedli za volant v silně podnapilém stavu, kdy výjimkou nebyly ani hodnoty přesahující dvě promile alkoholu.

 

Proto policisté Krajského ředitelství policie kraje věnují a v dalším období budou věnovat zvýšenou pozornost v rámci běžného výkonu služby i v rámci vyhlašovaných dopravně bezpečnostních akcích kontrolám řidičů, zda nejsou pod vlivem alkoholu nebo jiných návykových látek. Rozsáhlé dopravně bezpečnostní akce zaměřené na všechny účastníky silničního provozu budou probíhat po celé období letních dvouměsíčních prázdnin. V letních prázdninových měsících se policisté také zaměří na častější kontroly motocyklistů, cyklistů i chodců.

 

Mezi nejčastější příčiny letošních dopravních nehod řadíme v našem kraji nesprávný způsob jízdy (821 dopravních nehod), nepřiměřená rychlost (347 dopravních nehod) a nedání přednosti v jízdě (115 dopravních nehod). Celkem 896 dopravních nehod byly nehody nezaviněné řidičem. Ve většině případů – konkrétně v 883 případech – se jednalo o střety vozidel s lesní zvěří. Nejvíce těchto střetů jsme dokumentovali na Třebíčsku (194) a na Pelhřimovsku (188), ale nehody s lesní zvěří se staly také na dálnici D1 – celkem 26 střetů za první pololetí letošního roku. Dopravní nehody – střety s lesní zvěří – tak představují čtyřicet procent z celkového počtu dopravních nehod, které se staly v prvním pololetí na silnicích na Vysočině.

 

Za prvního půl roku jsme vyšetřovali okolnosti dopravních nehod, na nichž se podílelo 41 chodců, když v osmi případech byl chodec viníkem dopravní nehody. Jeden chodec při nehodě zemřel, šest jich utrpělo těžké zranění, 31 se jich zranilo lehce a pouze tři vyvázli z nehody bez zranění.

 

Za stejné období, tedy od začátku ledna do konce června, jsme šetřili okolnosti dopravních nehod, na nichž mělo účast 59 cyklistů, kdy ve 44 případech cyklisté nehodu zavinili. Dva cyklisté při nehodě zemřeli, tři se těžce zranili a 48 dalších utrpělo lehké zranění. Bez zranění z nehody vyvázlo pouze šest cyklistů.

 

V prvním pololetí letošního roku jsme dokumentovali také 19 dopravních nehod s účastí motocyklistů, když ve 14 případech motocyklista dopravní nehodu zavinil. Jeden motocyklista při nehodě zemřel, dva se těžce zranili, 15 dalších se zranilo lehce a pouze jeden vyvázl z nehody bez zranění.

 


Autor: mjr. JUDr. Dana Čírtková, tisková mluvčí

Publikoval: -kas-

Čtěte také

23. 11. 2021 - Kostel opět po roce zčervená

Ve středu 24. listopadu se velkomeziříčská farnost přidá k celosvětové akci na podporu pronásledovaných křesťanů.

21. 5. 2022 - V pátek došlo na požár na skládce odpadů

Krátce před pátečním polednem vyjíždělo několik jednotek hasičů k požáru na skládce u Vysokého mostu.

20. 5. 2022 - První etapa přestavby na okružní křižovatku u Oslavice se prodlužuje do 20. června

Na úřední desce města se objevila žádost o prodloužení dopravního omezení na silnicích II/360 a III/36054 ve Velkém Meziříčí.

26. 3. 2022 - Obřadní síň zaplnili občánci narození v druhé polovině loňského roku

Slavnostního uvedení do života ve městě se zúčastnilo 37 občánků.


Komentáře ke článku


Facebook Twitter INSTAGRAM Youtube
Nejnovější Nejdiskutovanější Nejčtenější

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.

Prodávejte on-line na kvalitním a responzivním e-shopu.

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

VÝTAHY, s.r.o.: Hledáme ZÁMEČNÍK - SVÁŘEČ
TOPlist