GLASS VISION: Přijmeme zaměstnance
Dnes je 1. srpna 2021, svátek má Oskar, zítra Gustav.
  • Nečekaný adrenalinový zážitek při cestě náměstím po setmění. Celá ulice Komenského a Kostelní v úplné tmě, na náměstí pak svítí jen 8 lamp na horní straně.
  • Bytovka U Jasanu už dostává finální podobu.
  • Modelářská výstava v Jupiter clubu je svátkem pro malé i velké.
  • První kolo MSFL hrané v pátek odpoledne U Tržiště skončilo remízou 1:1 FCVM a FC Dolní Benešov. Za domácí se trefil A. Plichta.
  • V Oslavici se tento víkend koná pouť (30.7.-1.8.2021)

Kdo rychle dává, dvakrát dává…

ZPRÁVY - VELMEZOVKY - 3. 7. 2021 - komentářů 0

MUDr. Jiří Kaše - dětský lékař, zastupitel města
MUDr. Jiří Kaše - dětský lékař, zastupitel města

24. června 2021 postihla některé obce jižní Moravy katastrofa nebývalých rozměrů. Katastrofa jménem tornádo nemá v novodobých dějinách naší země obdoby. Obce jižní Moravy – Moravská Nová Ves, Hrušky, Lužice, Mikulčice či méně medializovaný Pánov u Hodonína vypadají po ničivém zásahu tornáda, jakoby jimi prošla fronta světové války. Kromě obrovských materiálních škod nechává tento přírodní živel za sebou i mrtvé – počet zemřelých se zatím zastavil na číslu šest.


Pomocí moderních sdělovacích prostředků tak my, občané naší země, kteří jsme měli „kliku“ a probíhající bouře nám jen zalila zahrádky, jsme měli možnost prakticky v přímém přenosu sledovat, jak se v několika vteřinách, či minutách může změnit veškerý život…

 

Následně v naší zemi nastalo to, co se doposud stávalo snad jen při vítězných sportovních utkáních - národ se semknul a sjednotil. Výsledkem byla nebývalá humanitární podpora postiženým obcím. Do zdevastovaných oblastí tak prakticky okamžitě proudily davy dobrovolníků, jednotliví občané, ale i firmy a vesničky, vesnice či města okamžitě finančně přispívají na humanitární konta, jsou pořádány sbírky na potřebný materiál, nářadí, potraviny.

 

Také naše město se do této pomoci zapojuje. Vedení našeho města usilovně telefonuje a výsledkem tohoto snažení je konstatování pana starosty, že netřeba svolávat zastupitelstvo města (které může odsouhlasit peněžitý dar postiženým obcím). Naší pomoci (rozuměj pomoci našeho města) nyní netřeba, všeho je více méně dostatek a tak stačí, když na řádném zastupitelstvu plánovaném na 14 září jedním z desítek bodů programu bude i návrh na finanční dar postiženým obcím.

 

Aktivitou některých zastupitelů se podařilo získat dostatečný počet zastupitelů ochotných účastnit se konání zastupitelstva v mimořádném termínu. Toto zastupitelstvo by mělo jediný bod programu. Odsouhlasení finančního daru postiženým oblastem.

 

Starosta i tuto aktivitu a tento návrh na co nejrychlejší svolání zastupitelstva veřejně smetl ze stolu (viz jeho články uveřejněné ve Velkomeziříčsku či zaslané e-mailem zastupitelům).

 

A oficiální žádost od zastupitelů ke svolání zastupitelstva v mimořádném termínu podána nebyla z pragmatických důvodů – zastupitelstvo lze svolat nejdříve po týdnu (což by stačilo), ale starosta má až 21 dnů na jeho svolání (termín by pak již zasáhl do probíhajících dovolených zastupitelů…)

 

Netřeba zdůrazňovat, že slovo solidarita dle Slovníku cizích slov znamená, cituji doslova: 1. soudružnost, pospolitost, 2. vzájemnou podporu, svornost, pocit sounáležitosti, ochotu k vzájemné pomoci a podpoře. Konec citátu.

 

Takže skutečně nejde jen o peníze, o materiální pomoc, ale neméně důležitý je jistě i onen pocit sounáležitosti, o pocit, že okolí na nás nezapomnělo…

 

Možná lze chápat, že pan starosta tento pocit svornosti chtěl vyjádřit i svým facebookovým profilem, na kterém se v těchto krizových a kritických dnech objevil vyfocen na svém novém kole a s pozadím optimistické zelené krajiny Vysočiny a s komentářem ve zkratce….internet je teď v záplavě negativních a smutných zpráv …je potřeba čas od času vnést i něco pozitivního. Udělat si zkrátka radost…Přesně to jsem se rozhodl dneska po práci udělat …a koupil si po 15 letech kolo! …

 

Jde zcela jistě o výraznou morální podporu obyvatelům postižených obcí…

 

Anebo jde o chybění něčeho, co se v odborné terminologii nazývá empatií = vcítění.

 

A zbytek, zbytek se uvidí v září…

 

Neuměl jsem si reakci našeho města, respektive jeho nejvyššího představitele logicky vysvětlit a tak jsem použil moderních technologií a na internetu jsem si našel heslo sociální inteligence.

 

Těch definicí je hodně, ale mě upoutala jedna, cituji: „sociální inteligence pomáhá jedinci také upoutat pozornost jiných lidí, získat je pro svou věc. Zároveň pomáhá umět se vcítit se do ostatních lidí, do jejich situace, prožitků, motivů, potřeb. Jde o velmi důležitou schopnost a nelze mezi ní a hodnotou IQ dát rovnítko…“.

 

A tady je asi zakopaný pudl. Naštěstí management jednotlivých firem i jednotliví občané našeho města – stejně tak jako jiných měst a obcí – tímto druhem inteligence nestrádají.


Autor: J. Kaše, zastupitel

Publikoval: -red-

Čtěte také

24. 5. 2021 - Obrazem: Dokončuje se obchvat Osové Bítýšky

Až do konce letních prázdnin se bude dokončovat obchvat Osové Bítýšky.

30. 6. 2021 - Hasiči odklízejí následky silné bouřky

Od úterního večera (29. června 2021) do středečního rána zasahovali hasiči na Vysočině u téměř 300 událostí v souvislosti s počasím. Nejčastěji hasiči odstraňovali stromy a větve, které padly na komunikace a...

28. 6. 2021 - Hasiči završili oslavy 150. výročí od založení sboru

Předminulou sobotu slavnostně otevřeli výstavu, minulou sobotu předvedli ukázky jejich dovedností a tuto sobotu uspořádali slavnostní schůzi. To vše u příležitosti významného výročí.

8. 6. 2021 - Město na opravu mostu na Třebíčské dotaci nezískalo

Již 29. června začne oprava mostu na Třebíčské ulici. Bohužel celou akci zaplatí město ze svého, dotaci z Ministerstva pro místní rozvoj nezískalo.


Komentáře ke článku


Facebook Twitter INSTAGRAM Youtube
Nejnovější Nejdiskutovanější Nejčtenější

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.

Prodávejte on-line na kvalitním a responzivním e-shopu.

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

Draka Kabely, s.r.o. přijme nové zaměstnance
TOPlist