Dnes je 23. září 2021, svátek má Berta, zítra Jaromír.
  • Dóza středisko volného času dnes slavnostně na Komenského ulici otevřela nové prostory. Zároveň se konal den otevřených dveří.
  • Strážníci dohlížejí na bezpečnou cestu školáků k provizorní autobusové zastávce.
  • Probíhá bětonování dálší části mostu na Třebíčské.
  • Na obchvatu u Oslavice se stala další z nekonečné řady dopravních nehod. Podrobnosti včetně videa připravujeme...
  • Kašna na náměstí byla po sezóně vypuštěna a zastřešena.

Přetížený náklad a odmítnutí nechat se zvážit

ZPRÁVY - KRIMI - 16. 7. 2021 - komentářů 0

foto: PČR


Policisté se denně zaměřují na kontroly nákladních vozidel přepravujících dřevní hmotu.


Dopravní policisté na Vysočině se včera v rámci dopravně bezpečnostní akce zaměřili na kontroly nákladních vozidel převážejících dřevní hmotu. Dopoledne akci ovlivnilo nepříznivé a deštivé počasí, které kontroly částečně komplikovalo. Na dvou kontrolních místech jsme spolupracovali s mobilní expertní jednotkou Centra služeb pro silniční dopravu.

 

Ze zkušeností z našeho každodenního výkonu služby i z výsledků mimořádných dopravně bezpečnostních akcí víme, že se řidiči těchto jízdních souprav velice často dopouštějí protiprávního jednání a svoji jízdou ohrožují plynulost a bezpečnost silničního provozu. Vozidla přetěžují, mají nesprávně uložený náklad, který mají navíc často nedostatečně zajištěný. Výjimkou nejsou ani náklady naložené vysoko nad právními předpisy povolenou mez. Svým jednáním ohrožují ostatní účastníky silničního provozu. I při včerejších kontrolách policisté zjistili několik závažných porušení.

 

Policisté v rámci akce zjistili 28 přestupků, když v osmi případech se jednalo o přestupky provozovatele nebo dopravce. Tyto přestupky policisté oznámili do správního řízení. Ve 20 případech přestupek vyřešili s řidičem uložením pokuty v příkazním řízení, kdy pokuty přesáhly částku 100 000 korun. Policisté provedli nízkorychlostní kontrolní vážení u 14 nákladních vozidel a jízdních souprav, u nichž zjistili v sedmi případech porušení, tedy každý druhý kontrolovaný řidič měl nějaké pochybení. Všechna porušení policisté vyřešili s řidičem uložením pokuty v příkazním řízení, když pokuty dosáhla částky téměř 95 000 korun. Ve čtyřech případech se jednalo o překročení hmotnosti, kde jsme uložili pokutu ve výš 4500 korun. Ve třech případech se řidiči odmítli podrobit kontrolnímu vážení, za což dostali na místě pokutu v příkazním řízení ve výši 30 000 korun. Ve třech případech jsme za porušení uložili zahraničním provozovatelům, u nichž hrozí, že by se mohli správnímu řízení v České republice vyhýbat, kauce ve výši 18 000 korun, 9000 korun a 5000 korun. V sedmi případech jsme řidičům zakázali další jízdu. Policisté také kontrolovali, zdali řidiči dodržují dobu řízení, bezpečnostní přestávky a dobu odpočinu a správně vedou záznamy o jízdě. V této oblasti jsme zjistili čtyři porušení. Tři porušení jsme oznámili do správního řízení a řidič dostal pokutu na místě v příkazním řízení ve výši 2500 korun. V jednom případě jsme zahraničnímu dopravní uložili kauci ve výši 5000 korun, řidiči pokutu 500 korun a porušení dopravce jsme oznámili do správního řízení.

 

„Kontroly vozidel a jízdních souprav přepravujících dřevní hmotu jsou z naší strany velmi důkladné. Zaměřujeme se na kontrolu dokladů k vozidlu a převáženému náladu, kontrolu nejvyšší povolené hmotnosti silničního vozidel a jízdních souprav, kontrolu největší povolené hmotnosti na nápravu a na skupinu náprav silničního vozidla, další hmotnostní poměry vozidla a kontrolu největších povolených rozměrů vozidla a jízdních souprav – zejména výšku a délku jízdní soupravy a nákladu,“ uvedl kpt. Bc. Michal Ferbar, vrchní komisař odboru služby dopravní policie.

 

Policisty při kontrolách zajímá také technický stav vozidel, stejně jako zdali je dobře a dostatečně upevněný a uložený převážený náklad, dále zda řidiči před vjezdem na pozemní komunikaci vozidlo nebo jízdní soupravu očistili, tak aby neznečišťovala pozemní komunikaci. V neposlední řadě se policisté zajímají o původ dřeva, a zda je správně zapsáno v přepravním dokladu, tak aby nedocházelo ke krádežím dřevní hmoty v blízkosti lesů. Při kontrolách vozidel převážejících dřevní hmotu se velice často setkáváme s velkou nekázní řidičů. V nejčastějších případech je to přetížení vozidel nebo jízdních souprav a dále nesprávně zajištěných nákladů. Řešíme rovněž situace, kdy se řidič po výzvě odmítne podrobit kontrolnímu vážení a při kontrole odmítne najet s vozidlem na nízkorychlostní kontrolní váhy.

 

Řidič je povinen v souladu s příslušným ustanovením zákona 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích, na výzvu policisty podrobit vozidlo nízkorychlostnímu kontrolnímu vážení, kdy zajížďka, včetně cesty zpět, nesmí být delší než 16 kilometrů. Za odmítnutí – neuposlechnutí výzvy podrobit vozidlo nebo jízdní soupravu nízkorychlostnímu vážení jsou policisté v souladu s příslušným ustanovením zákona číslo 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích, oprávněni uložit pokutu do výše 30 000 korun v příkazním řízení. Policista přikáže řidiči jízdu na nejbližší vhodné místo k odstavení vozidla a zakáže pokračování v jízdě v případě, že řidič odmítl podrobit vozidlo nebo jízdní soupravu nízkorychlostnímu kontrolnímu vážení.

 

Dopravní policisté Krajského ředitelství policie kraje Vysočina se budou i nadále ve zvýšené míře věnovat problematice kontrol způsobu přepravy dřevní hmoty při běžném dohledu na bezpečnost a plynulost provozu na pozemních komunikacích i při mimořádných dopravně bezpečnostních akcích.


Autor: mjr. JUDr. Dana Čírtková

Publikoval: -kas-

Čtěte také

22. 9. 2021 - Řidička v Křižanově nadýchala přes jedno promile

V úterý 21. září kolem sedmé hodiny večer zastavili velkomeziříčští policisté na ulici Na Zahradách v obci Křižanov osobní automobil Kia.

7. 6. 2021 - V Bíteši v neděli našli nevybuchlou pumu, přes tisíc obyvatel se muselo evakuovat

Kvůli nálezu letecké pumy muselo být v neděli 6.června evakuováno zhruba 1300 obyvatel okrajové části Velké Bíteše.

26. 3. 2021 - Audi A6 prosvištělo dálnici před policejním radarem rychlostí 195km/h

Řidič projížděl po dálnici rychlosti 195 km/h. Přestupek v dopravě bude projednávat místně příslušný správní orgán.

5. 9. 2021 - Od začátku roku zemřelo při nehodách 18 osob

Počet dopravních nehod v našem kraji se zvýšil ve srovnání s loňským rokem


Komentáře ke článku


Facebook Twitter INSTAGRAM Youtube
Nejnovější Nejdiskutovanější Nejčtenější

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.

Prodávejte on-line na kvalitním a responzivním e-shopu.

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

Lisovna plastů, spol. s r.o. hledá zaměstnance
TOPlist